Çocuğumun kelime bilgisinin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Dinleme Yeteneğini Geliştirecek Eğlenceli Aktiviteler
Dinleme Yeteneğini Geliştirecek Eğlenceli Aktiviteler
21 Ağustos 2017
Öğrenme dönüm noktaları: Bilişsel yetenekler (3 ve 4 yaş)
Öğrenme dönüm noktaları: Bilişsel yetenekler (3 ve 4 yaş)
21 Ağustos 2017
Çocuğumun kelime bilgisinin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuğunuzla sürekli konuşun. Çocuklar sadece bir şekilde dil öğrenir ve kelime bilgilerini geliştirirler- etraflarındaki insanları dinleyerek! Günlük olarak duydukları dil ne kadar zengin olursa, onların da dilleri o kadar gelişir. Normal konuşmaya ek olarak, çocuğunuzun kelime bilgisi geliştirme ve aile bağlarını güçlendirmek için bir dolu eğlenceli ve yaratıcı yöntem vardır.

Yüksek sesle okuyun. 

Elbette doğduğundan beri çocuğunuza yüksek sesli okuyordunuz ancak karakteri ve konusu olan kitaplar okumayı deneyin. Tartışma için zaman ayırın ve çocuğunuza yeni kelime ve kavramları tanıtın.

Gösterin ve söyleyin.

Nereye giderseniz, geri getirmek için bir şeyler bulun. Aile beraber olduğu zaman göster ve söyle zamanı ayarlayın. Çocuğunuza hazinesi hakkında konuşması için yer ayırın. Bu özel nesnelerin pahalı veya karmaşık olması gerekmez. Önemli kısmı bilgi ve deneyimleri paylaşmaktır.

Konuşun.

İyi bir konuşmanın ve bilginin kelime bilgisini geliştirmeye sağlayacağı önemi asla küçük görmeyin.

Etiket, etiket, etiket.

Çocuğunuza verebileceğiniz kadar kelime bilgisi verin. Büyük ihtimal uzun kelimeleri kısa ve birbirine benzeyen kelimelerden daha iyi hatırlayacaklardır. Yetişkinlerin zar zor telaffuz edeceği dinozor isimlerini bilirler. Akılları sünger gibidir.

Bir şeyleri açıklamak için çeşitli kelimeler kullanın, sadece “iyi” ve “güzel” demeyin. Her yeni deneyimi daha fazla kelime öğrenmek için bir fırsat olarak görün.

Bebeklerimizin öğreneceği İlk 100 sözcük bebeklerin kelime bilgisi için web sitemizde satışta. Burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Kaynak: babycenter.com/404_how-can-i-help-my-child-develop-a-good-vocabulary_69682.bc

Comments are closed.