Yemek Masasında Çocuğunuzu Konuşturmak için 6 Tavsiye

Akıllı telefon ve çocuklar
Çocukları Akıllı Telefonlardan Uzaklaştırmanın 10 Yolu
15 Eylül 2017
Çocuğunuzun Parkta Güvende Olması için 6 Adım
Çocuğunuzun Parkta Güvende Olması için 6 Adım
8 Ekim 2017
Yemek Masasında Çocuğunuzu Konuşturmak için 6 Tavsiye

“Bugün seni ne üzdü, kızdırdı, sevindirdi?”

Bu sorunun çocuğun gününün iyi ve kötü yönlerini paylaşmasına sebep olacak epey çeşidi vardır. Ne derseniz deyin, çocuklarınıza anılarını düzenlemesine, paylaşmasına yardımcı olacak alanı sağlamak önemlidir.

“Şimdi benim sıram.”

Masada ne oynuyorsanız veya yapıyorsanız mutlaka yetişkinler olarak sizler de katılın. Çocuğunuza bir rol model olmakla kalmıyor aynı zamanda günleri hakkında nasıl düşünüp konuşacaklarını öğrenmelerine yardımcı oluyorsunuz. Hatta herkesin tartışabileceği konu başlıklarıyla tanışmalarını sağlıyorsunuz. Çocuklar sizin de hayatınızda neler olup bittiğiyle ilgilidir!

“Bugün biri senin için hoş bir şey yaptı mı?”

Bu soru çocuğunuza mutlu bir anısını hatırlama şansı verir. Ayrıca hayattaki küçük ve büyük şeylerden memnun olmalarına yardımcı olur. Daha iyisi, çocuğunuza birisine yardım etmesini söyleyin ve akşam yemekte de kime nasıl yardım ettiklerini, seçtikleri eylemi neden seçtiklerini sorun. Sonradan nasıl hissettiler? Bunun her gün yapılması gereken bir etkinlik olmasına gerek yok. Aile üyeleri arasında bu görevi değişebilirsiniz.

“Bugün derse ara vermek için dışarı çıktınız mı? Ne oynadın?”

Çocuğunuza okulun nasıl olduğunu, o  gün neler yaptıklarını sormak yorucu bir soru olabilir. Bu yüzden konu başlıklarını daraltarak onu belli bir yere yöneltin. Pozitif olun. Arkadaşlarının başını derde sokup sokmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz ancak bu çocuğunuza dedikodu yapmayı öğretmek demektir.

“Bugün ben de şunu … öğrendim.”

Kendi hikayenizi anlatın! Çocuğunuz sizin öğrendiğiniz bir dersi duymaktan zevk alacaktır. Böylece onlar da belirli dersler alırlar. Ebeveynler mükemmel değildir, aileniz sizi her şeye rağmen destekleyecektir ve başarısızlıklar gelişmek için fırsat olabilir. Eğer bunu akşam yemeklerinizin bir parçası haline getirirseniz belki çocuğunuz da o gün öğrendiği bir şeyi sizle paylaşır.

“Dinliyorum.”

Çocuğunuza dikkatinizi tamamen vermezseniz bunu hemen fark ederler. Yargılandıklarını hemen sezerler, bu yüzden tüm hikayeyi duyana kadar bekleyin. Sorgulanmayı umursamazlar. Bu tür konuşma engelleyici durumlardan kaçınmak için iyi ve aktif bir dinleyici olun. Sessizlikleri kendi konuşmanızla doldurmayın! Orada olun ve çocuğunuzu dinleyin.

 

Kaynak: rd.com/advice/parenting/family-conversation-starters

Comments are closed.