Çocuğunuza Söylemeyi Bırakmanız Gereken 8 İltifat

bebek alışverişinde neler almalı
Bebek için Alışveriş Rehberi 3.Bölüm
29 Ağustos 2017
bebek beşikleri bebek odaları
Bebek Beşiğini Seçmek
30 Ağustos 2017
Çocuğunuza Söylemeyi Bırakmanız Gereken 8 İltifat

indirimli bebek kıyafetleri, emzikler, biberonlar, bebek bakım ürünleri

Çocuğunuzun kendine güvenini inşa ettiğinizi düşünürken, fark etmeden onların düşünmemeleri gereken sorunlarla boğuşmalarına sebep oluyor olabilirsiniz. Bu yazımızda övgü tuzağına düşmemek için neler söylememeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

“Çok akıllısın!”

Önceki nesiller fazla ciddilerdi ve çocuklarını övmekten kaçınırlardı. Ancak bugünün ebeveynleri de bunu fazlasıyla yapıyor olabilir. Çocuk gelişim uzmanlarına göre, övmenin amacı pozitif davranışı teşvik etmektir. Direkt “akıllı olmak” bir davranış biçimi olmadığından, çocuklar bunu kontrol edebilecekleri bir şey olarak algılamazlar. Çocukları akıllı oldukları için övmek hiçbir şeye yardımcı olmaz çünkü genelde çocuklar ve ebeveynleri akıllı olmanın doğuştan ve sabit bir özellik olduğunu düşünürler. Belli bir “akıllılık” miktarıyla doğduğunuza inanırlar ve okul kolay gelirse zeki, zor gelirse zeki olmadığın sonucuna ulaşırlar. Mücadele etmeleri gerektiğinde veya başarısız olduklarında cesaretleri kırılabilir ve aşılamaz bir problem olarak görürler. Bunun yerine, ailelerin çocuğun yaptığı sıkı çalışmayı teşvik etmesi daha etkilidir.

“En yüksek notu aldığın için seninle gurur duyuyorum!”

Tabi ki aileler çocukları iyi bir not aldıklarında gurur duyacaklar ancak ailenin gurur duyması gereken şey direkt sonuç yerine çocuğun yaşadığı gelişim olmalıdır. İnsanlar gelişimleri teşvik edildiğinde daha mutlu olurlar. Bu şekilde çocuklar da hayatlarındaki hedeflere ulaşma konusunda daha istekli ve cesur olurlar.

“Sanat çalışman çok güzel”

Bu da bir diğer kafa karıştırıcı övgüdür. Belki gerçekten yaptığı çalışmanın güzel olduğunu düşünüyorsunuz ancak onu bu şekilde teşvik ederek aslında onay almak için dışarıya bağlı olmasını sağlarsınız. Bu çocuğunuza yaptığı için her zaman bir başkası tarafından değerlendirilebileceğini öğretir ve kendine güvenini sarsar. Ayrıca daha az çalışarak daha fazla iş yapmasına sebep olur, çünkü ebeveynleri sürekli çalışmalarının güzel olduğunu söylüyordur. Çocuğunuzun cesaretini kırmamak için, kendilerini projelerine ne kadar adamış olduklarını övün, resmiyle ilgili özel yorumlarda bulunun ve resimleriyle ilgili onların ne düşündüğünü sorun. Önemi olan sizin değil, onların onayıdır. Sizin işiniz çocuğunuzun yaptığı şeye olan ilgisini teşvik etmektir.

“Sen iyi bir kızsın/oğlansın!”

Çocuğu davranışları değil iyi olduğu için övmek onlara doğuştan gelen bir değer koyar ve iyi veya kötü olduklarına inanırlar. Peki iyi olmanın nesi yanlıştır? Her çocuk her zaman iyi olmadıklarını ve sizin hoşlanmayacağınız düşünce ve hislere sahip olduklarını bilirler. Eğer onlara iyi olduklarını söylerseniz, size böyle olmadığını kötü davranarak göstermeleri gerekir veya sizi kandırmak için epey çaba sarf ederler ve gerçek benliklerini saklayıp mükemmel olmaları gerektiğini hissederler ki bu çok daha kötüdür. Çocuğun kendisini değerlendirmek yerine, her zaman çocuğun davranışlarını ima edin.

“Çok güzelsin!”

Erkeklerden çok kızların dış görünüşü, kıyafetlerini ve saçlarını fark etmeye eğilimimiz vardır. Ancak bu kendi cinsiyet taraf tutmamızın kanıtlarından birisidir. Buradaki problem kız çocuklarının bu mesajları her yerden almasıdır. Kız çocukları değerlerinin sürekli dış görünüşleriyle bağlantı kurulduğu bir kültürde yaşarlar. Bundan kızların kolektif olarak aldıkları mesaj “değerli olmaları için çekici olmaları” gerektiğidir. Bir araştırmaya göre kızların çekici gözükmek için baskı altında hissetmeleri ilk okulda başlar. Güzel olmak da kontrol edilemeyen bir şey olarak algılanır. Bu yüzden eğer bir kız çocuğu güzel olmadığını hissederse sevilebilir olmadığını ve bu konuda hiçbir şey olmadığını düşünür. Veya güzel gözükmek için epey çaba sarf eder. Ancak bunun yerine daha değerli yetenek ve ilgilere yönelmesi gerekir. Genel olarak çocuğunuzun nasıl gözüktüğünü değerlendirmeniz için hiçbir neden yoktur ve bunu değerlendirmemek için bir sürü neden vardır.

“Aferin!”

Birçok ebeveyn bunu günde 100 kere söylerler ancak bu aslında çocukları motive etmek için etkili bir yöntem değildir. Bu çocuğun güvence alması için sürekli övgü duyma ihtiyacı hissetmesine sebep olur. Ayrıca çocuk verilen görevi övgü için yapar hale gelir ve görevi tamamlamanın ona hissettireceği içsel ödüllendirmeyi aramayı bırakır. Bu da çocuğun motivasyonunu düşürür. Çocuklarımızın iyi hissetmesini isteriz ancak her küçük şeye aferin demek bu kelimenin anlamını kaybetmesine sebep olur. Ayrıca, spesifik değildir, çocuğun bu işle ilgili neyin çok mükemmel olduğunu anlamasına dair ipucu vardır. Çocuğa olumlu şeyler söylemek her zaman olumludur ancak özellikle övgü olması gerekmez. Teşekkür de edebilirsiniz.

“En iyisi sensin!”

Çocuğunuza fazla övgüde bulunmak onlara epey baskı uygular ve her zaman ne yapsalar en iyisi olma çabası içine girmelerine sebep olabilir. Bu da çok yüksek bir standarttır. Eğer çocuk beklentilerinizi karşılamayacağını düşünürse bu onun yetersiz hissetmesine sebep olacaktır. Ayrıca çocuğun sadece başarılı olabileceklerini bildikleri aktivitelerle kendilerini sınırlandırmasına sebep olur.  Bu yeni şeyler denemelerine engel olur.  Gerçekçi, ulaşılabilir standartlar belirlemek ve kişinin en iyisini övmek (karşılaştırmak yerine) daha etkili bir tekniktir.

Samimi olmayan bir iltifat

Çocuklar siz hayal kırıklığına uğradığınızda veya samimi olmayan bir iltifat ettiğinizde kolaylıkla anlayabilirler. Çocukların arzuladıkları en önemli şeylerden biri ailelerin onları severken, desteklerken ve yapıcı eleştiri yaparken sahici olmalarıdır. Övgü, çocukların başarılı yetişkinler olmaları için belirli özellikleri güçlendirmek için bir yol olmalıdır.

Kaynak: rd.com/advice/parenting/compliments-that-are-hurtful/1/

Comments are closed.