Çocuğunuzun sizi dinlemesini nasıl sağlarsınız?

Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler
Ailelerin Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler
6 Eylül 2017
torunlar hakkında düşünceler
Büyüklerin Torunları Hakkında Bilmenizi İstediği 4 Şey
8 Eylül 2017
çocuklarla iletişim, söz dinlemesini sağlamak

indirimli bebek kıyafetleri, emzikler, biberonlar, bebek bakım ürünleri

Küçükler de aynı bizim gibidir aslında- her zaman dinlemezler. O yaşta, sizin onlara nasıl dikkat edeceklerini öğretmenize ihtiyaçları vardır. Çocuğunuza dinlemeyi öğretmek zor olmak zorunda değil. Bu yazımızda size bazı ipuçları vereceğiz.

Onun seviyesine inin

Her ebeveyn eninde sonunda çocuğun seviyesine eğilip onunla iletişime geçmenin daha etkili bir yöntem olduğunu keşfeder. Özellikle öteki odadan seslenmek etkili bir yöntem değildir. Eğilin ve göz göze gelip dikkatini çekin. Çocuğunuzla yüz yüzeyken göz teması önemlidir.

Net olun

Mesajınızı açık, basit ve sakin bir şekilde verin. Eğer bir konu üzerinde çok uzun süre durursanız çocuğunuzun dikkati dağılacaktır. Çocuğunuzun başka seçeneği yoksa, mesajınızı soru haline getirmeyin. Mont giyip giymek istemediğini sormak yerine “montunu giyme zamanı” diyebilirsiniz.

Küçüklere seçenek sunmak iyidir ancak sunulan seçeneklerin hepsine aklınızın yattığından emin olun ve iki tanesine bağlı kalın.

Takip edin

Ne demek istediğiniz konusunda net olun. Tehdit etmeyin ve tutamayacağınız sözler vermeyin. Eşinizin de bu kurallara uyup saygı duyduğundan emin olun, böylece ikinizden biri diğerini zor duruma sokmuş olmaz. Eğer bir anlaşmazlık söz konusuysa bunun hakkında konuşun ki ikiniz de konunun bir daha ortaya çıkması halinde uyumlu olun.

Aceleyle, istediğiniz şeyi açıklamadan, işi direkt yapmasını istemeyin.

Mesajınızı güçlendirin

Uyku vaktinin geldiğini çocuğunuza haber verdikten sonra ışığı açıp kapamak da bir taktiktir. Yastığı silkeleyin, örtüyü açın, yatağı hazırlayın. Sözlü açıklamanın yanında fiziksel ipuçları da fayda sağlar.

Uyarı verin

Sevdiği bir arkadaşının evinde oyuna dalmışsa mutlaka kalkmadan birkaç dakika önce artık eve gitme vaktinin yaklaştığını ona söyleyin.

Açıklayıcı olun ve bunu eğlenceli hale getirin

Gerçekçi görevler verin. Emirlerinizi bağırarak söylemek belki sonuç verir ancak kimse bu durumdan zevk almaz. Şarkı söylerek, yumuşak bir sesle isteğinizi söylerseniz size uyum sağlama olasılıkları daha yüksektir.

İyi davranışı modelleyin

Çocuklar eğer siz de iyi bir dinleyiciyseniz iyi bir dinleyici olacaklardır. Çocuğunuzu aynı bir yetişkini dinlediğiniz gibi dikkatlice dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Sizinle konuşurken yüzüne bakın, kibarca cevap verin ve mümkün olduğunca bölmeden konuşmasını bitirmesine izin verin.

Çocuğunuz iyi davranırken onu yakalayın

Sadece olumsuz davranışları vurgulamak yerine yaptığı olumlu şeyleri de söyleyin. Gurur duyduğunuzu ona hatırlatın.

Kaynak: babycenter.com/0_getting-your-toddler-to-listen_11531.bc

Comments are closed.