0-3 Ay Arası Bebekler için Oyuncak Rehberi – Oyuncak Seçim Tavsiyeleri
19 Aralık 2017
Mutfak oyuncakları, oyuncak mutfak
Çocuklarla İletişim (0-3 yaş) Mutfağı Paylaşmak
9 Ocak 2018
dönence ve oyuncak seçimi

Bu dönemde bebekler ellerini keşfederler. Avuçlarına bırakılan bir oyuncağı tutabilir, ilgilerini çeken bir oyuncağa uzanabilirler. Hatta ilerleyen dönemlerde bir oyuncağı bir elinden diğer eline geçirebilirler. Elinde tuttuğu bir oyuncağı bileğini döndürerek inceleyebilir. Bu dönemde oyuncakları ağzına götürme ihtimalleri çok yüksek olduğu için oyuncakların güvenli olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Dönence: Dönenceler hem görsel hem işitsel duyulara yönelik oyuncaklardır. Bebekler parlak, renkli hareket eden, hatta müzik çalan nesneleri çok severler. Ancak dönenceyi bebeğinizin ulaşamayacağı, güvenli bir şekilde yerleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Hafif Çıngıraklar: Bebekler ses çıkarmayı severler. Ellerine çıngırak verdiğinizde, farklı farklı sesler çıkarma denemeleri yaptıklarını görürsünüz. Çıngırak alırken kolay kırılabilecek, küçük parçalı olanlarının tehlikeli olabileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

Puset Oyuncakları: Araba koltuklarına, pusetlere takılabilen bu renkli, yumuşak, ses çıkarabilen oyuncaklar bebeğinizin yolda sıkılmamasına yardımcı olur.

Yumuşak Oyuncaklar: Bu dönemde bebekler, sarılabilecekleri yumuşak oyuncakları çok severler. Ancak bu tarz oyuncakları alırken, üzerlerine yapıştırılmış plastik göz, burun gibi parçalara yutma tehlikesi sebebiyle dikkat etmelisiniz.

Karton Kitaplar: Her yaşta çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz. Kalın kartondan kitaplar, ısırılmaya, çekiştirilmeye daha dayanaklı olduğu için bu yaş grubuna daha uygundur. Bazı sayfalarında dokunarak hissetme, basınca ses çıkarma özellikleri olan kitaplar özellikle çok keyiflidir.

Hareketli Oyuncaklar: Bebeğiniz nesneleri tutmaya, taşımaya hareket ettirmeye başlayınca küpler, az parçalı bebek yapbozları ve yumuşak toplarla oynamayı çok sevecektir. Özellikle tuşlarına basmalı, açıp kapamalı oyuncaklar onlar için güzel tercihlerdir.

Aktivite Merkezleri: Bebeğiniz 6 aylık civarı olduğunda büyük ihtimalle oturmaya başlayacak ve aktivite merkezlerindeki basmalı, çevirmeli, sallamalı oyuncaklara bayılacaktır. Yine de seçim yapmadan önce bebeğinizin aktivite merkezini denemesi iyi bir fikir olabilir.

Oyun Halısı: Bu halılar oldukça kullanışlı olabilir. Askılara bebeğinizin en sevdiği oyuncakları takarak ona güzel bir oyun alanı sağlayabilirsiniz.

 

Hep Sevgiyle Kalın

Uzman Psikolog Burcu Sancar
TANALTAY PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Comments are closed.