Bebek Arabası Satın Alma Rehberi
14 Temmuz 2017
Pişik nedir? Bebekler neden pişik olur?
21 Temmuz 2017

Bebekleri soğuk bir kış günü için giydirmek zorlayıcı olabilir. Sonuçta bebekler size rahat olup olmadıklarını söyleyemezler ve annelerin de biraz fazla giydirmeye eğilimleri vardır. Bu yazımızda size bebeğinizi kışın giydirirken işinizi kolaylaştıracak tavsiyeler vereceğiz.

  • Bir Ekleyin

Bebeğinizi kendiniz nasıl giyiniyorsanız giyinip bebeği giydirirken üzerine bir kat eklemek iyi bir yol göstericidir. Örneğin, eğer siz gömlek, hafif bir süveter ve pantolon giyiyorsanız, bebeğinize uzun kollu bir gömlek, kapüşonlu veya süveter, pantolon, zıbın giydirebilirsiniz. Ağır bir kış paltosu giyiyorsanız, bebeğinizi kar tulumu veya bebek tulumu giydirebilirsiniz.

  • Kat, Kat, Kat

Gününü içeride geçiren bir bebek için bir çift kat iyi bir seçenek olabilir. Bebek tulumu veya tek parça kıyafet ile başlayın ve mesela polar gibi ayaklı tek parça ekleyin. Eğer pantolon ve üst tercih ediyorsanız, botun altına çoraplar o minik ayakları sıcak tutacaktır.

  • Zekice Uyutun

Battaniye gibi gevşek yatırma yöntemlerinin kocaman bir hayır olmasıyla beraber, bebeğinizi uyku için giydirmek özellikle önemlidir. Güvenli tarafta kalmak aşırıya kaçmaktan daha iyidir. Bebekler rahat oldukları zaman daha iyi uyurlar ve aşırı ısınmış bebeklerin SIDS riski daha fazladır. Burada da birkaç kat yapmak isteyeceksiniz, havanın sıcaklığına bağlı olarak, uyku tulumu veya kundağa sarmak için pamuk battaniye. Çok terlememiş olduğundan emin olmak için bebeğinizin boynunu kontrol edin.

  • Annesiyle Uyuyan Bebek

Eğer bebeğiniz sizinle beraber yatıyorsa, sizin vücut ısınızdan faydalanıyor ve beşikte yatan bir bebek kadar kıyafete ihtiyacı yok demektir. Uzun kollu bir zıbın ve tozluk veya polar uyku tulumu, annesiyle uyuyan bebeğin ihtiyacı olan şeyler olabilir.

  • Ayak Parmaklarına Dokunun

Soğuktan geldiğinizde bebeğinizin yeteri kadar sıcak olup olmadığını belirlemenin bir yolu dışarıdan gelir gelmez ayak parmaklarına ve göbeğine dokunmaktır. Ayak parmaklarının biraz daha serin, ama soğuk değil, ve göbeğinin sıcak olması lazım. Sıcak ayak parmaklı ve sıcak göbekli bir bebek fazla giydirilmiş demektir. Serin bir göbek, bebek kendini ısıtamıyor ve bir kata daha ihtiyacı var demektir!

  • Araba Koltuğu için Güvenli Olsun

Kabarık paltolar ve kar tulumları araba koltuğu kemerini çok gevşek yapabilir ki bu çok büyük bir güvenlik tehlikesidir. Bu yüzden, arabayla gidiyorsanız bunları atlayın. Kemerlerin altındaki battaniyeler de güvenlik tehlikesidir. Araba koltuğuna yerleştirildikten sonra bebeğinizin etrafını battaniyeyle sarın, öncesinde değil. Eğer çok soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, bebeğinizi sıcak tutmak için araba koltuğu kaplaması almayı düşünün.

  • Bebek Arabası Çantası

Sıcacık bebek arabası çantaları dışarı yürüyüşe çıkıldığında bebeğinizi sıcak tutmanın bir yoludur.

  • Şapkalar, Eldivenler ve Kapüşonlular

Bebeğinizin başı ve ellerinin sıcaktan korunması gerekir. Kulakları kaplayan ve çene bağı olan sıcacık bir şapka akıllı bir seçimdir. Bebeğinizin elleri açıktaysa eldiven geçirin üstüne. Bazı bebek zıbınlarının işinizi görecek minik el koruyucuları vardır.

  • Bebek Arabası Yağmurluğu

Araba koltuğu koruması veya yağmurluğu bebeğinizi ıslaktan ve yağmurlu havadan korumanıza yardımcı olur. Bu koruyucuların sıcaklığı tutmanıza da yardımcı olur, bu yüzden bebeğinizi dışarı hazırlarken bunu aklınızda tutun. Yavrunuzu sıcak tutmak istiyorsunuz ama aşırı, bunaltıcı bir sıcak değil. İçeri girer girmez koruyucuları çıkartın.

  • İçeride Üstünü Çıkarın

Dışarısı soğuk ancak bebeğiniz büyük ihtimalle dışarıda soğuk havaya fazla maruz kalmayacak. Dışarıya bebeği kat kat giydirip çıkın ancak gideceğiniz yere varınca üstünü çıkarın. Bebeğiniz ısınırken olduğu kadar vücudunu soğuturken de çaba harcar.

 

Comments are closed.