Öğrenme dönüm noktaları: Bilişsel yetenekler (3 ve 4 yaş)
Öğrenme dönüm noktaları: Bilişsel yetenekler (3 ve 4 yaş)
21 Ağustos 2017
bebeğim beni işitiyor mu?
Bebeğinizin duyusal gelişimi: İşitmek
21 Ağustos 2017
sebepsiz ağlayan bebek

Karın? Tok. Bez? Temiz. Ateş? Yok.

Peki o zaman bebeğiniz neden ağlıyor? Bebeklerin kendince iyi nedenleri vardır. Ancak en zeki ebeveynler bile bebeklerinin akıllarını okuyamazlar ve bize sorunun ne olduğunu söyleyebilme yetenekleri de yoktur.

Bu yazımızda denenmiş ve doğru yöntemlerden bahsedeceğiz:

Emecek bir şey

Emmek bir bebeğin kalp atışını düzenler, midesini rahatlatır ve zedelenen uzuvlarını rahatlatır. Bebeğinize parmak veya emzik teklif edin.

Sokulmak ve kundağa sarılmak

Yenidoğanlar rahimdeki gibi sıcak ve güvende hissetmek isterler. Bebeğinizi battaniyeye sararak kundaklamayı veya o duyguyu yeniden yaratmak için omzunuza dayamayı deneyin. Bazı bebekler kundaklanmayı ve sarmalanmayı çok kısıtlayıcı bulur ve emzik gibi başka ritmik hareketleri daha rahatlatıcı bulurlar.

Müzik ve ritim

Müzik çalmayı, ninni veya en sevdiğiniz şarkıyı söylemeyi, odanın içinde dans etmeyi deneyin. Bebeğinizin hangi türe karşılık vereceğini görmek için farklı türler deneyin.

Beyaz gürültü 

Süpürgenin sesi çok rahatlatıcı gözükmeyebilir ancak birçok bebek dışarının gürültüsünü engelleyen beyaz gürültüyü rahatlatıcı bulurlar. Aynı anne karnındayken duydukları vücut sesleri gibi.

Temiz hava

Temiz hava gibi, ılık su da bebeğinizi rahatlatıp göz yaşlarını durdurur.

Banyodan farklı olarak, bebeğinizi hafif akan suyun altında kollarınızın arasında tutmayı deneyin. Eğer bebeğiniz sesi veya sıçrayan suyu sevmiyorsa zorlamayın ama bazı bebekler bu sesi sever. Banyonuzun kaygan olmadığına emin olun!

Hareket

Kollarınızda veya taşıyıcı tarafından taşınmanın sağladığı hareket yeterli olabilir. Bebeğinizi hareket ettirmenin diğer yolları arasında sallanan sandalye, salıncak, bouncer koltuğu yer alır. Bebek arabası veya arabada yapılan yolculuk da fayda sağlar.

Masaj

Birçok bebek dokunulmaktan hoşlanır, bu yüzden masaj tam ihtiyaçları olduğu şey olabilir. Mükemmel hareketleri bilmemek konusunda endişe etmeyin, nazik ve yavaş hareket ettiğiniz sürece rahatlatıcı olmalıdır.

Ara verin

Kolayca sakinleştirilemeyen ağlayan bir bebek ebeveynlerin stres olmasına sebep olur. Neyse ki yaş aldıkça, bebeğiniz kendini sakinleştirmeyi becerecek ve ağlamanın çoğu bitecek.

Bu sırada, bebeğinizle ilgilendiğiniz gibi kendinizle ilgilendiğiniz zamanlar için suçlu hissetmeyin. Bu sizi daha sabırlı ve sevgi dolu bir ebeveyn yapacaktır. Sınırlarınıza ulaştığınızda, bu ipuçlarını deneyin:

  • Bebeğinizi güvenli bir yere koyun ve bir süre ağlamasına izin verin.
  • Tavsiye için bir arkadaş veya akrabanızı arayın.
  • Güvendiğiniz bir kişinin sizin sıranızı almasını rica edin.
  • Dikkatinizi dağıtmak için sessiz bir müzik koyun.
  • Derin nefes alın.
  • “Bebeğim bu aşamayı atlatacak” diye kendinize hatırlatın.
  • Ne yaparsanız yapın, hüsranınızı bebeğinizi sallayarak ifade etmeyin.

 

 

Kaynak: babycenter.com/0_what-to-do-when-your-baby-cries-for-no-reason_10320516.bc

Comments are closed.