4 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

4 aylık bebek çoğunlukla günde 15 saat uyurlar. Yaklaşık 10 saat gece, 5 saat ise gündüz uykusuna yatarlar. İlk aylarda olduğu gibi sık sık uyanma durumları olmamaktadır.
4 aylık bebeğin gündüz her bir uykuda ortalama 2 saat uyuması beklenir. Gün boyu kaç kere uyuyacağı konusu bir bebekten diğerine değişir. Ama en az üç kere uykuya ihtiyaç duyar. En son uykusundan sonra 3 saat geçer ve gece uykusuna başlayabilirler.
4 aylık bebek uyku düzeninde gün içerisinde toplam 14-16 saat kadarlık bir uyku beklenir. Bebeğin 4 aylıkken gün içerisinde toplamda 3 kez ortalama 4 saat kadar gündüz uykusu uyuyabilir. Eğer bebeğin 3 kez uyuyorsa üçüncü uykuya hazır olup olmadığını anlamak için ipuçlarını gözlemleyebilirsin. 6 aylık bebek gündüz kaç saat uyur?

4 aylık bebek ne kadar uyanık kalır?

Uyku Miktarı

4-6 ay arası bebeklerin, gece ortalama 11-12 saat ve gündüz 3,5-4 saat civarı (genelde 3 uyku şeklinde) uykuya ihtiyacı olur.

4 aya giren bebek günde kaç saat uyur?

4 aylık bebeğin gündüz uykuları kısalarak, gece uykuları uzar. Gündüz 3 saat civarında uyuyan bebek, geceleri 10 saat boyunca uyur.

4 aylık bebek gece kaç kez uyanır?

Bebekler geceleri genelde ilk 3 ay 3 kez, 3-6 ay arası 2 kez, 6-12 ay arası 1 kez beslenmek için uyanabilir. 1 yaşından sonra ise gece beslenmesinin kesilmesi ve bebeğin kesintisiz uyuması beklenir. Bebeklerin gece uyku süreleri ortalama şöyledir; İlk 3 ay: 8-10 saat.

You might be interested:  Bez Bebek Ne Zaman Başladı?

4 aylık bebek neden gündüz uyumaz?

4 aylık bebeklerde uyku gerilemesinin asıl nedeni, daha önce hem uykunun REM evresinde olan bebeklerin 4. aydan itibaren Non-REM olarak bilinen evreyi de deneyimlemeye başlamasıdır. Bu evreler arasındaki her geçişte, bebeklerin uyanması ve yeniden uykuya dalmakta zorlanması ise bize uyku gerilemesi olarak yansır.

4 ay atağında neler olur?

4 Aylık Bebek Atakları ve 5 Aylık Bebek Atakları

14.haftalarda gelen büyüme ataklarında bebeklerin artık el kasları iyice gelişmiştir. Eline aldığı şeyi sıkıca tutabilir, kendi adına duyduğunda tepki verebilir. Aylardır saatlerce emen bebek bir anda 3 dakika, 5 dakika, 1 dakika emmeye başlayabilir.

4 aylık bebek gece kaç saat aç kalabilir?

Eğer bebek gece kendiliğinden uyanmıyorsa 2-3 saatte bir bebeği uyandırıp emzirmek gerekebilir. Bebek 4-6 aylık olduktan sonra ise artık gece 5-6 saat kadar beslenmeden uyuyabilir.

4 aylık bebek kendi kendine nasıl uyur?

Yaklaşık 4 aylık olan bir bebek, yatağına tek başına bırakıldığında kendisi uykuya dalabilir. Üstelik bu dönemlerde, bebeğinizi gece beslemek amacıyla uyandırmak zorunda kalmazsınız. Gece yarısı bebeğinizi doyurduğunuzda onu sabah saatlerine kadar tok tutacaktır.

4 aylık bebek sallamadan nasıl uyutulur?

Bu durumda bebeğinizi kucağınıza almak yerine onun uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz. * Çok ağlayarak zorluk çıkaran bebeğinizi ilk günler kucağına alıp sakinleştirip onunla iletişime geçmeden uyumasını sağlayabilirsiniz. * Zamanla bebeğiniz bu rituele alışarak uykuya geçiş dönemi kolaylaşacaktır.

Bebeklerin gece uzun süre uyuması için ne yapılmalı?

Bebeğin rahat bir uykuya dalması için 8 altın kural;

 1. Ilık banyo yaptırmak.
 2. Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak.
 3. Kitap veya masal okumak.
 4. Şarkı söylemek.
 5. Hafif müzik dinletmek.
 6. Beslemek.
 7. Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak.
 8. Odasının karanlık olmasına özen gösterin.

4 aylık bebek gece nasıl yatırılmalı?

Bebek ilk 3-4 aylık dönemde kusmuğunu dışarı itme yetisine sahip olmadığından boğulma riski olabilir. Ancak bu risk 3. aydan itibaren giderek azalır. Bu riski ilk 3 ayda en aza indirmek için bebeğin yine sırt üstü ama hafif yan pozisyonda yatırılması önerilir.

You might be interested:  Bebek Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

4 aylık bebek gece kaç saatte bir beslenmeli?

4 aylık bebek gece kaç saatte bir emer? 4 aylık bebekler ortalama 3-4 saatte bir emmek ister. Gece uykusu sırasında bebeğiniz acıkarak uyanmıyorsa da 5 saatte bir bebeğinizi uyandırıp emzirmeniz önerilir.

4 ay uyku gerilemesi için ne yapılır?

4. aydaki uyku gerilemesi dışında bütün gerileme dönemleri birkaç gün içinde geçer. Sabırlı olmaya çalışın. Geçici çözümler bulmak adına yani bir an önce uyutabilmek için sağlıklı olmayan uyku alışkanlıklarından ve rutinlerden uzak durun (sallamak, memede uyutmak, kucakta uyutmak vb.).

4 ay uyku gerilemesi nasıl anlaşılır?

Bebeklerde Uyku Gerilemesi Belirtileri

 1. Aniden başlayan gece uyanmaları
 2. Uykuya geçişte zorlanmalar.
 3. Anne – babanın odadan çıkmasına karşı aşırı tepki gösterme.
 4. Uyku zamanı geldiğinde uyumayı reddetme.
 5. Ebeveynden ayrı kalamama.
 6. Öğlen uykularının kısalması veya uyumamaya başlaması
 7. Davranışlarda huysuzluğun artması

Az uyuyan bebek için ne yapmalı?

Gündüzleri bebeğin dışarıda gezdirilmesi, odanın daha aydınlık tutulması; geceleri de bunun tersinin uygulanması, odanın daha loş tutulması, bebekle oynayarak uykusunun açılmaması, kısık sesle konuşulması, ninni söylenmesi gece-gündüz farkının anlaşılmasında yardımcı olur.