4 Aylık Bebek Nasıl Olur?

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir? Yüksek sesle kahkaha atabilen bebek, çıkardığı seslerin şiddetini de yükseltebilir. Ardışık sesler çıkarabilen bebek, yüzükoyun pozisyondayken kolları üzerinde vücudunu kaldırabilir. Otururken başını dik tutabilir ve elindeki hemen her şeyi ağzına götürür.
4 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur? 4. ayı doldururken bebekler artık ba-ba, ma-ma gibi sesler çıkararak ilk hecelerini söylerler. Kahkaha şeklinde gülücükler attığı el, kol ve bacak hareketlerinin çoğaldığı bu sevimli dönemde bebeklerdeki büyüme ve gelişme hız kazanır.

4 aylık bebek nasıl tepkiler verir?

Göz teması kurabilir, mimiklere cevap verebilir. Ses hassasiyeti artışı nedeni ile seslendiğinizde veya ismi ile çağırdığınızda tepki vermeye başlar. Mimiklere sesli ve kahkaha şeklinde gülme ile cevap verebilir. Başını daha uzun süre dik tutabilir, yere bırakılınca başını kaldırabilir.

4 aylık bir bebek neler yapabilir?

4 Aylık Bebek Neler Yapar?

 • Karnının üzerine yatarken dirsek ve elleriyle destek alarak göğsüne kadar kalkabilir.
 • Yüzüstü dururken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Sırtını dayayarak oturtulduğunda başını dik tutabilir.
 • Elindeki veya yakınındaki oyuncağı almana itiraz edebilir.
 • Yüksek sesle gülebilir.
 • 4 aylık bebek ne kadar olur?

  Hamilelikte 4. ayın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 13-14 santim, bir ayva kadardır. Ağırlığı yaklaşık 140 gramdır.

  You might be interested:  Bebek Sarılığı Nasıl Geçer?

  4 aylık bebek nasıl vakit geçirilir?

  4 aylık bebeğiniz için aktiviteler

  1. Bir oyuncak verin. Çıngıraklı veya farklı sesler çıkaran bir oyuncak verin ve tuttuğu zamanki tepkisini izleyin.
  2. Oyun oynayın. Köpükler, bebekler için büyüleyicidir.
  3. Bir oyun buluşması ayarlayın. Yaklaşık aynı yaşlarda bebekleri olan birkaç anne arkadaşınızı neden davet etmiyorsunuz?

  4 aylık bebek oturursa ne olur?

  4. ayda çoğu bebeğin fiziksel gelişimi destekle oturabileceği bir seviyeye ulaşmış, gerekli kasları kuvvetlenmiş olur.

  4 aylık bebek konuşur mu?

  4-6 ay arasındaki bir bebek artık sesleri fark etmeye başlar. Müziğe ve seslere olan ilgi bu dönemde artar. Daha çok ses çıkarmaya ve ses çıkaran nesneleri gözleri ile takip etmeye başlar. Heceleri tekrar etme bu aylarda gözlemlenebilir (mamama-bababa gibi…)

  4 aylık bebek nelerden hoşlanır?

  4 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Önemli Bilgiler. 4 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz hareketleri üzerinde daha istemli bir denetim sağlayabilir ve davranışlarını tekrarlamaktan hoşlanır. Bu dönemde bebeğiniz istediği nesneleri uzanarak alabilir ve objeleri bir elinden diğerine geçirebilir.

  4 aylık bebek 7 kilo normal mi?

  Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu bir açıklama mevcuttur. 4. ayda erkeklerde kilo oranı 7 kg, kız bebeklerde ise 6.4 kg arasındadır. İdeal boy oranları ise erkek bebeklerde 63 cm, kız bebeklerde ise 62 cm olarak belirtilmiştir.

  4 aylık bebeğe ek gıda ne verebilirim?

  4 aylık bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Fakat anne sütünün yetmediği durumlarda ya da ailenin ek besinlere geçmek istemesi üzerine 4 aylık bebeğe anne sütü devam mamaları verilebilir. Bunun yanı sıra keçi sütü ile yapılan yoğurt, meyve suları ve sebze suları çok az miktarlarla verilebilir.

  4 aylık bebek 5 kilo normal mi?

  4 aylık bir kız çocuğu 4500 gram ile 8000 gram arasında olmalıdır. 4 aylık bir erkek çocuk 4600 gram ile 8250 gram arasında olmalıdır. Bu oranlar ideal ağırlık aralıklarıdır. 4 aylık bebekler kızlarda 6 kg, erkeklerde 6,5 kg iken, 4 aylık bebeklerin ortalama uzunluğu kızlarda 61 cm, erkeklerde 63 cm’dir.

  You might be interested:  9 Aylik Bebek Oksurugu Ne Ne Iyi Gelir?

  4 aylık bebek annesini tanır mi?

  4 aylık bebek gelişimi

  4 aylık bir bebek; Anne ve babasını tanır ve diğer insanlardan ayırt eder. Uzaktaki bir oyuncağa ulaşmak için tüm vücuduyla çabalar.

  4 ay sendromu nedir?

  Gündüzleri hiç uyumasa da geceleri üç saatte bir sadece beslenmek için uyanan bebek dördüncü aydan itibaren bu döngüyü değiştirir. Buna 4. ay uyku gerilemesi denir.

  4 aylık bebek ne oynar?

  Bu dönemde çıngırak gibi sesli oyuncaklar bebeklerin ilgisini çeker. Oyuncağını kendisi tutabilen, bir elinden diğerine aktarmaya başlayan bebekler için sesli, hışırtılı oyuncaklar idealdir. – 4 aylık bebek oyuncakları arasında yumuşak bebek kitapları da yer alır.

  4 aylık bebek hangi hareketleri yapar?

  4 aylık bebek hareketleri kaslarının gelişimi ile bağlantılıdır. Omuz, sırt ve boyun kaslarını daha kontrollü kullanabilmeye başlayan bebek başını önceki aylara kıyasla daha uzun süre dik tutabilir, sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye başlar.

  4 aylık bebek mama sandalyesine oturabilir mi?

  BEBEKLER MAMA SANDALYESİNE NE ZAMAN OTURUR? Bebekler ilk altı ay anne sütü ile beslendiğinden mama sandalyesine ihtiyaçları yoktur. Ancak 6.aydan sonra ek gıdaya geçildiği için bebekler mama sandalyesine bu zamanlarda oturabilir.