Çocuklarla İletişim (0-3 yaş) Mutfağı Paylaşmak

dönence ve oyuncak seçimi
3-6 Ay Arası Bebekler için Oyuncak Seçme Kılavuzu
5 Ocak 2018
çocuklara seçenek sunarken dikkat edilecekler
Çocuğunuz için Uzman Psikolog Desteği Ne Zaman Gereklidir?
28 Ocak 2018
Mutfak oyuncakları, oyuncak mutfak

Çocuklar için mutfak büyülü bir dünyadır. Evde, bir çok ilgi çekici, inanılmaz olayın meydana geldiği bir çekim merkezidir. Çırpmak, doğramak, tartmak, karıştırmak, hamurla ve köpüklerle oynamak çocuklara büyük keyif verir. Mutfakta çocuğunuzla şekiller, desenler, tatlar ve renkler hakkında keyifli sohbetler de yapabilirsiniz.

Bu zevkli uğraşılar kısa zamanda tartmaya, ölçmeye ve dökmeye başlayacak olan çocuğunuzun hem bilim hem de aşçılık alanlarındaki ilk pratik bilgilerini sizden almasını sağlayacaktır. Onun yiyeceklerle oynamasına (makarna, pirinç, nohut v.b.) izin verecek, yemek yeme konusunda daha çok istekli olmasını da sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yemek pişirmesine ve bulaşık yıkamasına izin vermek zaman kaybına ve çevrenin dağılmasına neden olsa da, birlikte çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Annesini mutfakta çalışırken izlemek, farklı renk, ses ve kokuları algılayan bebeğinizin çok hoşuna gidebilir. Onu yanınızda mama sandalyesine oturtursanız, kendini olayın bir parçası gibi hisseder ve ilgiyle sizi izleyebilir. Bebeğiniz altı aylık olduğunda sizin gözetiminizde zararsız mutfak aletleriyle oynamasına izin verebilirsiniz. Ona kase, süzgeç, boş yoğurt kabı gibi plastik kaplar verebilirsiniz. Farklı kaplarla bir arada oynamak çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu geliştireceği gibi, onları birbirine vurarak çıkardığı değişik ve gürültülü sesler de ona eğlenceli gelecektir.

On sekiz aylık olduğunda çocuğunuz kendini çok daha bağımsız hissedecek ve bazı şeyleri kendi başına yapmak isteyecektir. Artık çocuğunuzu oyun hamuru ile tanıştırabilirsiniz. İlk başlarda hamuru elleriyle yoğurmaktan, ezmekten hoşlanacaktır. Daha sonraları değişik şekilli hamur kalıplarını kullanarak birlikte değişik şekiller
çıkarabilirsiniz.

Plastik kalıpları aynı zamanda komik şekilli sandviçler yaparken de kullanabilirsiniz.

Pedagog Sibel Salur

TANALTAY PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ
www.psikolog.org

Uzman Psikolog Ali Rıza Tanaltay ile iletişime geçmek için tıklayınız.

Comments are closed.