bebeğim beni işitiyor mu?
Bebeğinizin duyusal gelişimi: İşitmek
21 Ağustos 2017
Bebeğimin gözleri hep bu renk kalacak mı?
24 Ağustos 2017
Bebeğimin henüz yürümüyor olması normal mi?

Evet, büyük ihtimalle bir sorun yok. İlk yılının sonlarına doğru bebeğiniz yavaşça koordinasyon ve kas gücünü geliştirmiş, oturmayı, dönmeyi ve emeklemeyi öğrenmiştir. Birçok çocuk 9 aylık olana kadar kendini yukarı çekmeyi ve ayakta durmayı öğrenir.

Ondan itibaren, kendine güven ve denge kazanmasına bağlıdır. Bebekler genellikle ilk adımlarını 9 ila 12 aylık arasıyken atarlar ancak sizin çocuğunuzun biraz daha vaktini alıyorsa sorun değildir.

Bazı çocuklar 16, 17 aylık olana kadar yürümezler ve bu yine normaldir. Eğer çocuğunuz dönmeyi ve emeklemeyi öğrenirken biraz geç kalmışsa, büyük ihtimalle yürümek için de ekstra birkaç haftaya ihtiyacı olacaktır.

Önemli olan yeteneklerin sürecidir. Yeni şeyler öğrenmeye devam ettikçe her dönüm noktasına ne zaman ulaştığını dert etmenize gerek yoktur.

Ancak çocuğunuz 18 aylık olana kadar yürümüyorsa, doktorunuzla görüşün ve dilini, sosyal ve küçük kas becerilerini kontrol etsin. Eğer bunlar da gecikmiş gözüküyorsa, sizi gelişimsel çocuk doktoruna yönlendirebilirler. Eğer diğer dönüm noktaları yolunda gidiyorsa, doktoru başka bir problem saptayabilir.

 

Kaynak: babycenter.com/404_is-it-normal-that-my-baby-doesnt-walk-yet_6569.bc

Comments are closed.