Yeni Annelerin Emzirmek İle İlgili Bilmediği 10 Şey 
31 Temmuz 2017
Emzirmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin 11 Kolay Yolu
2 Ağustos 2017

Bebeğinizi küvette asla yalnız bırakmamak -bir dakika bile olsa- bebek yıkamakla ilgili en önemli güvenlik tavsiyesidir.  

Bebeğinizi ne sıklıkla yıkamalı? 

Birçok ailede, yıkanmak genellikle uyku vaktinde yapılan bir şeydir. Ancak bebeğiniz emeklemeye ve karışık yerlerde dolaşmaya başlayana kadar, haftada birkaç kereden fazla yıkanması şart değildir. Yüzünü sıklıkla yıkayın, cildin katlandığı yerleri temizleyin ve her bebek bezi değişiminden sonra genital bölgesini iyice temizleyin. 

Bebeğinizi nerede yıkamalı? 

Mutfak musluğunu veya küçük plastik bebek küvetini kullanmak mantıklıdır. Standart küvet sizin garip bir biçimde eğilmenizi gerektirir ve bebeğinizin hareketleri üzerindeki kontrolünüzü azaltır.

Bebeğinizi nasıl yıkamalı? 

  1. Gerekli duş malzemelerini toplayın, havlu, temiz bebek bezi ve kıyafetleri çıkartın. Bebeğinizin üşümemesi için odanın yeteri kadar sıcak olduğundan emin olun. 
  2. Küveti sıcak ama bileğinizin iç tarafına aşırı sıcak gelmeyecek, yaklaşık 8 cm kadar suyla doldurun. 32 derece veya biraz daha sıcak olabilir. 
  3. Bebeğinizi yıkama alanına getirin ve tamamen soyun. 
  4. Bebeğinizi yavaşça, önce ayağı olmak üzere, küçük küvetine sokun. Bir elinizi de boynunu ve başını desteklemek için kullanın. Üşümesin diye yıkama sırasında kap dolusu sıcak su dökün. 
  5. Hafif bir sabunu tutumlu bir şekilde kullanın (fazlası bebeğinizin cildini kurutur). Onu elinizle veya bezle yukarıdan aşağıya, önden arkaya yıkayın. Kafa derisini nemli, sabunlu bir bezle yıkayarak başlayın. Sabunu bezden arındırın ve nazik bir şekilde gözleri ve yüzünü temizlerken kullanın. Eğer bebeğinizin gözünün ve burnunun köşesinde kuru mukus birikmişse, bezle silmeden önce nemlendirilmiş bezinizin ufak bir parçasıyla hafifçe vurarak bölgeyi yumuşatın. Bebeğinizin genital bölge için ise rutin bir yıkama gereklidir. 
  6. Bebeğinizi kaplar dolusu temiz suyla iyice durulayın ve temiz bir bezle kurulayın. 
  7. Bebeğinizi kapüşonlu bir havluya sarın ve hafifçe vurarak kurulayın. Cildi kuruysa ya da bezden kaynaklı isiliği varsa yıkadıktan sonra hafif bir losyon uygulamak isteyebilirsiniz. 

Kaynak: babycenter.com/0_how-to-bathe-your-baby_37.bc

Comments are closed.