Çocuğa seçenek sunarken nelere dikkat etmeli?

Kötü Dediğimiz Ama Aslında Sağlıklı Olan 13 Çocukluk Alışkanlığı
Kötü Dediğimiz Ama Aslında Sağlıklı Olan 13 Çocukluk Alışkanlığı
31 Ağustos 2017
bebeginizin cilt guvenligi için onerileri
Bebeğinizin Cildi için Güvenli Olmayan 10 Ürün
5 Eylül 2017
çocuklara seçenek sunarken dikkat edilecekler

Çocuklarınıza seçenek sunmak, karar vermelerine, bir şeylere sahip olmalarına ve problem çözmelerine izin vermek onlarla bağ kurmak için harika bir yöntemdir.

  • saygıyı
  • ilişkinizi
  • birlikte çalışma ve sorun çözme yeteneğini geliştirmeye ve çocuğun güç ve kontrol isteğini tatmin etmeye yardımcı olur.

Peki çocuğunuza seçenek sunarken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

Onları bunaltmaktan kaçının

Çocuklar ebeveynlerinin önemli aile seçimlerini yapmalarını ister ve beklerler. Bu durum onların güvende hissetmelerine yardımcı olur. Çocuklara bazı şeylerde söz hakkı vermek güzelken, çok fazla veya çok büyük kararlar onları bunaltıp üzerlerinde fazla baskı hissetmelerine sebep olabilir.

Küçük çocuklara sadece iki şey arasında karar vermesini isteyebilirsiniz, iki seçeneğe bile karar veremiyorlarsa üçüncüsü onları yorabilir.

İstikrarlı olun

Çocuğunuza bir kere seçenek sunup bir daha ki sefere sunmazsanız, doğal olarak bu duruma bozulup isyan ederler. Bu kafa karışıklıkları genelde kendilerini geri çekmelerine, sorgulamalarına ve “gerçek sınırların” ne olduğuna karar vermek için uyum sağlamaya reddetmelerine sebep olur. Yetişkinler de bu davranışı çocukların yaramazlık yapıyor olmasına yorarlar ancak bu sadece onların güçlerinin nereye kadar esnediğini ölçme yöntemleridir.

Eğer bir akşam “Yemek için ne istiyorsun?” diye sorup diğer akşam “Bunu yiyeceğiz ve sen de farklı bir şey yiyemezsin” derseniz, mızmızlanmaları mümkündür, sınırlar onları şaşırtmıştır.

Bazı seçenekleri “ritüel” haline getirin

Parka gideceğiniz zaman, iki tane park önerisinde bulunun ve onlar da bir tanesini seçsinler. Cumartesi günleri sizinle dışarıdaki işleri halledip etmemek arasında karar versinler. Cuma akşamı film gecesiyse, önüne iki film koyun o seçsin. Kütüphanede, beş tane kitap seçmesine izin verin. Gece, ışığın veya kapının açık kalıp kalmamasına karar versin. Öğlenleri, su veya süt arasında seçim yapsınlar.

Sorunları çözerken size yardım etmesini isteyin 

Kapıdan dışarı çıkarken yapması gerekenler çocuğunuzu zorluyorsa, işin başına onu koyun. Bir panoya yapması gerekenleri yazarak asın, her bir görevi tamamladıktan sonra da yaptığı işin altını çizsin.

Eğer çocuğunuzun odasında kitaplar her yere dağılmışsa, ona yerin nasıl temiz durabileceği hakkında sorular sorun.

Teşekkür edin ve güçlendirin

Size yardın ettiği için ona teşekkür edin. Eğer bir iş için yaratıcı bir yöntem bulmuşsa bunu vurgulayın.

Kaynak: psychologytoday.com/blog/joyful-parenting/201602/5-guidelines-giving-kids-choices

Comments are closed.