Emzirmeyi Eğlenceli Hale Getirmenin 11 Kolay Yolu
2 Ağustos 2017
Bebeğinizin Bezini Değiştirirken Onu Sıkmamanın Yolları
Bebeğinizin Bezini Değiştirirken Onu Sıkmamanın Yolları
7 Ağustos 2017

Yenidoğanla hayat yorucudur. Genellikle bir çok şeyle ilgilenmeniz gereken ilk birkaç ay yeteri kadar dinlenmeniz, egzersiz yapmanız ve hatta doğru düzgün yemek yemeniz çok zordur.  

Çocuğunuzla ilgilenmek ne kadar tüketici bir şey olursa olsun, kendinizle ilgilenmeniz de önemlidir. Sağlıklı yiyecekler seçmek, birkaç basit yeme strateji izlemek sizi meşgul günlerinizde ve gecelerinizde enerjik tutacaktır. 

Dengeli beslenme ve bol su içme ile başlayın. Hızlı bir atıştırmalık veya öğüne zaman ayırmaya çalışın.  

Daha iyi bir kahvaltıyla başlayın 

Proteinler (yumurta ve yoğurt gibi) ve kompleks karbonhidratlar (tam tahıllı ekmek ve gevrekler gibi), basit karbonhidratlar veya şekerden daha iyi seçeneklerdir. Simit, şekerli gevrek veya beyaz ekmekle yapılmış tost yiyeceğinize meyve ve yoğurtla yapılmış smoothie, bir kase yoğurt veya tam tahıllı gevrek, veya tam tahıllı ekmek üzerine kırılmış yumurta yemeyi deneyin. Basit karbonhidratlar uyku yapar. Kompleks karbonhidratlar ise daha uzun süre kalıcı enerji verir, tok hissetmenize yardımcı olur ve daha fazla vitamin ve mineral sağlarlar. 

Gün içinde küçük öğünler tüketin 

Üç büyük öğün tüketeceğinize, beş öğün daha az ama sık tüketin. Eğer gün içinde birkaç öğünü geçelim, tek öğün yemeye bile vakit zor buluyorsanız buzdolabınızda kolay yenilen atıştırmalıklar veya hızlı ufak öğünler bulundurun. Proteini yüksek veya kompleks karbonhidratlı olsun.  

Diyet yapma isteğinize karşı koyun 

Bebek geldikten sonra hiç kimse hamilelik kıyafetlerini giymek istemez. Ancak doğum sonrası kilo verme hızınızdan memnun olmasanız bile, şimdi öğün atlamak veya kalori alımınızı azaltmak için uygun bir zaman değildir. 

Yeni anneler kilo verme hedeflerine ulaşmak yerine güçlerini korumaya odaklanmalıdırlar.  

Süt üretiminiz oturana, hamilelikten ve doğumdan tamamen iyileşene ve doktorunuz size yavaşça kilo vermeniz konusunda yeşil ışığı yakana kadar beklemelisiniz.  

Eğer özellikle emziren bir anneyseniz, hızlı diyetleri ve katı kilo verme hedeflerini uygulamamanız gerekir! Diyet yapmak yerine yaşam şeklinizde sağlıklı seçeneklere sahip olmak daha iyidir. Emziriyorsanız, günde, hamile kalmadan önce yediğinizden 500 kalori fazla yemeniz gerekecektir. 

İçin, için, için 

Doğurduktan ilk birkaç hafta sonra, susuz kalmak yorgunluğunuzu ve uykunuzu daha kötü yapacaktır. Bol sıvı tüketmek yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir. Emziriyorsanız daha fazla susuyor olabilirsiniz. 

Kafein veya şekere bağlı kalmayın 

Yorgun olduğunuzda kahveye uzanmak veya şeker tüketmek kolaydır. Ancak boş bir mideyi kafeinli içecek ve şekerli atıştırmalıklarla desteklemeye çalışmayın!  

Kafein ve şeker sizde hızlı bir enerji patlaması yapacaktır ancak bu ilk aşamadan sonra öncesinden de daha yorgun hissedeceksiniz. 

Kafein alımınızı günde 300 miligramla sınırlayın.  

Meyve yiyin 

Meyve de enerji patlaması yapar ancak sonradan işlenmiş şeker içeren abur cubur gibi yorgunluk yapmaz. Elma, portakal, şeftali ve armut gibi meyvelerin lifi yüksektir ve bu sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olur. 

Yiyecekler ancak bir yere kadar yeter 

Son olarak, en enerji veren yiyecek bile uyku eksikliğine karşı koyamaz. Eğer mümkünse, bir daha yorgun hissettiğinizde yemeğe dönmek yerine çabuk bir şekerleme yapın.

Kaynak: babycenter.com/0_best-foods-for-new-moms-energy-boosters_1458856.bc

Comments are closed.