4 Aylık Bebek Nasıl Oyalanır?

4 aylık bebek başını dik tutabilir. Yüz üstü yatarken ellerinden destek alıp kendini kaldırabilir. 4 aylık bebekte dönme hareketlerini sever. Sırt üstü yatarken sağa yahut sola dönebilir, sağ veya sol yönünde yatarken sırt üstü pozisyona gelebilir.

4 aylık bebeğin ilgisini ne çeker?

4 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Bebek bu ayda hareket halindeki nesne ve insanları uzun süre izleyebilir ve takip edebilir. Etrafındaki sesler hala ilgi çekicidir. Sesin geldiği yöne doğru başını çevirir ve kaynağını arar. Algılayabildiği görüntü ve sesler artmıştır bu nedenle daha fazla şey öğrenmeye başlar.

4 aylık bebekle hangi aktiviteler yapılır?

4 aylık bebek ile yapılacak aktiviteler;

 • Bebeği oyun halısına yüz üstü yatırın.
 • Bebeği kucağınıza oturttuğunuzda eline oyuncak verin.
 • 4 aylık bebek için beyin geliştirici aktiviteler de oldukça önemlidir.
 • Birlikte oynadığınız bir oyuncağı yere düşürün ve şaşırmış gibi yapın, “oyuncak nerede?” diye sorun.
 • 4 aylık bebek ne oynar?

  Halı üzerinde yapacağı uzanma, dönme, başını çevirme gibi hareketlerle kaba motor becerilerini destekleyebilirsiniz. – 4 aylık bebek zeka oyunları ile bu dönemde bebeğinizin bilişsel gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu anlamda sesli kitaplar, bebeğinizin bilişsel ve dilsel gelişimine fayda sağlar.

  You might be interested:  Anne Baba 0 Rh Pozitif Ise Bebek Ne Olur?

  4 aylık bebek oturursa ne olur?

  4. ayda çoğu bebeğin fiziksel gelişimi destekle oturabileceği bir seviyeye ulaşmış, gerekli kasları kuvvetlenmiş olur.

  4 aylık bebeğe ne öğretilir?

  Kollarıyla vücudunu destekleyerek göğsünü yerden kaldırabilir. Bu dönemde kırılmayan, küçük parçalar içermeyen yumuşak oyuncaklar tercih edilmelidir. Çok yüksek seviyede ses çıkaran oyuncaklar, onu korkutabilir. Bebeğin her şeyi ağzına götürdüğü göz önünde bulundurularak kolay temizlenen oyuncaklar tercih edilebilir.

  4 aylık bebek nelere tepki verir?

  Bu dönemde bebeğiniz mimik ve mırıldanmalarla sizinle iletişim kurar. Neşeli ya da öfkeli seslere farklı tepkiler verir. Mutlu olduğunda daha çok ses çıkarabilir. 4 aylık bebek memnuniyetsizliğini ağlayarak göstermeye başlar.

  4 aylık bebek gelişimi için ne yapılır?

  Kas gelişimi ile birlikte ses hassasiyetinin arttığı bu evrede ses çıkartan oyuncaklar bebeğiniz için harika olacaktır. Ancak 4 aylık bebek için daha yumuşak yapıda olan oyuncakları tercih etmek uygundur. Oyun halıları, ses çıkaran ve pelüş oyuncaklar olabilir.

  4 aylık bebeğe ek gıda ne verebilirim?

  4 aylık bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Fakat anne sütünün yetmediği durumlarda ya da ailenin ek besinlere geçmek istemesi üzerine 4 aylık bebeğe anne sütü devam mamaları verilebilir. Bunun yanı sıra keçi sütü ile yapılan yoğurt, meyve suları ve sebze suları çok az miktarlarla verilebilir.

  4 aylık bebeğe kaç numara mama verilmeli?

  4-6 ay arası gerektiğinde 1 bir numara mamalar tercih edilir. Günlük miktarlar genellikle bebeğin iştahı tarafından belirlenmekle birlikte, kabaca bir bebeğin günlük ihtiyacı kilo başına 120-180 ml’dir.

  Bebeklerle ne oynanır?

  Bebeğinizin Gelişimini Destekleyen Evde Oynayabileceğiz 7 Oyun!

 • Kaybolan Oyuncaklar.
 • Şapkana Göre Takıl.
 • Sepetbol.
 • Sıcak Soğuk.
 • Birbiriyle İlişkili Nesneleri Bulalım!
 • Balık Tutma Oyunu.
 • Duygu Kuklaları
 • Bebekler hangi aylarda duyu motor oyunları oynar?

  Oyun dönemi (3-6 yaş)

  You might be interested:  Bebek Saçları Nasıl Yok Edilir?
 • Duyusal-Motor Dönemi (0-2 yaş arası): Bebek, duyuları ve motor faaliyetleri yoluyla dış dünyayla ilişki kurmaktadır.
 • İşlem Öncesi Dönem (2-7 yaş arası): Çocuklarda bu dönemde dile ve sembolik düşünce yeteneğine sahip, tümüyle benmerkezci bir düşünce yapısı hakimdir.
 • 4 aylık bebek gece uyurken nasıl giydirilmeli?

  Uyurken ise üzerine yine çok kalın olmayan pamuklu bir penye örtü örtülmesi yeterlidir. Ama bebekler uyurken genelde üzerlerini açarlar, sizin bebeğiniz de üzerinde birşey tutmuyorsa, uyurken yünlü veya polar olmayan, normal kıyafetlerinden biraz daha kalın pamuklu bir uyku tulumu giydirilebilir.

  4 aylık bebeği oturtmak zararlı mı?

  4. aya kadar bebeği zorlayıcı herhangi bir hareket yapılması önerilmemektedir. Çünkü bebeğin kafasını ve sırtını düz tutabilmesi en erken 4 aylıkken mümkün olur. 5. ayda oturma yastıklarıyla destekli oturmaya, 6. ve 7. aylarda ise 10-20 dakika gibi bir süre desteksiz olarak oturmaya başlayabilirler.

  Bebeği oturtmak zararlı mı?

  “Bebek hafif yatık pozisyonda olmalı ve arkasına yaslanırken kafasını yukarıda tutabilmeli. İyi kafa kontrolü boğulmayı engellemek için gereklidir.” Doğal olmadan destekli oturtulmuş bebeğinizin henüz yeterli kafa kontrolü yoksa kafası öne düşerek omurları kıvrılabilir. Bu hafif yatık pozisyondan daha tehlikelidir.

  4 aylık bebeğin midesi ne kadar?

  Bebeklerde mide kapasitesi doğumda ortalama 30 cc (2 yemek kaşığı), 6. ayda 180 cc (1 çay fincanı), 1 yaşta 240 (1 büyük su bardağı), erişkinde 960 cc (bir sürahi) dir. Ek gıdalara, ilk etapta tadımlık olarak başlanılması önerilir.