Bebeğinizi Kışın Giydirmek için 10 İpucu
21 Temmuz 2017
İlk 6 Hafta için Yenidoğan Bebek Kıyafetleri
21 Temmuz 2017

Eğer bebeğinizin altı kırmızı ve yaralıysa, muhtemelen pişiği vardır. Bebeğiniz için rahatsız edici olsa da, genellikle pişiği iyileştirmek çok kolaydır.

Pişik nasıl gözükür?

Eğer bebeğinizin pişiği varsa, bakınca anlarsınız. Bebek bezi bölgesi kırmızı ve iltihaplı, ayrıca benekli olacaktır. Zarar görmüş bölgeler sıcak olacaktır ve pişik devam ederse küçük yaralar veya soyulma görülebilir.

Pişik bebeğinizin üreme organları bölgesini, üst bacağının iç kısmını ve altını etkileyebilir. Birkaç bebek bezi değişimiyle beraber birkaç küçük lekeyle veya aniden başlayabilir. Pişik şiddetlenirse, bebeğinizin hassas cildi kakasını yaparken batıp bebek bezinde küçük kan beneklerine sebep olabilir.

Hafif pişik bebeğinizi çok rahatsız etmeyebilir. Ama canını acıtıyorsa, çişini yaptıktan veya siz bebek bezini değiştirirken ağlamaya başlamasına sebep olabilir.

Bebekler neden pişik olur?

En emici bebek bezi bile bebeğinizin cildinde biraz nem bırakacaktır. Çiş veya kakayla olan bu bağlantı bile genellikle cildin dışını yumuşatıp zayıflattığından pişiğin başlıca nedenlerinden biridir. Sonuç olarak bebek bezi bebeğinize değdiğinde rahatsız edici olmaya başlar.

Kirlenmiş ve ıslak bebek bezini uzun süre değiştirmezseniz bebeğiniz pişik olabilir.

Diğer bazı etmenler de bebeğinizin pişik olma olasılığını arttırabilir:

  • İSHAL. İshali olan bebeklerin pişik olması olağandışı değildir. Kakadaki enzim adı verilen maddeler sağlıklı kakadakinden çok ishal olan da daha aktiftir ve bu da pişiğe sebep olur.
  • ANTİBİYOTİKLER. Pişik bazen bir mantar enfeksiyonu olan taban iltihabı sebebiyle ortaya çıkabilir. Antibiyotik almak bu iltihabın oluşma olasılığını arttırır. Bu yüzden, bebeğinize antibiyotik veriyorsanız eğer, ilaç bitene kadar bebeğiniz pişiğe yatkın olur.
  • ORAL THRUSH. Antibiyotik alıyor olmasa bile bebeğinizin mantarlı pişiğe sahip olması mümkündür. Bazı vakalarda, bebekler mantarı sindirim sistemlerinden kakalarına iter ve bebek bezi bölgesine bulaştırır.
  • ALERJİLER. Bebeğinizde pişik: belli bir marka bebek bezi, parfümlü bebek mendili veya kumaş bebek bezini yıkarken kullanılan bir deterjan sonucu oluşmuş olabilir. Buna alerjik kontakt dermatit denir. Yeni bir ürüne geçtikten sonra oluşan pişik gibi bazen pişiğin sebebini bulmak kolaydır. Diğer bazı durumlarda nedenini bulmanız vaktinizi alabilir. Ara sıra, pişiğin nedeni laktoz intoleransı veya yiyecek alerjisi olabilir. Eğer bebeğinizin pişiğinin nedeninin yiyecek alerjileri olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Bebeğimin pişiğini nasıl iyileştirmeliyim?

Bebeğinizin pişiği hafifse ve rahatsız edilmiş gözükmüyorsa, semptomlarını kendiniz iyileştirmenizde sıkıntı yoktur.

  • Bezini sıklıkla ve kakasını yaptıktan hemen sonra değiştirin.
  • Bebeğinizin cildine değecek nemi azaltmak için süper emici bir bebek bezi seçin. Artı işaretiyle belirtilmiş tek kullanımlık bezlerde emme gücü eklenmiştir. Kumaş bez kullanıyorsanız, destekleyici bir ped ekleyin ve pişiği daha kötü yapmasına sebep olacak plastik bez sargılarından kaçının.
  • Bebeğinizin bezini değiştirirken, üreme organı bölgelerini ve altını önden arkaya su ve hidrofil pamuklu veya kokusuz, alkolsüz bebek mendili kullanarak temizleyin. Tamamen kuruyana kadar hafifçe vurarak nazikçe kurulayın.
  • Temiz bez koymadan önce ince bir kat koruyucu krem veya merhem sürün. Fazlasına ihtiyacınız yok. Küçük bir miktar kullanın ve bebeğinizin altta kalan cildini görene kadar yedirin. Krem bebeğinizin cildinde onu çiş ve kakadan koruyarak koruyucu bir katman oluşturacaktır.
  • Hava cildiyle temas etsin diye bebeğinizle mümkün olduğu kadar bezsiz vakit geçirin. Onu sıcak bir odada bir havlunun üstüne koyun veya bez değiştirmenin sonunda bir süre bezi takmadan bekleyin. Eğer etrafta dolanacak kadar yaşı varsa, onu temizlemesi kolay bir zemini olan odaya koyun veya dışarısı sıcaksa dışarıya.
  • Pişiği olduğu zaman bebeğinizi fazla yıkamayın. Günde en fazla bir veya iki kere banyo yaptırmak bebeğinize bakmak ve cildini temiz tutmak için yeterli olacaktır. Sabun, köpüklü banyo, losyon ve talktan bebeğinizin hassas cildini daha fazla rahatsız etmemesi için kullanmayın.

Eğer bebeğiniz kreşte veya başka biri tarafından bakılıyorsa, pişiği olduğunun farkında olduğundan emin olun ve bezi değiştirirken aynı adımları uygulamasını söyleyin.

Eğer bebeğinizin pişiğinin cildinde kullandığınız bir şeye tepki olduğunu düşünüyorsanız, suçluyu belirlemeye çalışın. Son zamanlarda yeni bir ürüne geçtiyseniz, eskisine dönüp bir değişiklik yapıp yapmadığına bakın.

Hafif bir pişik yukarıdaki ipuçlarını takiben 3 günlük ev bakımında geçmelidir. Önemli olan bebeğinizi rahatsız etmese bile pişiği iyileştirmektir. Eğer iyileştirilmezse enfeksiyon kapabilir.

Doktoru ne zaman aramam gerekir?

Bebeğinizin pişiği yayılıyor, kötüleşiyor veya onu rahatsız ediyorsa doktorunuzu görün.

Bebeğimde bir daha pişik oluşmasını nasıl engelleyebilirim?

Pişik yaygındır, bu yüzden belli bir noktada tekrar oluşabilir. Ama en iyi savunma kuru bir alttır.

Bunu da hafif bir pişiği iyileştirirken kullandığınız adımlarla sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin bezini düzenli aralıklarla değiştirmeyi, iyice temizlemeyi ve her bez değişiminden sonra pişik kremi uygulamayı unutmayın. Cildine taze hava girmesi için bezsiz zaman tanıyın. Son olarak, talk bebek pudrası kullanmayın. Pişiğe karşı korumayacak ve bebeğinizin cildini rahatsız edebilir.

Yeniden kullanılabilir veya tek kullanımlık bez seçseniz de seçmeseniz de bebeğiniz tekrar pişik olabilir. Bir tip bezin daha iyi olduğunu söylemeye yeterli kanıt yok.

Penaten Pişik kremi , Penaten bebek şampuanı ve diğer  Penaten bebek bakım ürünleri için tıklayınız.

 

Penaten bebek şampuanı 400 MLPenaten pişik kremi 150 MLPenaten baby bebek pudrası 100 ml

Comments are closed.