Çocuğunuzun Parkta Güvende Olması için 6 Adım

Yemek Masasında Çocuğunuzu Konuşturmak için 6 Tavsiye
Yemek Masasında Çocuğunuzu Konuşturmak için 6 Tavsiye
25 Eylül 2017
Kötü bebek bakıcıısnın belirtileri
Kötü bir bebek bakıcısının belirtileri
25 Ekim 2017
Çocuğunuzun Parkta Güvende Olması için 6 Adım

Oyun parkları çocuğunuzun dışarıda enerji atmaları, temiz havanın tadını çıkarmaları ve diğer çocuklarla oynamaları için harika bir araçtır. Oyun parkları çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de bir araya geldikleri ortak bir alandır. Birçok aile için, oyun parkına gitmek çocuklarının bir numaralı istekleri arasında yer alır.

Oynamak çocuğunuzun gelişimi için çok önemlidir ve oyun parkları salıncak, kaydırak gibi çocuklarınızın fiziksel ve problem çözme becerilerini geliştirmesine yarayacak çeşitli ekipmanlara sahiptir.

Çocuğunuz oyun parkında koşmaktan tutun da ağaca tırmanmaya kadar çeşitli eğlenceli şeyler yapabilir.

Oyun parkı eğlenmek için müthiş olsa da yaralanmaların başta gelen nedenlerinden biri olabilirler. Oyun parklarındaki birçok yaralanma eskimiş, kötü kullanılmış ekipman veya çocuğun sorumlu bir yetişkin tarafından izlenmemesi nedeniyle gerçekleşir.

Oyun parklarındaki birçok yaralanma sadece küçük sıyrık ve kesiklerden oluşsa bile çocuğunuzun daha ciddi yaralanmalara maruz kalma riski vardır. Bu yazımızda size önereceğimiz basit güvenlik önlemlerini aldıktan sonra çocuğunuzun oyun parkında yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

Oyun Parkının Güvenli Olduğundan Emin Olun

Çocuğunuz parktaki herhangi bir oyuncağı denemeden önce, etrafta şöyle bir dolaşın. Parkın güvenli ve kırık cam gibi bariz tehlikelere sahip olup olmadığından emin olun.

Güvenlik yüzeyini kontrol edin ve yeterli şok giderici materyal olup olmadığına bakın. Çocuğunuzun ekipmandan düşmesi durumunda şok giderici materyalin ne olduğu ciddi bir yaralanmayı engellemek için önemlidir.

Beton, asfalt, toprak veya çimenlik yüzeye sahip olan oyun parklarından kaçının. Bu materyaller herhangi bir düşüşün etkisini emmez ve daha ciddi bir yaralanmaya sebep olabilirler.

Parkta yürüyüşünüz sırasında, zarar görmüş veya kırılmış ekipman var mı yok mu bakın. Herhangi gevşek, kesik vida, cıvata var mı? Pas olup olmadığını kontrol edin. Parmaklıkları hafifçe sallayarak güvenliğini tespit edin.

Kaydırak ve tırmanış platformları çocukları düşmekten korumak için güvenli korkuluklara sahip olmalıdır. Ağaç kökleri, gevşek basamak taşı veya yerinden oynamış kayalar olabilir, dikkat edin.

Çocuğunuzun Yaşına Uygun Oyun Parkı Ekipmanı Seçin

Çocukların oyun parklarında yaralanmalarının en büyük sebeplerinden birisi de onların boyutuna ve gelişim seviyelerine göre tasarlanmış ekipmanlar kullanmamalarından kaynaklanmaktadır. Çocuklar kendilerinden büyük veya küçük, uzun veya kısa çocuklar için tasarlanmış ekipmanları kullanırken kendilerini yaralayabilir.

Gittiğiniz parktaki ekipman için önerilen yaş aralığını gösteren işaretleri arayın. Bazı oyun parkları 2’den 5’e veya 5’ten büyük çocuklar için özellikle ayrılmış alanlara sahiptir.

Daha büyük çocuklar için tasarlanmış bir oyun parkına küçük bir çocuk götürmek, çocuğun düşme riskini arttırır.

Oyuna Göre Giydirin

Oyun parkı için evden ayrılmadan önce çocuklarınıza onları güvende ve rahat tutacak kıyafetler giydirin. Oyun parklarının tozlu, kirli ve çamurlu olabileceklerini unutmayın ve kirlenmesini umursamayacağınız kıyafetleri giydirin.

Birçok kıyafet tipi çocuğunuzu oyun parkında tehlikeye sokabilir. Çocuğun üstüne oturmayan ve bir yerlere takılacak kıyafetlerden uzak durun. Çocuklar boğulma riskine karşı boyunlarını saran herhangi bir şey giymemelidir. Eğer çocuğunuzun kolyesi, şalı veya başlığı varsa çocuğunuz oyuna başlamadan önce bunlar çıkarılmalıdır.

Çocuğunuzun iyice bağlanmış oyuna uygun ayakkabılar giymelidir. Oyun parkında sandalet giymekten kaçının. Bu tür ayakkabılar ayağı yaralanmalara karşı korumaz.

Çocuklarınızı İzleyin 

Çocuğunuzu oyun parklarında güvende tutmanın en basit ve kolay yolu tüm oyun zamanı boyunca gözlerinizi onun üzerinde tutmaktır. Eğer okul öncesi küçük çocuğunuz varsa oyunlara sizin de katılmanız veya herhangi bir yaralanmaya karşı hemen yanında olacak mesafede bulunmanız gerekir.

Oyun parkında çocuğunuzun yanında durmak onların oyun alanından uzaklaşıp kaybolmalarını önler. Sizin varlığınız çocuk istismarcılarını çocuğunuzla konuşmaktan ve onları kaçırmaktan uzak tutar.

Eğer daha büyük çocuklarınız varsa büyük ihtimal oyunları boyunca sizin onların yanında durmanızı istemeyecekler ve bunda sıkıntı yoktur. Belirli bir mesafeden izleyebilir ve tehlikeli bir durum olduğunda daha yakına gelebilirsiniz.

Herhangi bir yaştan çocuk için ani bir tehlike olduğunu hissettiğinizde araya girebilirsiniz. Çocuğunuzu oyun parkındaki başka bir yere yönlendirin ve nedenini çocuğunuza açıklayın. Oyun parkları kavga ve zorbalık için yaygın alanlardandır bu yüzden sizin varlığınız alanı herkes için daha güvenli tutacaktır.

Havadan Haberdar Olun

Yaz süresi boyunca metal ve alüminyumdan yapılmış ekipmanlar çocuğunuzun derisini yakacak kadar sıcak olabilir. Elinizi üzerinde tutarak ekipmanların sıcaklığını ölçebilirsiniz. Eğer size sıcak geliyorsa, çocuğunuzu ondan uzak tutun. Plastik salıncaklar bile eğer özellikle koyu materyalden yapılmışlarsa çok sıcak olabilir. Çocuğunuzun cildi bu materyallerle etkileşimin birkaç dakikası içinde yanık veya kabarcık olabilir.

En azından bir miktar gölgeye sahip olan oyun parklarına gitmeyi gözden geçirin. Bu sıcak ekipmanların sebep olacağı kaza yanıkları engellemeye yardımcı olabilir. Çocuğunuz için yanınızda su getirmeyi unutmayın.

Eğer daha önce yağmur yağmışsa ekipmanlar kaygan olabilir, buna da dikkat edin.

Çocuklarınızla Konuşun

Oyun parkına gitmeden önce, kural ve beklentileri belirlemek için çocuklarınızla kısaca konuşun. Onlara ne yapmalarına izin olduğunu açıklayın. Diğerlerini itmenin ve nereye yürüdüklerine bakmamanın olası tehlikelerini açıklayın.

Gözünüzü çocuğunuzun üzerinde tutun ve koyduğunuz kurallara uyup uymadıklarını inceleyin. İyi davranışları teşvik edin. Paylaşmak, sıranın gelmesi gibi kavramları açıklayın.

Kaynak: froddo.com/6-steps-to-keeping-your-child-safe-on-the-playground

Comments are closed.