3 Aylık Bebek Ne Yapar?

Önceki aylara göre hem zihinsel hem de bedensel olarak çok daha aktif olan bebek, 3 aylık dönemde başını desteksiz bir şekilde dik tutabilir. Yattığı yerden kafasını 45 derece açıyla kaldırabilir. Koltuk altından desteklendiğinde yürüme çalışması olarak kabul edilen, adım atma hareketlerini yapabilir.
3 aylık bebek artık pek çok şeyi yapabilecek kadar büyümüştür: Oyuncakları elinde tutup sallayabilir, siz konuşunca gülerek size tepki verebilir, odaya giren kişiyi gözleriyle takip edebilir… 3 aylık bebeklerin yapabilecekleri diğer şeyler şöyledir: 3 AYLIK BEBEK NELER YAPABİLİR? Yüksek sesle gülebilir, çığlık atabilir, konuşulunca ses çıkarır.

3 aylık bebeğe ne öğretilir?

Bu dönem içinde; farklı renklere, değişik seslere sahip oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekmeye başlar. Oyuncakları hareket ettirdiğinizde ya da oyuncaklarla sesler çıkardığınızda başını çevirerek bakar. Bir oyun halısı satın alabilir, oyun halısı üzerindeki oyuncak ve ayna ile bebeğinizin dikkatini çekebilirsiniz.

3 aylık bebek ile neler yapılabilir?

3. ayın sonunda bebeğiniz şunları yapabilir:

 • Karnının üzerindeyken kafasını 45 ile 90 derece arasında yukarı kaldırabilir.
 • Yüzüne 15 cm uzaklıktaki bir cismi başından sonuna dek takip edebilir.
 • Bebeğiniz yüksek sesle gülebilir.
 • İki elini kavuşturabilir ve ellerini izlemeye başlarlar.
 • Memnuniyet çığlıkları atabilir.
 • You might be interested:  Bebek Için Meryem Suresi Nasıl Okunur?

  3 aylık bebek kaç dakika emer?

  İşte bu sorulara Çocuk Doktorlarının cevapları; Sual: 3 aylık bebek kaç dakika emer? CEVAP Çocuk Doktoru Vahap Öney’ib cevabı: (Bebeğin 3. ayda emme süresi azalır. İki göğüsten toplam 7 dakika emmesi yeterli gelir. )

  Bebeklerde 3 ayda neler olur?

  Bebeğiniz 3 aylık olunca kol ve el kaslarının gelişmesiyle objelere uzanmaya başlayacaktır. Elleri genelde açıktır. Ellerini, parmaklarını inceler, orta hatta birleştirip ağzına götürür. Ellerini ve gözlerini koordineli bir şekilde kullanması henüz yeterli olmasa da, eline aldığı cisimleri ağzına götürmeye çalışır.

  3 aylık bebekle hangi oyunlar oynanır?

  3 Aylık Bebek Oyuncakları Nelerdir?

 • Dönenceler: 3 aylık bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncakların başında dönence gelir.
 • Çıngırak: 3 aylık bebek oyuncaklarının vazgeçilmezlerinden biri, çıngıraklar.
 • Parmak Kuklaları: Parmak kuklalarını konuşturup şarkılar söyleyerek bebeğinizle keyifli zaman geçirmeye ne dersiniz?
 • 3 aylık bebeğin zeka gelişimi için ne yapılabilir?

  3 aylık bebek zekâ gelişimi için en önemli atılım parmakları olabilir. Onun en sevdiği oyuncağı artık parmakları. Uzatılan nesneleri tutma dürtüsü, parmaklarına odaklanma ve onlarla oynama bu dönemde başlıyor. Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyecek birçok oyun bulunuyor.

  3 aylık bebek kaç gün kaka yapmayabilir?

  Çocuk Doktoru Emel Oğuz’un cevabı:(Bebeğiniz için henüz kabızlık kriteri 5 gün, 5 güne kadar gayta yapmayabilir, müdehalede bulunmayınız.

  0 3 aylık bebek oyuncakları nasıl olmalı?

  Hafif, elle kavranması kolay, yutulamayacak kadar büyük ve sivri köşeleri olmayan oyuncaklar seçin. Bunlara örnek olarak ciltli ve resimli kitaplar, yumuşak bloklar, tahta ve plastik kaşıklar, ölçme kaplarını, peluş oyuncaklar, çıngıraklar, toplar ve öten oyuncakları verebiliriz.

  Bebek kac dk emerse doyar?

  Bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte yeni doğan bir bebek günde ortalama 10-12 kez emer. Doğumdan sonraki günlerde bebek tek bir memede 15-20 dakika boyunca kalmalı, eğer emmeye devam etmek isterse diğer meme emzirilmelidir. Vaktinde doğmuş bir bebek 2 saatte bir emzirilmelidir.

  You might be interested:  Iburamin Zero Bebek Şurubu Ne Işe Yarar?

  3 aylık bebeğin doyduğunu nasıl anlarız?

  Bebeğinizi emzirirken artık bir süre sonra bebeğiniz emmeyi bırakıyorsa, tüm çabanıza rağmen memeyi tekrar ağzına almak istemiyorsa bu doyduğu anlamına gelir. Bebekler doyduktan sonra mutlu görünür. Bu durum bebeğinizin doyduğunu anlamanız açısından önemlidir.

  Kaç dakika emzirmek gerekir?

  Normal şartlarda bir bebek tek bir memede 15-20 dk kalmalıdır. Eğer bebek hala emmek istiyorsa diğer memeyle emzirilmeye devam edilmelidir. İlk aydan sonra bebekler güçlü bir şekilde emmeyi öğrenir. Bebek emzirme saatleri eğer bebeğin gelişimi ideal şekilde ilerliyorsa uzamaya başlar.

  3 aylık bebek en fazla kaç kilo olmalı?

  3 aylık bir kız bebek ortalama 5,5 kilo, erkek bebek ise ortalama 6 kilo olmaktadır. Kiloda olduğu gibi 3 aylık bebek kaç santim olmalı sorusu da cinsiyete göre değişmektedir. Biz kız bebeğin boyu yaklaşık 59 santim ve erkek bebeğin boyu yaklaşık 60 santim olmalıdır.

  3 aylık bebek 7 kilo normal mi?

  3 aylık kız bebeklerde kilo; altı sınır; 4000 gr., ortalama kilo 5400 gr., üst sınır; 7000 gr.’dır. 3 aylık erkek bebeklerde ise kilo; altı sınır; 4100 gr., ortalama kilo 5900 gr., üst sınır; 7500 gr.’dır.

  3 aylık bebek annesini tanır mı?

  Gözlerde kayma ve şaşılık bu dönemde normaldir ve 3. aydan sonra göz kayması kaybolur. İlk başlarda bilinçsiz olarak gülümser. Ancak 1. aydan sonra anneyi tanır ve bilinçli olarak gülümser. Bebekler anne-babalarının sesini tanır ve daha anne karnındayken işitmeye başlamış olduğu sesleri duymak onları rahatlatır.