Bebeklerde iştahsızlığın 7 nedeni ve onlardan kaçınmanın yolları

Bebeğimin pişiğini nasıl iyileştirmeliyim?
25 Temmuz 2017
anne-bebek-dogum-sonrasi-egzersizleri
Doğum Sonrası Egzersiz: Vücudunuz hazır mı?
27 Temmuz 2017

1.Diş Çıkarma

Bebeklerin ne kadar hızlı büyüdüğü şaşırtıcıdır. Daha siz fark etmeden bir bakmışsınız süt dişleri çıkmaya başlamış bile! Bebeğinizin hayatındaki bu önemli olay, bebeğinizin damağından çıkan dişin oluşturduğu rahatsızlık ve acıya bağlı bir iştah kaybı olabilir. Bebekler genelde dördüncü ve yedinci ay arası diş çıkarmaya başlarlar. Diş çıkarma acısını bebeğinize çiğneyebilecekleri diş çıkarma oyuncakları vererek azaltmasına yardımcı olabilirsiniz. Yoğurt veya ezilmiş meyve gibi soğuk yiyecekler vererek beslemeyi deneyin. Memeyle ve şişeyle besleme acıyı arttırabilir bu yüzden kupayla beslemeyi deneyin.

2.Yüksek Sıvı Tüketimi

Bebeğinizin az yemeye başlamış olmasının nedenlerinden biri de su ve meyve suları gibi sıvıların fazla tüketimi olabilir. Bebeğinizin içtiği süt o 6 aylık olana kadar susuzluğunu gidermeye yeterlidir. Ona fazladan sıvı sunmak anne sütü veya mamadaki besinleri emme becerisini etkileyebilir. Böyle yapmak onun erkenden doymasına sebep olur ve hatta yiyeceklere dirençli hale gelip iştahı azalabilir.

3.Enfeksiyonlar

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar çocuğunuzun yiyecek istememesinin nedenlerinden olabilir. Grip, kulak enfeksiyonları ve bronşit gibi hastalıklar hızlı nefes alma ve acıya sebep olabilir bu da bebeğinizin yemesini ve uyumasını zorlaştırır. Eğer bebeğiniz bunları yaşıyorsa, medikal yardım almanız ve yaygın enfeksiyonlara karşı aşılanmış olduğundan emin olmanız önemlidir. Emzikler bebeklerde kulak enfeksiyonlarını neredeyse %33 arttırdığından onlardan kaçınmanız gerekir.

4.Sıcak Hava

Sıcaklar bizleri bile zorlar, bebeklere de etkisi çok farklı değildir. Fazla sıcak bebeğinizi huzursuz yapar, isiliğe sebep olur ve yiyeceğe karşı dirençlerini arttırır. Eğer kontrol altına alınmazsa sıvı kaybına bile neden olabilir. Yazları çocuğunuzun yeterli sıvı aldığından ve sıcaklığı uygun odalarda olduğundan emin olmalısınız. Vücuduna yapışmayan ince pamuklu kıyafetler giydirin. Eğer semptomlar bu önlemlere rağmen devam ediyorsa, öncelikli olarak bebeğinizin doktoruna ulaşın.

5.Yiyecek İntoleransı

Yumurta, süt, fıstık, soya gibi belirli besinlere karşı olan alerji veya intolerans bebeğinizde şişkinlik, kaşınma, kusma, ishal ve iştahsızlık gibi semptomlara sebep olabilir. Bebeğinizin alerjisi olan yiyecekleri tanımlayıp onlardan tamamen kaçınmak önemlidir. Eğer küçüğünüz süt proteinine alerjik gözüküyorsa, onu alerjinin semptomlarını azaltacak ve iştahını eski hale getirecek hipoalerjenik bebek mamasıyla beslemeyi deneyin.

6.Boğaz Ağrısı

Bebeğinizin boğaz ağrısı sürekli ağlama veya viral enfeksiyon sonucu oluşmuş olabilir. Yutkunurken zorluk oluşturur ve böylece bebeğinizin iştahı azalır. Bebeğinizin boğaz ağrısı ateş ve şişmiş nodüllere yol açmadan doktorunuza ulaşın ve enfeksiyonu rahatlatıp bebeğinizi iştahını arttırın.

7.Büyüme

Bebeğinizin büyüme döngüsünün nasıl işlediğini bilmek önemlidir. İlk 6 ay en hızlı büyüme zamanlarıdır, büyümesi altıncı ve on ikinci aylar arası yavaşlar. On ikinci ve on sekizinci ay arası biraz daha yavaşlar. Bu yüzden, eğer ebebeğiniz onuncu ay yediğinden daha az yiyorsa bu vücudunun aynı kaloriye ihtiyacı olmadığından kaynaklanır. Doktorunuzun bebeğinizin besin alımı ve ihtiyaçlarından haberi olduğundan emin olun.

Bebeğinizin boğazından zorla yemek yedirmeye zorlamaktan kaçının bu daha fazla sağlık komplikasyonlarına sebep olabilir. Çocuğunuzu beslerken sabırlı ve nazik olun, yukarıda değindiğimiz noktaları göz önünde bulundurun. Bebeğiniz büyürken, beslenme biçimine doktoruna danışarak yeni çeşitlilikler ekleyin. İyi beslemeler!

Kaynak:https://www.mylittlemoppet.com/7-causes-for-loss-of-appetite-in-babies-ways-to-avoid-it/

Comments are closed.