3 Aylık Bebek Öksürük Nasıl Geçer?

İbrahim Saraçoğlu, bebeklerde öksürük nasıl geçer, sorununa çözüm olarak hatmi çiçeğini öneriyor. Hatmi çiçeği tomurcuğunu yarım bardak suda 5 dakika kaynatarak hazırlayacağın karışımı ılık bir hale geldiğinde çocuğuna içirebilirsin. Ancak bu, 3 yaşından büyük çocuklar için önerilen bir formül.
Bol bol su içmesini sağlayın. Eğer bebeğiniz hala anne sütü ile besleniyorsa sık sık emzirin. Süt ve su gibi sıvı maddeler boğazı yumuşatarak bebeklerde kuru öksürük nöbetlerini azaltır. Burun spreyi kullanarak bebeğinizin burun kanallarını nemlendirmek, öksürüğün şiddetini azaltabilir.
3 Aylık Bebek Öksürüyorsa Ne Yapmalı? Öksürük için uçucu yağlar, şifalı bitkiler kullanıldığı taktirde bebeğin şikayetler geçer. Annelerin bu konuda yaptıkları ilk hata 3 aylık bebeğe direk öksürük şurubu verilmesidir. Çünkü 3 aylık bebekler kolay kolay hasta olmazlar ve hasta oluyorsa mutlaka altında bir sebep vardır.

3 aylık bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım?

Öksürük genellikle kuru olmakla birlikte bir mukus hırıltısı (balgam) ve akşamları hafif artan bir ateş olabilir. Bu durumda bebeğe mümkün olduğu kadar çok sıvı vermek, genellikle burundan tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmak ve hafif nemlendirmek uygun olur.

Bebeklerde öksürüğü hemen ne keser?

Bebeklerde öksürüğe iyi gelen şeyler şunlardır.

You might be interested:  26 Derecede Bebek Nasıl Giydirilmeli?
 • Karabiber ve pekmezi karıştırarak bebeğe içirilir.
 • Pekmez tereyağı ile karıştırıldığında da öksürüğe iyi gelir.
 • Bitki çayları içerisinde karanfil, tarçın ve elma kabuğu, limon ve ıhlamur yaprağı karışımını 12 ayı geçen bebeklerde kullanabilirsiniz.
 • 3 aylık bebek neden öksürür?

  Bebekler pek çok nedenle öksürür. En yaygın neden ise soğuk algınlığı veya grip gibi bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Öksürük, enfeksiyonun yanı sıra kronik bir rahatsızlığın semptomu olarak da karşımıza çıkabilir.

  3 aylık bebeğe öksürük şurubu verilir mi?

  Özellikle 6 yaş altında çocuklarda öksürük kesici şuruplar kullanmayın. Ateş düşürücüler ile birlikte karışık olan öksürük şuruplarını da kullanmayın. Öksürüğün en sık nedeni virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonu olduğu için genellikle 2-3 hafta içinde öksürük kendiliğinden geçer.

  Öksüren bebekler için ne yapılmalı?

  Neler Yapılmalı

  Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun. Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz.

  1 yaş altı bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

  1 yaşından küçük bebekler için ıhlamur, ayva yaprağı karışımı kullanılabilir. Öncelikle ayva yaprağı ve bir tutam ıhlamur birlikte kaynatılır. Ilık halde bebeklere verilir. Bu da kısa zamanda öksürüğü geçirir. 3 yaşından büyük olan bebekler için 5 adet hatmi çiçeği yarım bardak suda kaynatılır.

  Çocuğum çok öksürüyor ne yapmalıyım?

  Çocuğunuzun öksürüğü viral soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa, aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

  1. Bol Su İçirin.
  2. Bal ya da Ballı Bitki Çayı Yapın.
  3. Yastıkları Yükseltin.
  4. Ortamı Nemlendirin.
  5. Burun Tıkanıklıklarını Açın.
  6. Yatak Odasındaki Alerjenlere Dikkat.
  7. Bol Bol Dinlendirin.

  Gece çok öksüren çocuğa ne yapılmalı?

  Neler Yapılmalı

  Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun. Geceleri öksüren çocuğunuzun yastığının altına destek koyarak dik yatmasını sağlayın. Sümüğün boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını da engellemiş olursunuz.

  You might be interested:  15 Gunluk Bebek Ne Yapar?

  Bebeklerde öksürük ne zaman tehlikeli olur?

  Tüm önlemlerinize rağmen 3 günden uzun sürüyorsa, Şiddetleniyor ya da havlar tarzda oluyorsa, Ateşle beraber seyrediyorsa, Günlük aktiviteleri ve gece uykusunu etkiliyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

  Bebekler öksürür mü?

  Öksürük de bir refleks olarak yenidoğanda özellikle emme ve yutma sırasında görülebilir. Çok sık tekrarlayan ateş, burun tıkanıklığı ya da akıntısı, emme güçlüğü ile birlikte olan öksürük, nefes almada güçlük ya da farklılık bir hastalık belirtisidir. Bazı bebekler ilk aylarda çok sık hıçkırırlar.

  Bebeklerde öksürük kendiliğinden geçer mi?

  Öksürük, genellikle kısa bir süre içinde kendiliğinden geçer. Geçmediği durumlarda ise nadir de olsa ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Öksürük genellikle astım, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, reflü, yabancı cisim kaçması, zatürre, bronşit gibi hastalıkların habercisi olabilir.

  3 aylık bebekte balgam nasıl atılır?

  – Bebeğin sırtına yapılacak masaj uygulaması ile balgam söktürme gerçekleşebilir. – Ilık su ve limon karışımı bebeğe içirilebilir. – Balgamın vücuttan atılması için mutlaka bebeğin bol bol su içmesi gerekir. – Çörek otunun kaynatmak suretiyle süzülen suyu bebeğe verilebilir.

  Bebeklerde gece öksürük krizine ne iyi gelir?

  Size önereceğimiz bitkisel ve evde rahatlıkla yapabileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Su içirin.
 • Bal ya da ılık ballı su içirin.
 • Yastıkların konumunu düzeltin.
 • Ortamdaki hava kuru ise nemlendirin.
 • Burun tıkanıklığı varsa açın.
 • Yataktaki alerjiye dikkat edin.
 • Odadaki toz gibi alerji yapacak etkenlerden uzak tutun.
 • 2 aylık bebeğim balgamlı öksürüyor ne yapmalıyım?

  Bebeklerde balgam söktürücü bitkiler: Bebeklerin boğazlarını yumuşatmaları için (18 aylıktan büyük bebeklere) ılık su – limon karışımının içine bal karıştırarak bebeğinize verin. Bu karışım bebeğinizin boğazını yumuşatacak ve balgamın daha kolay atılmasını sağlayacaktır.