Sosyal Medyada Çocuklarınızla İlgili Asla Paylaşmamanız Gereken 7 Şey

Çocuğunuzu Motive Etmenin 6 Yolu , çocukları nasıl motive edersiniz?
Çocuğunuzu Motive Etmenin 6 Yolu
12 Eylül 2017
Akıllı telefon ve çocuklar
Çocukları Akıllı Telefonlardan Uzaklaştırmanın 10 Yolu
15 Eylül 2017
Sosyal medyada çocuklarla ilgili asla paylaşmamanız gereken şeyler

indirimli bebek kıyafetleri, emzikler, biberonlar, bebek bakım ürünleri

Adresiniz

Evinizin önünde güler yüzle çekildiğiniz bir fotoğraf olabilir ancak bu fotoğraf yaşadığınız yeri gösterdiğinden paylaşmanız çok da mantıklı değildir. Sokak işaretleri, ev numaraları, apartman adresleri zararsız bir arka plan gibi gözükebilir. Ancak bu fotoğraf etrafta yayılıp birçok kötü duruma neden olabilir. (kimlik hırsızlığı, dijital kaçırma, yabancıların fotoğrafları alıp çocukları kendilerinin gibi göstermesi veya gerçek kaçırma olayları gibi…)

Kişiyi tanımlayan şeyler

Diyelim çocuğunuzun doğum günü ve elinde “Bugün 6 yaşıma bastım” diyen bir işaret tutuyor. Çok önemli bir şey değil, değil mi? Ancak çocuğunuzun doğum tarihi veya doğum yeri, tam ismi gibi ayrıntıları vermek hiç ideal değildir. Çünkü bu kişiyi tanımlayan şeyler birçok özel hesabı açarken referans olarak kullanılır. Sosyal medyada bir şey paylaşmadan önce, geri bir adım atın ve ne tür bilgi ele verdiğinizi gözden geçirin.

Herhangi bir çıplaklık durumu

Bebeğinizin banyo zamanı çektiğiniz fotoğrafları çok tatlı olabilir, ancak çocuğunuzun herhangi bir çıplaklık durumunu paylaşmak, bikini gibi bir şey giyiyor bile olsalar, akıllıca değildir. Akılda canlandırması ne kadar üzücü olursa olsun, bu fotoğraflar yanlış insanların eline düşebilir ve çevrimiçi sapıklara erişilebilir olabilir. Çocuklarınızı somut tehlikelerden korumanız gerektiği gibi soyut olanlardan da korumalısınız. Kesinlikle diğer insanların çocukların fotoğraflarını internete koymaktan kaçının!

Zayıf ve utanç verici anlar

Hasta çocuğunuzun fotoğrafını paylaşmak size yorum kazandırabilir ve şefkat duyulmasına neden olabilir ancak çocuğunuzu nasıl etkileyeceğini düşünün. Sizin paylaşmak istediğiniz bir an onlar için utanç verici olabilir. Bu yüzden fotoğraflarını paylaşmadan önce kendinize çocuğunuzun bu fotoğrafı ileride internette görüp görmek istemeyeceğini sorun. Çocuğunuzu utandıracak şeyleri sosyal medyada paylaşmayın.

Yaramazlık yaparken

Belki çocuğunuzun “sevimli” kızgınlık anı o an size komik gözükebilir. Ne var ki kötü davranışı belgelemek çocuğunuzu sonradan etkileyebilir. Sosyal medyanın ilk çocukları şimdi yetişkinliğe ve iş dünyasına giriyorlar.

Davranışsal mücadeleler

Sosyal medya çocuğunuzu suçlamak için değildir. Zayıf yönlerini ortaya çıkarmak onunla dalga geçilmesine ve ona kaba davranılmasına yol açabilir.

Kötü notlar

Aldığı düşük notu gösteren kağıdı internette paylaşarak çocuğunuzu utandırmak zekice değildir. Yardım istemeniz anlaşılır da olsa, sosyal medya bunun yeri değildir. Çocuğunuza zarar verebilir.

Kaynak: rd.com/advice/parenting/never-share-children-social-media/

Comments are closed.