Yenidoğanınızın uyumasına yardım etmenin 5 yolu
14 Temmuz 2017
Bebek Arabası Satın Alma Rehberi
14 Temmuz 2017

Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Gaz

Beslenme şekliniz bebeğinizde gaza mı yol açıyor? Yeme biçiminizin küçüğü emzirmenizi nasıl etkileyebileceğini öğrenin.

Anne sütüyle beslenen bebekler emzirilirken bir sürü fayda elde ederler—yaşamlarının ilk birkaç ayında ihtiyaçları olan tüm besinler, hastalıklara karşı savaşmalarını sağlayacak güçlü antikorlar ve anneleriyle bağlanmalarını sağlayacak bir deneyim… Ama ayrıca biraz fazladan gazları oluyor olabilir.

GAZLI ANNE, GAZLI BEBEK

“Annenin yediği gaz yapan yiyeceklerin bebeğini de etkileyebileceği mümkün,” diyor Atlanta merkezli çocuk doktoru ve Food Fights: Winning The Nutritional Challenges of Parenthood Armed with Insight, Humor, and A Bottle of Ketchup kitabının ortak yazarı Jennifer Shu. Eğer annenin sütü her zamankinden daha “gazlıysa”, bu bebeğinizin son beslenmesinin 2 saati içerisinde ortaya çıkabilir. Peki sorunu yaratan yiyecek nasıl tespit edilir? Kolay değil. “Yiyeceğin vücudunuzdan tamamen çıkması 2 ila 3 gün sürebilir. Bu yüzden son 72 saatte ne yediğinizi gözden geçirin ve özellikle gaz yapan herhangi bir yiyecek yiyip yemediğinizi görün.” diyor Dr. Shu. Ancak gazlı listesinde olan birçok yiyecek yüzünden, bunu söylemesi yapmasından daha kolaydır ve kesinlikle beslenme şeklinizi bir önseziye dayanarak sınırlamanıza değmez. Sizde ve bebeğinizde ekstra gaza yol açabilecek bazı yiyecekler:

YİYECEKTEN KAYNAKLANAN NEDENLER

Lif bakımından zengin yiyecekler listenin en üstünde- özellikle kepek içeren herhangi bir şey. Kayısı, kuru erik, şeftali, armut, erik ve turunçgillere dikkat. Yeşillikler de gaz yapabilir: Brüksel lahanası, brokoli, beyaz lahana, enginar ve kuşkonmaza dikkat edin. Karnabahar, soğan ve sarımsağı da listeye ekleyebiliriz. Nişasta grubunda patates, mısır ve makarna en olası gaz yapabilen yiyeceklerden. Eğer laktoza duyarlıysanız, süt ürünleri de vücudunuza kötü gelebilir. Çikolata resmi bir yiyecek grubu olmayabilir ancak, ne yazık ki, listeye dahil.

Sabahları kahve içen anneler büyük ihtimal bunun vücutlarını nasıl etkilediklerini biliyorlardır ama eğer bebeğinize dokunduğunu düşünüyorsanız aşırıya kaçmadan içmeyi deneyin. Gazlı içecekler de aslında ağız dolusu yuttuğunuz hava kabarcıklarıyla dolu. Bu hava da öyle ya da böyle serbest kalmak ister.

BESLENME SEÇİMLERİ

“Süt veren annelerin kısıtlayıcı beslenme ve yaşam biçimlerinin annelerin süt vermeyi bırakma sebeplerinden biri olduğunu keşfettim,” diyor Austin merkezli çocuk doktoru ve Baby 411 kitabının yazarı olan Dr. Ari Brown. “Bu yüzden, eğer belli bir yiyecekle gerçek, doğrudan bir bağlantı ve bebekte belli bir tepki varsa yiyecekleri kısıtlamaya çalışıyorum.” Ayrıca kısıtlı bir beslenme biçimi süt veren bir annenin vücuduna uygun olmayabilir. Süt verimi vücuttan çok şey alır ve dengeli bir beslenme biçimi kaybedilen şeyin yenilenmesine yardımcı olabilir.  Gaz yapan yiyeceklerin listesinin uzunluğuna bakıldığında, bazı baş sorun yaratan yiyecekleri tabağınıza eklemeden dengeli bir öğün hazırlamada zorlanabilirsiniz. Bebeklerin çok hava içlerine çektikleri ve annenin sütü olmadan da kendi kendilerine baya gaz ürettiklerini söylemek kayda değer. “Eğer bir anne beslenme şeklini değiştirse bile bu bebeğin gazına yardımcı olmayabilir,” diyor Dr.Shu. “Sadece tavuk yiyen ve su içen bazı anneler tanıdım ve yardımı dokunmadı. Genelde bu kadar aşırılığa kaçmak gerekli değildir.”

Bu internet sitesindeki tüm içerik, tıbbi görüş ve sağlıkla ilgili başka bilgiler, sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir durum için özel tanı veya iyileşme planı olarak dikkate alınmamalıdır. Bu sitenin kullanımı ve burada kullanılan herhangi bir bilgi doktor-hasta ilişkisi yaratmamaktadır.  Kendi sağlığınız ya da başkalarının sağlığıyla ile ilgili sorular veya sorunlarda daima kendi doktorunuzun doğrudan tavsiyesini isteyin.

Comments are closed.