hamilelikte egzersiz yapmanın yararları
Hamileyken Egzersiz Yapmak: Güvenlik, Yararlar ve Rehberler 
28 Temmuz 2017
Bebek nasıl yıkanmalı, bebek banyosu
1 Ağustos 2017

İnsanların ne düşündüğü umrunuzda olacak 

Evet, büyük ihtimalle insanların ne düşündüğü baya umrunuzda olacak. Herkesin değil, elbette ancak partnerizin desteğini almak önemlidir. Araştırmalar kadınların eşi destek vermiyorsa emzirmeye yatkın olmadıklarını söylüyor. Eğer eşiniz emzirmeye karşıysa onu şimdiden ikna etmeye başlayın. 

Emzirmek bebeklerde astım ve alerjileri, annede meme kanseri riskini azaltır. Ekonomik olarak bile faydası vardır. Anne sütü mamayla beslemekten daha ucuza gelir. 

Büyük ihtimalle adet olmayacaksınız 

Birçok anne emzirirken beklenmedik bir durumla karşılaşırlar, adet olmazlar. Prolaktin döngünüze engel olabilir. Eğer anneler bir yıldan fazla emzirirlerse, ortalama 14 ay adet olmazlar. 

Adet olmadan tekrar hamile kalabilirsiniz! Bunun için doktorunuza sizin süt sağlamanızı etkileyemeyecek başarılı bir doğum kontrol yolu danışın! Emziren anneler östrojen içeren doğum kontrolünden kaçınmalıdır.  

Emzirmek sizi daha cesur yapabilir 

Emziren anneler bebeklerinin haklarını korumaya daha yatkındır. Bu deneyim onları üzmez. Örneğin, bebeğinizi kaba bir yabancıya karşı savunmak strese sebep olur denebilir ancak emziren annelerin strese karşı dayanıklılığı daha fazladır.  Bu oksitosin ve prolaktin seviyesi  yüzünden meydana gelir. 

Göğüsleriniz değişik şeyler yapabilir 

İlk olarak, göğüsleriniz tıkanmış olacak, sutyen bedeninizi 1’den 2ye kadar arttırabilir. Sonra, bebeğiniz bir taraftan beslendiği, o taraf küçülecek, diğer taraf kocaman kalacak. Beslemelere ara verdiğinizde, eğer başka bir bebek ağlarsa süt bile kaçırabilirsiniz.  

Emzirmek uyku getirir 

Vücut oksitosin hormonunu salgıladığında, emziren annelerin rahatlamasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Bu vücudunuzun kendine bakma şeklidir. Oksitosinin etkisi emzirmenin anne vücudunu nasıl koruduğunun sadece bir örneğidir. 

Sabuna hayır deyin 

Duşta çok temiz olmayın. Göğüsleri sabunla temizlemek cildinizi kurutabilir ve bu da meme uçlarının rahatsız edici bir şekilde çatlamasına sebep olabilir. Ilık suyla yıkasanız yeterlidir. 

Dişten korkmanıza gerek yok 

Bazı emziren anneler ısırılmaktan korkar bu yüzden bebeğin ilk dişi çıkar çıkmaz emzirmeyi bırakırlar. Ancak bebekler emerken ısıramazlar. Meraklı bir bebek yemesi bittikten sonra ısırabilir ancak sizin ipuçlarına dikkat etmeniz gerekir. Böylece bu durumdan kaçınabilirsiniz.  

Eğer bebeğiniz bir kere ısırırsa, memenizi çekin. Bu negatif durum genelde problemi çözer. 

Hala iki kişi için yiyebilirsiniz (sayılır) 

Her gün süt üretebilmek için ekstra beş yüz kaloriye ihtiyacınız vardır. Tam tahıl, meyve, sebze, kalsiyum içeren yiyecekler yiyin. Anne sütü kalsiyum açısından zengindir. Eğer beslenmenizde kalsiyum eksikse, vücudunuz kalsiyum deposunu kullanır, bu da sizde kalsiyum eksikliğine sebep olabilir. 

Bebeğiniz karar verir 

Süt üretiminiz bebeğinizin talebine göre şekillenir. Bebeğin -acıkıyorum- ağlaması annelerin sütlerini daha kolay sağmasına yardımcı olur. Hatta bebeğin fotoğrafını görmek bile fayda sağlar.

Kaynak: fitpregnancy.com/baby/breastfeeding/10-things-new-moms-dont-know-about-breastfeeding

Comments are closed.