4 Aylık Bebek Nasıl Uyutulur?

Yaklaşık 4 aylık olan bir bebek, yatağına tek başına bırakıldığında kendisi uykuya dalabilir. Üstelik bu dönemlerde, bebeğinizi gece beslemek amacıyla uyandırmak zorunda kalmazsınız. Gece yarısı bebeğinizi doyurduğunuzda onu sabah saatlerine kadar tok tutacaktır.
Dört aylık bebekler gece uyandığında ne yapmalı? Burada hekim öneriyorsa beslenme yapılabilir. Diğer yandan uyanan bebeğin uykuya geçmesi için ona yardımcı olmak gerekir. Sırtını hafifçe okşamak, uyku arkadaşı ile oyalanmasını sağlamak ya da ninni mırıldanmak gibi…
4 aylık bebek kendi kendine nasıl uyur? Yaklaşık 4 aylık olan bir bebek, yatağına tek başına bırakıldığında kendisi uykuya dalabilir. Üstelik bu dönemlerde, bebeğinizi gece beslemek amacıyla uyandırmak zorunda kalmazsınız.

4 aylık bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım?

Bu dönemde özellikle soğuk kanlı olmalı, gündüz kısa uykuları mümkün olduğu kadar uzatmaya çalışılmalı, Gece uyanıp bize ihtiyaç duyduğunda destek ile de olsa uykuya geri döndürülmeli ve bebeğe destek olunmalıdır.

4 aylık bebek sallamadan nasıl uyutulur?

Bu durumda bebeğinizi kucağınıza almak yerine onun uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz. * Çok ağlayarak zorluk çıkaran bebeğinizi ilk günler kucağına alıp sakinleştirip onunla iletişime geçmeden uyumasını sağlayabilirsiniz. * Zamanla bebeğiniz bu rituele alışarak uykuya geçiş dönemi kolaylaşacaktır.

You might be interested:  6 Aylık Bebek Kabız Ne Iyi Gelir?

4 aylık bebeğin uyuması için ne yapmalıyım?

Gece bebeğin uyuduğu odayı olabildiğince karartın. Geceleri yanındayken sakin ve yavaş hareket edin. Gece çok gerekli olmadıkça alt değiştirmemeye çalışın ve bezini nazikçe kontrol edin. Gece uyandığında kendini oyun zamanında hissetmemesi için hareketli oyuncakları bebeğin yatağından uzak tutun.

Bebekler kendi kendine uyumayı nasıl öğrenir?

Banyo yapmak, hikaye okumak, ninni veya şarkı söylemek, sallamak ya da sarılmak gibi üç ya da dört sakin etkinlik içeren gece ritüeli ile ona uyku zamanı olduğunu bildirin. Bebeğinizi uykuluyken onu yatırın. Uykusu varken onu yatırmaya çalışmak, siz olmadan da uyuyakalmasına yardımcı olur.

4 aylık bebek gece kaçta uyumalı?

Akşam ortalama saat 19.00 civarı (gündüz uyku durumuna göre biraz daha erken veya geç olabilir) gece uykusu başlangıcı olarak düşünülebilir ve sabah 6.00-7.00 aralığına kadar çoğunlukla tek beslenme ile uykuları bölünmeden uyumaları mümkün bebeklerin.

4 ay uyku gerilemesi düzelir mi?

Her ne kadar zor bir dönem de olsa, sabırla üstesinden gelebileceğiniz bir dönemdir; çünkü 4 aylık bebeklerin uyku gerilemesinden farklı olarak kendi kendine düzelir. Bebeğinizin bu dönemdeki uyku sorunları sizi ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiliyorsa, beyaz gürültüden bir süre daha yardım alabilirsiniz.

4 aylık bebek neden huzursuz olur?

Diş çıkarma: Bebeklerin 4. ayından sonraki dönemde görülen huzursuzluk ve ağlama şikayetlerinin bir kısmı diş çıkarmayla ilgilidir. Bu dönemde keyifsiz olan bebekler beslenmeyi reddeder, hafif ateşlidir ve salya miktarı artar. Diş çıkarma döneminde aralıklı ve anlamsız ağlama atakları görülebilir.

4 aylık bebek gece uykusuna nasıl alıştırılır?

Bebeğinizi gece uykusuna alıştırın

 1. Bu haftalarda bebeğinizi herhangi bir düzen için zorlamayın.
 2. Ağlamalarına ihtiyaç duyduğu şekilde karşılık verin, onu besleyin ve rahatlatın.
 3. Akşam uykusundan önce ılık bir banyo yaptırarak gece uykusu, yani uzun uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz.
You might be interested:  1 Yaşındaki Bebek Nasıl Uyutulur?

4 aylık bebek ne kadar uyanık kalabilir?

4 aylık bebek beslenmeden 8 saat geçirebilir; 5 aylık olduğunda da 11 saat boyunca uyuyabilir. Bebekler gün boyunca 3 uyku bölümüyle dört ile beş saat boyunca uyur. 6 aylıkken, bebeklerin her gece ortalama 11 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır ve 3.5 saatlik gündüz uylukları iki veya üç uykuya yayılmıştır.

Beşik sallamayı nasıl bırakılır?

O yüzden, bu geçişi, önce her ne şekilde uyutuyorsanız, orada sallanmadan uyutmaya alıştırıp, sonra yatağa geçirerek yapabilirsiniz. Örneğin, ayakta sallanan bebeğinizi, her gün sallamanın hızını bir tık azaltarak, ayağınızda sallamadan uyumasını sağlayıp, daha sonra yatağında destekleyebilirsiniz.

Çok Ağlayan bebek nasıl uyutulur?

Bebeği besledikten sonra gazını çıkarmanız, sessiz, loş, ılık bir odada sizin sıcaklığınızı hissedeceği şekilde uyutmanız işleri kolaylaştırabilir. Bazen ılık bir banyo sonrası bebek daha kolay uyuyabilir. Beslenme de banyodan sonra yapılmalıdır; banyodan hemen önce değil.

Bebek Uyumuyorsa ne yapmak gerekir?

İşte bebeğinizi kolay uyutmanın yollarını sizinle paylaştık.

 1. Ilık banyo.
 2. Birlikte yatmak.
 3. Güzel koku.
 4. Güvenli bir yatak.
 5. Reflü
 6. Dokunun.
 7. Uyku saati.
 8. Pijama.

4 aylık bebek gece neden ağlar?

Bebeğin uykuda ağlamasının en sık karşılaşılan nedeni bebekteki gaz sancısıdır. Bebeğiniz uykuda ağlarken bacaklarını karnına çekiyorsa, yüzü kızarıyorsa, ellerini yumruk yapıp geriliyorsa ilk aklınıza gelmesi gereken bebeğin gaz sancısı çektiğidir.

En kolay bebek nasıl uyutulur?

Bebeği besledikten sonra gazını çıkarmanız, sessiz, loş, ılık bir odada sizin sıcaklığınızı hissedeceği şekilde uyutmanız işleri kolaylaştırabilir. Bazen ılık bir banyo sonrası bebek daha kolay uyuyabilir. Beslenme de banyodan sonra yapılmalıdır; banyodan hemen önce değil.

4 aylık bebek oturabilir mi?

4. ayda çoğu bebeğin fiziksel gelişimi destekle oturabileceği bir seviyeye ulaşmış, gerekli kasları kuvvetlenmiş olur. Bu ayda bebek arkasına ve yanlarına destek koyarak oturabilir. Desteksiz oturma ise 6 ve 8. aylar arasında başlar.

You might be interested:  Bebek En Geç Ne Zaman Aldırılır?

4 ay atağında neler olur?

4 Aylık Bebek Atakları ve 5 Aylık Bebek Atakları

14.haftalarda gelen büyüme ataklarında bebeklerin artık el kasları iyice gelişmiştir. Eline aldığı şeyi sıkıca tutabilir, kendi adına duyduğunda tepki verebilir. Aylardır saatlerce emen bebek bir anda 3 dakika, 5 dakika, 1 dakika emmeye başlayabilir.