Emzirmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin 11 Kolay Yolu

Bebek nasıl yıkanmalı, bebek banyosu
1 Ağustos 2017
Yeni Anneler için Enerji İpuçları
3 Ağustos 2017
 • Erken bir başlangıç yapın 

Emzirmeye başlamanın en uygun zamanlarından biri doğumdan kısa bir süre sonradır, bebeğiniz uyanık ve emme içgüdüsü güçlüyken. O zaman henüz süt üretmemiş bile olsanız, memeleriniz kolostrum (antikor içeren ve bebeğiniz için mutlaka gerekli olan ince bir sıvı) içerir. 

 • Uygun pozisyonları bilin 

Bebeğinizin ağzı genişçe açık olmalı, meme ucunuz mümkün olduğunca ileri gitmeli. Bu ilerde yaşayacağınız ağrıyı azaltır.  

 • Talep edilince emzirin 

Yenidoğanların sık sık emzirilmesi gerekir (2 saatte bir gibi) ve ciddi bir düzeni takip etmez. Talep üzerine emzirmek göğüslerinizi uyarır ve epey süt üretirler. Sonra, bebeğiniz daha tahmin edilebilir bir rutini takip eder. Ancak anne sütü, mamadan daha kolay sindirildiğinden anne sütüyle beslenen bebekler şişeyle beslenenlerden daha sık yerler. 

 • Meme şişmesine hazır olun 

Yeni bir anne olarak bol bol süt üreteceksiniz ve bu da göğüslerinizin günlerce büyük, sert olmasına ve acı çekmesine sebep olacak. Bebeğinizi sık sık ve vücudunuz bebeğinizin ihtiyaçlarına alışana kadar talep üzerine beslemelisiniz.  

Bu sırada doktorunuzdan size reçetesiz ağrı kesiciler vermesini isteyebilir, emzirmeden önce veya sonra, 10 dakikalığına göğüslerinize sıcak kompres veya buzla soğutabilirsiniz.

 • Bebeğinize anne sütünden başka bir şey vermeyin 

Eğer yeteri kadar süt üretemediğinizi düşünüyorsanız bebeğinize şekerli su veya başka şeyler vermeyin. Bu bebeğinizin emzirilmek için duyduğu iştahı bölebilir ve bu da azaltılmış süt üretimine sebep olur. 

Bebeğiniz daha çok emdikçe, daha çok süt üretirsiniz. Eğer bebeğinizin yeteri kadar yemediğinden endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. 

 • Emziği hemen vermeyin 

Bebeğinize yapay meme vermeyi geciktirin. Bebeğinizin şaşırmaması için, onu emzikle tanıştırmadan önce bir veya iki hafta beklemek en iyisidir. Yapay memeler, gerçeğinden farklı bir emme türü gerektirir. Şişeden emmek de bebeğinizi şaşırtabilir ve bu da emzirilmesini zorlaştırabilir.  

 • Sık sık emzirme pedi kullanın 

Sık sık emzirme pedi kullanmak, beslenmeler arasında yaşayabileceğiniz sızmaları azaltmaya yardımcı olur.  

 • Kusmasını dert etmeyin 

Bebeklerin beslenme sırasında veya sonrasında çıkarması yaygındır. Birçok bebek bu alışkanlıklarından ilk doğum günlerine kadar vazgeçecektir. Bu tarz çıkarma yaygın olmasına rağmen, eğer bebeğiniz kilo almıyor, sürekli kusuyor (sadece çıkarmak yerine), beslenmeyi reddediyor ise doktorunuza danışın! 

 • Çatlamış meme uçlarını rahatlatın 

Erken doğum sonrası döneminde, göğüslerinizde çatlama meydana gelebilir. Eğer bu olursa, doktorunuzdan tavsiye alın. Eğer meme uçlarınız çatlarsa, emzirdikten sonra temiz suyla yıkayın ve her gün düzenli bir şekilde temizleyin. 

 • Enfeksiyona dikkat edin 

Meme iltihabı veya mastitin semptomları arasında ateş, acı veren şişkinlik ve memede kırmızılık yer alır. Bunlar acil tıbbi müdahale gerektirir. 

 • Düzgün beslenin ve dinlenin 

Emziren anneler dengeli, besleyici ve –genellikle- ekstra 500 kalori içeren bir beslenme programı takip etmelidir. Kafeini komple bırakmayı ve alkolden kaçınmayı göz önüne alın. Her gün (6-8 bardak) sıvı tükettiğinizden emin olun. Dinlenmek ve kaliteli bir uyku kendi sağlığınızı korumak için önemlidir. 

Kaynak: theindusparent.com/easy-ways-to-make-breastfeeding-enjoyable-for-you 

Comments are closed.