Çocuğunuzu mikroplardan korumanın 10 yolu
24 Temmuz 2017
Bebeğinizin ağlamasının yedi nedeni ve bebeğinizi sakinleştirme yolları
24 Temmuz 2017

Güneş koruması ve cilt temizliğini içeren iyi cilt bakımı yıllar boyu cildinizi sağlıklı ve parlak tutmanızda yardımcı olur.

Yoğun cilt bakımı için vaktiniz yok mu? Yine de cildinize temel şeyleri uygulayarak bakabilirsiniz. İyi cilt bakımı ve sağlıklı bir yaşam tarzı doğal yaşlanma sürecini geciktirmeye yardım edip çeşitli cilt problemlerini engelleyebilir. Cilt bakımınıza bu yazımızdaki 5 ipucuyla başlayın.

1. Kendinizi güneşten koruyun

Cildinize bakmanızın en önemli yollarından bir tanesi de onu güneşten korumaktır. Hayat boyu süren güneşe maruz kalma kırışıklıklara, yaşı belirten noktalara, cilt kanseri riskinin artmasına ve diğer cilt problemlerine sebep olabilir.
• Güneş kremi kullanın. SPF’i en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cömertçe uygulayın ve iki saatte bir yenileyin. Eğer terliyorsanız veya yüzüyorsanız daha sık uygulayın.
• Gölgeye geçin. Saat 10 ve 14 arası (güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatler) güneşten kaçının.
• Koruyucu kıyafet giyin. Dar örülmüş uzun kollu tişörtler, uzun pantolon ve geniş bir şapka giyin. Özel güneşten koruyucu kıyafet de giyebilirsiniz.

2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizi yaşlı gösterir ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara içmek cildinizin dış katmanlarındaki ufak kan damarlarını daraltır ve bu da kan akışını azaltır. Bu ciltteki oksijeni ve cilt sağlığında önemli olan besinleri tüketir.

Cildinize gücünü ve esnekliği veren lifler olan kolajen ve elastine zarar verir. Ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlı yüz hareketleri kırışıklığa katkıda bulunur.

Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Doktorunuza sigarayı bırakmak için ipucu ve iyileşme yöntemlerini danışın.

3. Cildinize nazikçe bakın

Cildinize uyguladığınız günlük bakım zarar verebilir. Onu hafif tutmak için:
• Duş süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar cildinizdeki yağları alır. Duş sürenizi sınırlayın ve sıcak yerine ılık suyla duş alın.
• Güçlü sabunlardan uzak durun. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizi yağlarından arındırabilir. Onlar yerine hafif temizleyicilerden kullanın.
• Dikkatli tıraş olun. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş köpüğü, losyon veya jel uygulayın. İyi bir tıraş olsun diye temiz, keskin bir jilet kullanın. Tüyün uzadığı yöne doğru tıraş yapın, aksi yönde değil.
• Nazikçe kurulayın. Yıkandıktan sonra nazikçe kurulayın. Böylece biraz nem cildinizde kalır.
• Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuruysa, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

4. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir beslenme biçimi en iyi görüntünüze ulaşmanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olur. Bolca meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketin. Beslenme biçimi ve akne arasındaki bağlantı net değildir ancak bazı araştırmalar C vitamini yüksek ve sağlıksız yağ ve işlenmiş karbonhidratta düşük beslenme biçimlerinin genç gözüken cildi desteklediğini göstermektedir.

5. Stresle başa çıkın

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas yapabilir, akne ve diğer cilt problemlerine sebep olabilir. Sağlıklı cildi ve aklı teşvik etmek için stresinizle başa çıkmak için adımlar atın. Mantıklı sınırlar koyun, yapılacak listenize geri dönün ve yapmaktan zevk aldığınız şeylere vakit ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha fazla olabilir.

 

Kaynak:http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237?pg=1

 

Comments are closed.