Ailelerin Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler

bebeginizin cilt guvenligi için onerileri
Bebeğinizin Cildi için Güvenli Olmayan 10 Ürün
5 Eylül 2017
çocuklarla iletişim, söz dinlemesini sağlamak
Çocuğunuzun sizi dinlemesini nasıl sağlarsınız?
7 Eylül 2017
Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler

indirimli bebek kıyafetleri, emzikler, biberonlar, bebek bakım ürünleri

Gerçek zamanda yaşamak

Hayat gerçek zamanda yaşanmalı, ekranın arkasında değil. Gerçek hayatı göz ardı etmeyin. Yetişkin bireyler yetiştiriyorsunuz, bu yüzden onlara gerçek hayatta lazım olacak iletişim yetenekleri öğretmek önemlidir.

Herkes gösteriş yapıyor

Sosyal medyada herkes en iyi hallerini gösterir. Çocuklarınıza kimsenin hayatının mükemmel olmadığını açıklamalısınız. Hiçbir şey, para, ün veya bir sürü takipçi hayatımızın her zaman mükemmel olmasını sağlamayacak. Bunu bilin. Bekleyin. Atlatın.

Göndermeden önce kendinize şu soruları sorun

Bu soruları çocuğun bilgisayarının yanına bile yapıştırabilirsiniz. “Doğru mu? Yardımcı mı? Kibar mı? Hoş olmayan duruma sebep olacak mı? Bunu doğru nedenler için mi gönderiyorum? Büyük annem bunu görmek ister miydi? Benim olan bir şeyi mi paylaşıyorum? Bunu gerçek hayatta söyleyip paylaşır mıydım?”

Sosyal medya yüz yüze görüşmenin yerine geçemez

Elbette çocuklarınız arkadaşlarıyla iletişime geçtiğini düşünebilir ancak bu yine de yüz yüze görüşmekle aynı şey değildir. Çocuğunuzun samimiyetine direkt gösterdiğinden, birini yanında olarak rahatlattığından ve ciddi konuları gerçek ses ve vücut dilleriyle (emojiler değil) açıkladıklarından emin olun.

Söyleyecek hoş bir şeyiniz yoksa…

Bu yeni bir şey değil. Eğer söyleyecek hoş bir şey yoksa, o zaman söylemeyin. Sosyal medyada birini duyamazsınız ve yüz ifadelerini göremezsiniz, bu yüzden üzülmek ve üzmek çok daha kolaydır.

Hiçbir şey gizli değildir, eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız…

Çocuklarınıza sosyal medyaya koydukları hiçbir şeyin gizli olmadığını vurgulayın. Güvenlik ayarları ne kadar güçlü olursa olsun. Telefon numarası, adres, tam isim ve herhangi bir tanımlayıcı bilgi vermekten kaçının.

Bir gönderi veya gönderiye verilen cevaba karşılık vermeden önce sakinleşin

Duygularınız yüksekken internette bir şey paylaşmayın. Sosyal medya günlük olmamalıdır. Eğer stresli bir hafta geçiriyorsanız içinizi dökmek için hemen teknolojiye başvurmayın.

Duygularınızı deneyimleyin

Eğer çocuklarımızı gerçek hayattaki zor şeylerle başa çıkmaktan uzaklaştırırsak, ileride çok daha zor şeylerle karşılaştıklarında bunlarla başa çıkamazlar.

İnternetten uzaklaşma zamanı önemlidir

Çocuklar da yetişkinler de sosyal medyadan uzak yaşamalıdır zaman zaman.

 

Kaynak: rd.com/advice/parenting/teach-your-kids-about-social-media/1/

Comments are closed.