Bebek Bezi Kdv Indirimi Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı kararı uyarınca 1 Nisan tarihinden geçerli olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri kapsamında değerlendirilen bebek bezi, hiyjenik kadın pedleri ile temizlik malzemelerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e inecek.

Yeni KDV düzenlemesi 2022 ne zaman başlıyor?

5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, KDV’ye tabi arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren % 18’den % 8’e indirildi. Bu değişiklik 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğinden, bu tarihten itibaren yapılacak arsa ve arazi teslimlerinde % 8 KDV hesaplanacak.

KDV indirimi 2022 neleri kapsıyor?

Yayımlanan kararname uyarınca, ay başından itibaren sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri ile bebek bezi, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e inecek.

Yüzde 8 KDV Nelere uygulanır?

Yüzde 8 Katma Değer Vergisi oranı günümüzde en yaygın olarak kullanılan Katma Değer Vergisi oranıdır. Genel olarak gıda ürünlerine yansıtılır. Bu kategorideki ürünler de lüks kavramına girmez ve temel tüketim olarak adlandırılır. Bu kategorideki ürünlere şunlar örnek olarak verilebilir; yumurta, peynir, süt.

You might be interested:  Bebek Gazini Cikarmak Icin Ne Yapmali?

Bebek bezlerine indirim geldi mi?

Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirme kararı aldık.

2022 KDV oranları ne zaman değişecek?

5359 sayılı Kararın 9 uncu maddesiyle 2007/13033 sayılı Kararname ekindeki (II) sayılı listeye aşağıdaki 36 no.lu sıra eklenmiştir : “36- Arsa ve arazi teslimleri.” Buna göre, 1 Nisan 2022 ve sonraki tarihlerde yukarıdaki malların satışında KDV oranı %18 yerine %8 olarak dikkate alınacaktır.

KDV oranları ne zaman değişti 2022?

29 Mart 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı mal teslimlerinde ve hizmetlerdeki KDV oranları 1 Nisan 2022 tarihinden geçerli olmak üzere değiştirilmiştir.

Hangi ürünlerde KDV indirimi oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiğini açıkladı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre pirinç, makarna, et, balık, süt ve süt ürünleri, peynir v.b gibi temel ürünlerde indirimler geçerli olacak.

%1 KDV hangi ürünlerde?

Ayrıca yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemiş

Hangi ürünlerde KDV indirimi var?

Düzenlemeyle temel ihtiyaç ürünlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi. Deterjan, dezenfektan, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı, peçete, kağıt mendil ve ıslak mendilde KDV oranı değişti. Bebek ve yetişken bezi, hijyenik ped, diş fırçası, diş macunu, diş ipi de KDV oranı değişen ürünler kapsamında.

KDV’si 8 olan ürünler nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi temel ihtiyaç ürünleri ve yeme-içme sektöründe KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiğini duyurdu. Karar 29 Mart tarihli resmi gazetede yayımlandı.

You might be interested:  Yenidoğan Bebek Yazın Nasıl Giydirilmeli?

Yüzde 18 KDV hangi ürünlerde kullanılır?

Temel ihtiyaç maddeleri ve yeme içme hizmetlerinde KDV indirimleri uygulanacağını duyuran Erdoğan, ‘Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirme kararı aldık.

Mobilyada yüzde 8 KDV Ne zamana kadar?

Mobilyada KDV indirimi 2018 Kasım ayında ilk kez geçici olarak uygulanmış, uygulama süresi Haziran 2019 sonuna kadar uzatılmıştı. Alınan bu yeni kararla mobilya teslimlerindeki KDV oranı artık kalıcı olarak düşürüldü.

Yeni doğan bebek bezi hangisi iyi?

En İyi Bebek Bezi Hangisi? Bebek Bezi Tavsiyeleri!

 • Sleepy Bebek Bezi.
 • Confy Bebek Bezi.
 • Prima Bebek Bezi.
 • Molfix Bebek Bezi.
 • Evy Baby Bebek Bezi.
 • GOO.N Bebek Bezi.
 • Önlem Bebek Bezi.
 • Minies Bebek Bezi.
 • En ucuz çocuk bezi hangisi?

  Piyasada bulunan bebek bezi markaları arasında en pahalı olanı Prima bebek bezi, en ucuz olanı ise Evy bebek bezidir. İçerisinde 100 adet bulunan Prima bebek bezi markası 165 TL’dir. İçerisinde 100 adet bulunan Evy bebek bezi ise 45 TL’dir.

  A101 de hangi bebek bezleri var?

 • Evy Baby.
 • MOLFİX.
 • PRİMA.
 • SLEEPY.
 • SOFFİO.