Kötü Dediğimiz Ama Aslında Sağlıklı Olan 13 Çocukluk Alışkanlığı

bebek beşikleri bebek odaları
Bebek Beşiğini Seçmek
30 Ağustos 2017
çocuklara seçenek sunarken dikkat edilecekler
Çocuğa seçenek sunarken nelere dikkat etmeli?
2 Eylül 2017
Kötü Dediğimiz Ama Aslında Sağlıklı Olan 13 Çocukluk Alışkanlığı

indirimli bebek kıyafetleri, emzikler, biberonlar, bebek bakım ürünleri

 • Elleri yıkamama

Çocuklar her şeye veya herhangi bir şeye dokunacaktır. Birçok ebeveyn çocuklarının ağızlarında mikrop olmasının kötü olduğuna inanırlar (bir sürü mikrop var!) ve bu yüzden her zaman ellerini dezenfekte eder, yıkarlar. Elleri aşırı yıkamak ciddi enfeksiyonları engellemeye yardımcı olan normal bakterileri azaltır. Yeni anneler sıklıkla şişeleri, emzikleri sterilize ederler. Şişeler daima temizlenmelidir ancak özellikle her kullanımdan sonra sterilize edilmelerine gerek yoktur.

 • Video oyunları oynamak

ADHD veya çocuğun görüşünde probleme sebep olmasından endişelendiklerinden ebeveynlerin gözünde video oyunları kötü bir itibara sahiptirler. Ancak o kadar da kötü değiller! Video oyunları oynamak el-göz koordinasyonunu geliştirebilir. Bununla beraber oynanan video oyunun çocuğun yaşına uygun olup olmadığından ve günde aşırı saatlerde oynanmadığından emin olmak gerekir.

 • Paylaşmamak

Elbette, paylaşmak önemsemek demektir. Ancak bazı oyuncaklar sizindir. Size ait olan şeylerin size ait olduğunu bilmek güzeldir. Paylaşmak zorunda değilsiniz fakat eğer isterseniz paylaşabilirsiniz. Bu sınır çizmeye ve doğru nezaketi inşa etmeye yardımcı olur. Tabi ki eğer çocuğunuz herhangi bir şeyi paylaşmayı reddediyorsa, burada bir sıkıntı olabilir.

 • Yemek paylaşmak

Ebeveynlerin tarafından bakmak gerekirse, yapmanız gereken şeylerden biri yemeğinizi çocuklarınızla paylaşmaktır. Azcık bakteri değiş tokuşu bizi sağlıklı tutar ve çeşitli bir beslenme biçimine sahip olmak çocukların hassas, seçici yemek alışkanlığına sahip olmasını engeller. Çocuğunuzu erken yaşta çeşitli yiyeceklerle tanıştırmak önemlidir.

 • Kıyafetleri yanlış eşleştirmek

Gelecekte doğru kıyafet seçimi konusunda tartışmanız için birçok vaktiniz olacaktır! Çocukların çocuk olmasına ve kendi giyim tarzlarını oluşturmalarına izin verin. Çocuklar kendilerini ifade etmek ve dünyadaki yerlerini bulmak isterler. Tamamen giyinmiş ve hava, yer koşullarına uygun kıyafetler seçiyorlarsa, onlara izin verin.

 • Köpeklerle oynamak

Birçok yeni ebeveyn çocuklarını hayvanlarla tanıştırmak konusunda endişelidirler. Ancak yeni araştırmalara göre çocuğun bağışıklık sistemi tamamen gelişmeden hayvanlarla tanışmak ileride yaşayacakları hayvan alerjisi olasılığını düşürür. Köpekler ileri yaşlarda çocukların obezite riskini bile düşürebilir.

 • Emzik

Birçok ebeveyn hayatlarının ileri zamanlarında bırakmaları zor olduğu, çocuğun dişinde problemlere sebep olabileceği ve meme vermeyi olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle çocuklarına emzik vermek konusunda endişelidirler. Bu endişelerin bazılarında doğruluk payı olsa da, bir araştırmada emzik kullanmanın SIDS’i engellemeye yardımcı olabileceği bulunmuştur. Emziğin çocukların endişe ile başa çıkmalarına yardımcı olduğu ve parmaklarını emmenin dişlerdeki kötü değişimlere sebep olduğu bulunmuştur. Neyse ki emzikler yıllarca bile kullanılsa, az miktarda uzun vadeli probleme sebep olurlar.

 • Pipetle köpük çıkartmak

Bu alışkanlık çocuğun ağız kaslarını geliştirebilir ki bu da konuşmayı geliştirecek ve salya akıtmayı azaltacaktır! Ancak BPA-free olan yeniden kullanılabilir bir tanesini kullanmalısınız, plastik pipetler dünya için kötüdür.

 • Patronluk

Ebeveynler çocukları çok patron tasladığı zaman bunun onların arkadaş yapma ve tutma şanslarını azaltacağını düşünürler. Bu çocuklar bazı durumlarda kendilerini nasıl öne çıkaracaklarını bilirler ve büyük ihtimal geleceğin liderleri olacaklardır.

 • Isırmak ve vurmak

Isırmak ve vurmak çocuklarda büyük ve epey yaygın bir sorun olabilir. Bir çok durumda, bu çocuğun iletişime geçme çabasıdır. Ancak elbette ebeveynler çocukların bu davranışın yanlarına kar kalmasına izin vermemelidir. Onlara bağırmak yerine, çocuğun ne anlatmak istediğini çözmelidirler. Bazı ebeveynler çocuklarına iletişime geçmenin bir başka yolu olarak işaret dilini öğretirler, bu da dikkat çekmek için çocukların olumsuz davranışlara başvurma ihtiyacını azaltır.

 • Doldurulmuş hayvanları her yere götürmek

Bu oyuncağı her yere götürmek aşırı bağlılığı artırıyormuş gibi gözükebilir ancak sevgi ve güvenin ilk ilişkisini simgelerler. İki tane aynı oyuncaktan alın ve arada değiştirin. Böylece biri kaybolduğunda diğerini verebilirsiniz. Eğer arada bu iki oyuncağı değiştirmezseniz, çocuğunuz size ona tamamen yeni bir tanesini verdiğinizde anlayabilir. Çocuğunuz bu oyuncağa epey bağımlı gibi gözükse bile, bu aslında “ilk arkadaşa” verdiği önemi inşa etmesi için iyi bir deneyimdir.

Kaynak: rd.com/advice/parenting/bad-childhood-habits/

Comments are closed.