Yenidoğanınızın Yeme Alışkanlıkları
14 Temmuz 2017
Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Gaz
14 Temmuz 2017

Yenidoğanınızın Uyumasına Yardım Etmenin 5 Yolu

Nasıl iyi uyku alışkanlıkları oluşturulur? 

Yenidoğanlar  -genel olarak 16dan 17 saate kadar- çok uyurlar. Ancak birçok bebek özellikle ilk birkaç haftalarında, gece veya gündüz, 2 ila 4 saat arasından fazla uyur vaziyette kalmazlar.

Zaman geçtikçe, bebeğiniz gündüz daha az gece daha çok uyumaya başlayacaktır. 4 aydan 6 aya kadar, birçok bebek geçe 8 veya daha fazla saat uyuyabilir.

Başlangıçtan itibaren bu rehberi uygulayarak oraya gelmesine yardımcı olun.

 

  1. Bebeğinizin yorgunluğunu gösteren işaretleri iyi öğrenin

İlk 6 haftadan 8 haftaya kadar, birçok bebek iki saatten fazla uyanık kalamazlar. Eğer bebeğinizi uyutmak için bundan daha fazla beklerseniz, aşırı yorgun olabilir ve uyumakta zorlanabilir.

Bebeğinizin yorgun olduğunu gösteren işaretlere dikkat edin. Gözlerini ovuşturuyor mu, kulağını çekiyor mu veya normalinden daha mı yaygaracı? Bu veya başka uyku durumunun işaretlerini gözlemlerseniz, bebeğinizi uyutmaya çalışın. Kısa sürede bebeğiniz günlük uyku düzeni hakkında 6. hissiniz gelişecek ve içgüdüsel olarak ne zaman şekerlemeye ihtiyacı olduğunu bileceksiniz.

  1. Gündüz vaktini oyun vakti yapın

Bebeğiniz gündüz vakti uyanık ve atik olduğunca olabildiğince onla vakit geçirmeye bakın. Evi ve odasını aydınlık ve parlak tutun ve normal günlük sesleri (telefon, müzik veya bulaşık makinesi gibi) azaltmayı dert etmeyin. Beslenmede derin uykuya dalma eğilimi varsa, onu uyandırın.

  1. Gece vaktini sakin tutun

Gece uyandığı zaman bebeğinizle oynamayın. Işık ve ses seviyesini düşük tutun ve vakti onunla konuşarak harcamayın. Çok geçmeden geve vaktinin uyku vakti olduğunu anlayacaktır.

  1. Uyku vakti rutini başlatmayı düşünün

Bir uyku vakti rutini takip etmeye başlamak için hiçbir zaman çok erken değildir. Uyku için üstünü değiştirmek, ninni söylemek ve iyi geceler öpücüğü vermek gibi basit şeyler olabilir.

  1. Kendi kendine uyuması için ona şans tanıyın

Bazı uzmanlar bebeğiniz uyanık ama uykuluyken onu yatırmayı önerir. Bu genç yaşta bile, bebeğinizi sallamamayı öneriyorlar. Bu yöntemi kullanarak, eğer bebeğiniz son beslenmesinin üstüne uyuyakalıyorsa, onu uyutmadan önce hafifçe sallayarak uyandırın.

Herkes bu stratejiye katılmıyor. Birçok ebeveyn bebeğini doğal ve normal olduğu, hoşlarına gittiği ve bebek iyi uyduğu için veya başka bir şey işe yaramadığı için sallıyorlar.

Comments are closed.