4 Aylık Bebek Ne Yapar?

4 Aylık Bebek Neler Yapar? 4 aylık bebekler; çevresindeki nesnelere daha uzun bakar ve hareketli olan nesneleri takip edebilir. Bebeğe değişik nesneler gösterip adlandırmak gerekir. Bununla beraber çevresindeki nesneleri ağzına götürüp tanımaya başlar.
4 Aylık Bebek Neler Yapabilir? Yüksek sesle kahkaha atabilen bebek, çıkardığı seslerin şiddetini de yükseltebilir. Ardışık sesler çıkarabilen bebek, yüzükoyun pozisyondayken kolları üzerinde vücudunu kaldırabilir. Otururken başını dik tutabilir ve elindeki hemen her şeyi ağzına götürür.
4 Aylık Bebek Neler Yapar? Karnının üzerinde duruyorken başını 90 derece kaldırabilir. Yüksek sesle gülebilir.

4 aylık bebek nelerden hoşlanır?

4 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Önemli Bilgiler. 4 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz hareketleri üzerinde daha istemli bir denetim sağlayabilir ve davranışlarını tekrarlamaktan hoşlanır. Bu dönemde bebeğiniz istediği nesneleri uzanarak alabilir ve objeleri bir elinden diğerine geçirebilir.

4 aylık bebek oturabilir mi?

4. ayda çoğu bebeğin fiziksel gelişimi destekle oturabileceği bir seviyeye ulaşmış, gerekli kasları kuvvetlenmiş olur. Bu ayda bebek arkasına ve yanlarına destek koyarak oturabilir. Desteksiz oturma ise 6 ve 8. aylar arasında başlar.

You might be interested:  Bebek Anne Karnında Nerede Olur?

4 aylık bebek annesini tanır mı?

4 aylık bebek gelişimi

4 aylık bir bebek; Anne ve babasını tanır ve diğer insanlardan ayırt eder.

4 aylık bebekle ne oynanır?

4 aylık bebek ile yapılacak aktiviteler;

 • Bebeği oyun halısına yüz üstü yatırın.
 • Bebeği kucağınıza oturttuğunuzda eline oyuncak verin.
 • 4 aylık bebek için beyin geliştirici aktiviteler de oldukça önemlidir.
 • Birlikte oynadığınız bir oyuncağı yere düşürün ve şaşırmış gibi yapın, “oyuncak nerede?” diye sorun.
 • 4 aylık bebek hangi hareketleri yapar?

  4 aylık bebek hareketleri kaslarının gelişimi ile bağlantılıdır. Omuz, sırt ve boyun kaslarını daha kontrollü kullanabilmeye başlayan bebek başını önceki aylara kıyasla daha uzun süre dik tutabilir, sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye başlar.

  Bebeği oturtmak zararlı mı?

  “Bebek hafif yatık pozisyonda olmalı ve arkasına yaslanırken kafasını yukarıda tutabilmeli. İyi kafa kontrolü boğulmayı engellemek için gereklidir.” Doğal olmadan destekli oturtulmuş bebeğinizin henüz yeterli kafa kontrolü yoksa kafası öne düşerek omurları kıvrılabilir. Bu hafif yatık pozisyondan daha tehlikelidir.

  Bebeğin oturmaya hazır olduğu nasıl anlaşılır?

  Oturmaya Hazırlanma

  Doğumdan itibaren, bebeğinizin boyun, karın ve sırt kasları güçlenmeye başlar. Yüzüstü pozisyondayken başını kaldırıp size bakması, yatarken ayaklarıyla tekme hareketleri yapması bile onun kaslarının geliştiğine işarettir.

  Küçük bebekler neden Oturtulmaz?

  Bebeği oturtulmaması sorun yaratabilir

  Belirtilen sürelerde oturtulmayan ve sürekli yatırılan bebeklerde bakış anomalileri ile karşılaşılabilmektedir. Örneğin, çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş olan bebeklerde görme odaklanmasında değişikliklerin meydana geldiği belirtilmektedir.

  Bebek annesinin yüzünü ne zaman tanır?

  Annenin yüzünü, diğer yüzlerden henüz ayırt edemez. Bu beceri ancak 2. aydan sonra gelişir.

  Bebekler anne babayı nasıl tanır?

  Bebekler babalarını ne zaman tanır? Bebekler önce babalarının sesini öğrenir ve etrafında bulunan diğer erkek seslerinden ayırt edebilir. Üstelik bunu 2 haftalıkken yapmayı başarırlar. Zaman geçtikçe büyük bir hevesle ve heyecanla babalarını beklemeye başlarlar ve kucağa alınmayı beklerler.

  You might be interested:  Nasil Ikiz Bebek Sahibi Olurum?

  Bebekler annelerinin arkasından ne zaman ağlar?

  Bebekler yaklaşık 18. aydan itibaren annesinden ayrıldığında ağlamaya, huzursuz olmaya başlar ve annesi döndüğünde sakinleşir. İşte bu evrede bebeğin “ayrılık kaygısı” yaşadığı belirtilmiştir.

  4 ayda hangi oyunlar oynanır?

  Halı üzerinde yapacağı uzanma, dönme, başını çevirme gibi hareketlerle kaba motor becerilerini destekleyebilirsiniz. – 4 aylık bebek zeka oyunları ile bu dönemde bebeğinizin bilişsel gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu anlamda sesli kitaplar, bebeğinizin bilişsel ve dilsel gelişimine fayda sağlar.

  4 aylık bebek hangi oyuncaklarla oynar?

  4 aylık bebek oyuncakları arasında bulunan yumuşak toplar, çıngıraklar, sesli kitaplar, dişlikler, minik parmak kuklalar uzmanlar tarafından tavsiye edilenler arasında yer alır. Bu tür oyuncaklar, oynanan oyunları tekrar ederek bir şeyler öğrenen bebeğin gelişimine katkı sağlar.

  4 aylık bebek nasıl Yatirilmali?

  Bebekler ilk 3-4 aylık dönemde, kusmuklarını kendileri dışarı itme yetisine sahip olmadıklarından boğulma riski olabilmektedir. Ancak bu risk, 3. aydan itibaren giderek azalır. Uzmanlar bu riski ilk 3 ayda en aza indirmek için, anne babalara bebeklerini sırt üstü ancak yan pozisyonda konumlandırmalarını önerir.

  4 aylık bebek neden uyumaz?

  4 aylık bebeklerde uyku gerilemesinin asıl nedeni, daha önce hem uykunun REM evresinde olan bebeklerin 4. aydan itibaren Non-REM olarak bilinen evreyi de deneyimlemeye başlamasıdır. Bu evreler arasındaki her geçişte, bebeklerin uyanması ve yeniden uykuya dalmakta zorlanması ise bize uyku gerilemesi olarak yansır.

  4 aylık bebek neden emmek istemez?

  4 Aylık Bebek Neden Emmek İstemez? 4 aylık bebeğin memeyi reddetme sebebi genelde diş çıkarma döneminin erken başlamış olmasıdır. Siz henüz farkında olmasanız da miniğinizin ilk dişleri geliyor olabilir. Bu durumda hem ağrı, diş etlerinde kaşınma hem de ateş nedeniyle bebeğinizin emmek istememesi oldukça doğaldır.

  4 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli?

  4 aylık bebekler ortalama 3-4 saatte bir emmek ister. Gece uykusu sırasında bebeğiniz acıkarak uyanmıyorsa da 5 saatte bir bebeğinizi uyandırıp emzirmeniz önerilir.

  You might be interested:  4 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

  4 aylık bebeğim grip oldu ne yapmalıyım?

  Bebeğin salgılarının su ile sulandırılması ve varsa ateşinin düşürülmesi nezleye en iyi gelen şeydir. Nezlede ilk 48 saat süresince yüksek ateş görülebilir. Bu durumda bebek ince giydirmeli ve ılık bir banyo yaptırılmalıdır. Bebek çok huzursuz ve ateşi 38°C’nin üzerindeyse ateş düşürücü ilaç verilebilir.