Dinleme Yeteneğini Geliştirecek Eğlenceli Aktiviteler

Çocuğunuzun yemek seçme alışkanlığıyla başa çıkma
Çocuğunuzun yemek seçme alışkanlığıyla başa çıkmanın 10 yolu
10 Ağustos 2017
Çocuğumun kelime bilgisinin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?
Çocuğumun kelime bilgisinin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirim?
21 Ağustos 2017
Dinleme Yeteneğini Geliştirecek Eğlenceli Aktiviteler

Çocuğunuzla konuşmaktan çok, çocuğunuza konuşarak daha çok zaman harcıyor gibi mi hissediyorsunuz? Bilindiği üzere birçok çocuğun seçici dinleme yetenekleri vardır- istediklerini duyarlar ve kendilerini gerisine kapatırlar.

Ancak dinleme yeteneği çocuğumuzun geliştirmesine yardım edebileceğimiz bir yetenektir. Bir kas gibi, güçlenmek için sürekli egzersize ihtiyacı vardır.

Bu yazımızda çocuğunuzun dinleme yeteneğini geliştirmek için uygulayabileceğiniz oyunlara ve aktivitelere değineceğiz. Çocuklar farklı yollardan öğrendiği için oyunlar da bu yeteneklere göre sınıflandırılmıştır. Ancak herhangi bir çocuk herhangi bir kategoriden faydalanabilir.

İşitsel öğrenenler için

Çocuğunuzla sürekli konuşun. Gazetede okuduğunuz ilgi çekici bir hikayeyi ona anlatın. İşinizde arkadaşınızla yaptığınız bir konuşmayı anlatın. Kıyafet alışverişine çıktığınızda, annenizle eskiden yaptığınız alışveriş hikayelerini anlatın.

Günlük yapılan aktiviteleri açıklama alışkanlığı edinin. Örneğin siz akşam yemeği hazırlarken beraber mutfaktaysanız, “İki bardak su koyacağım sonra bir bardak pirinç ekleyeceğim…” gibi ufak açıklamalarda bulunabilirsiniz. Çocuğunuz dikkat etmiyor gibi gözükebilir fakat ediyordur.

Başkasıyla konuşurken sizin daha önceden kurduğunuz cümleleri kurarsa şaşırmayın. Ve unutmayın: çocuklar doğal olarak taklit ederler, kullandığınız dile dikkat edin!

Okumayı etkileşimli bir aktivite haline getirin. Çocuğunuza kitap okurken, sayfayı çevirmeden önce durun “Sence sonra ne olacak?” diye sorun. Cevabını açıklamasını isteyin ve sizi şimdiye kadar ne kadar iyi dinlediğini gözlemleyin. Neler olduğundan emin değilse, tekrar başlayın.

Çocuğunuza bir hikayenin nasıl biteceğini sorun. Çocuğunuza yüksek sesle bir kitap okuyun ve son sayfadan hemen önce durun. Şimdiye kadar dinlediği kadarıyla hikayenin nasıl biteceğini tahmin etmesini söyleyin.

Sonra hikayeyi bitirin ve sonunu çocuğunuzla tartışın. Tahmini doğru muydu yoksa sürpriz bir son mu vardı? Eğer ikincisi doğruysa son ile ilgili hikayenin başlarına yerleştirilmiş ipuçları var mıydı?

Eski bir favorisini tekrar okuyun. Çocuğunuzun en çok sevdiği bir kitabı tekrar ortaya çıkarın ve okuyun. Yalnız bu sefer anahtar noktalarında durup çocuğunuzun gelecek kelimeleri tahmin etmesine izin verin.

Veya hikayeyi okuyun ve önemli detayları bilerek değiştirin. Böylece çocuğunuzun dikkatini ölçmüş olursunuz. Eğer doğru olmayan bir şey duyarsa, sizi düzeltecektir.

Beraber hikaye dinleyin. Neredeyse hiçbir zaman sesli okunan hikayeleri sevmekten vazgeçmeyiz. Kütüphaneler, kitapçılar veya toplum merkezleri genellikle küçük çocuklara yönelik sesli okuma hikaye zamanları düzenlerler.

Profesyonel hikaye anlatıcılarının olacağı fuar ve toplum etkinliklerine gidin ve arabada veya evde dinlemek için sesli kitap satın ya da ödünç alın.

Değişik kafiyeler bulun. Ne kadar absürt o kadar iyi. Bu aktivite çocuğunuza kulağa aynı gelen kelimeleri ayırt etme ve kafiye düzenlerini tanımlama yeteneklerini öğretir.

“Hikaye zinciri” oynayın. Ailedeki herkes bunun tadını çıkaracaktır. Bir kişi hikayeye başlasın (Bir zamanlar ormanda bir ağaç evde yaşayan küçük bir oğlan vardı…) ve bir başkası da yeni bir cümle kurarak devam ettirsin.

Herkesin bir öncekinin kurduğu cümleyi dikkatle dinlemesini gerektirdiğinden bu oyun dinleme yeteneğini geliştirir.

Eğer çocuğunuz hikayenin konusunu uzatamayacak kadar küçükse ona belirli detayları belirtmesini söyleyin. “Ağaç ev ne renkti? Onu ziyaret etmeye gelen arkadaşları var mıydı? Ormanda ona yakın hangi hayvanlar yaşardı?”

Bedensel öğrenenler için

Müzik dinleyin. Dans hareketleri olan bir şarkı öğrenmesini sağlayın. Bu onlar için iyi bir egzersiz de olacaktır.

Dinleme oyunları oynayın. Eski favorilerinizi kullanabilir veya kendi basit dinleme oyunlarınızı oluşturabilirsiniz.

Örneğin, “Sana bir görev vereceğim. Bana sıradaki aletleri getirmeni istiyorum. Odandan bir saç fırçası ve kardeşinin odasından terliklerini.” diyebilirsiniz. Her seferinde yeni bir şey ekleyip sonunda ona bir ödül verebilirsiniz.

Mağazalarda öğretmenler için satılan ve dinleme yeteneğini geliştirmek için hazırlanmış oyun ve çalışma kağıtları bulabilirsiniz.

Beraber pişirin. Bir tarif bulun, yapılacakları sesli okuyun ve çocuğunuz ölçüm, karıştırma ve dökme işlerini üstlenmesine izin verin.

Talimatları öğrenebileceğiniz kuklaları veya ses kayıtlarını kullanın. Çocuğunuz odasını toplamasını istediğinizde size uymayı reddedebilir ancak bu istek en sevdiği kuklalardan birinden geldiğinde bu severek uyum sağlayabilir.

Veya istediklerinizi kaydederek bir temizleme oyunu hazırlayabilirsiniz.

Rol yapma. Kıyafet seçin veya kuklaları ortaya çıkarın. Çocuğunuza sevdiği bir hikayeyi canlandırmasına yardım edinç.

Görerek öğrenenler için

Beraber bir şarkı “okuyun”. Müzik indirin ve müziği takip ederek beraber sözleri okuyun. Başlangıç seviyesinde olan okuyucular bile sözleri okuyormuş gibi yapabilir.

Beraber bir çocuk videosu veya televizyon programı izleyin. Ebeveynlerin de katılımını gerektiren çocuk programları izleyebilirsiniz. Çocuğunuza karakterlerin ne yaptığını ve söylediğini sorun.

 

Kaynak: babycenter.com/0_fun-activities-to-promote-listening-skills_64504.bc

Comments are closed.