Bebek Bezinin Içinde Ne Var?

Bebek bezlerinde kullanılan süper emici polimerler sodyum poliakrilattır. Hidrofilik yani suyu seven bu polimerin yapısında sodyum (Na+) ve karboksilat (COO-) iyonları vardır. Nötr olan polimer, su ya da sulu çözeltilerle temas ettiğinde yapısındaki bu artı ve eksi yükler su molekülleriyle etkileşime girer.
Prima Bebek Bezleri ise hava kanalları sayesinde tam da bu ihtiyacınızı karşılamak için var. Hava kanalları bezin içinde havanın serbestçe dolaşabilmesi için alan yaratıyor. Bu sayede bebeğinizin altı gece boyu nefes alıyor ve sabah uyandığında kuru kalmasına yardımcı oluyor.

Bezin hammaddesi nedir?

Günümüzde tek kullanımlık bebek bezleri, hassas bebek cildini kuru ve sağlıklı tutmak için tasarlanmış yüksek performanslı ürünlerdir. Bebek bezleri temel olarak cilt ile temas eden dokumasız kumaş, parçalanmış selüloz ve biyolojik olarak inert durumdaki polimerlerden oluşmaktadır.

Bebek bezi neden üretilir?

Çocuk bezleri bez veya sentetik tek kullanımlık malzemelerden yapılmıştır. Bez bebek bezleri pamuk, kenevir, bambu, mikrofiber ve hatta PLA veya PU gibi plastik liflerden meydana gelir ve birçok kez yıkanıp tekrar kullanılabilir. Tek kullanımlık çocuk bezleri emici kimyasal maddeler içerir ve kullanımdan sonra atılır.

You might be interested:  3 Aylık Bebek Ateşi Nasıl Düşürülür?

Bebek bezleri sağlıklı mı?

Milyonlarca ailenin, raflardan sorgulamadan aldığı bebek bezi kansorejen madde, ftalat, sodyum poliakrilat, zehirli aromatik kokular içeriyor. Bu içerikler ise, çocuğunuzun gelişiminde sağlıksız koşullar oluşturuyor. Bu durum ileri vadede üreme bozukluğuna, solunum yolları bozukluğuna, ve hormonel bozukluğa yol açıyor.

Sodyum poliakrilat zararlı mı?

Sodyum poliakrilat

Bu kimyasalın alerjiye ve solunum sorunlarına yol açtığını gösteren bulgular var. Bir süre öncesine kadar kadın tamponlarında da kullanılan kimyasal, ölüme yol açabilen toksik şok tehlikesi nedeniyle söz konusu ürünlerden çıkartılmış.

Ilk hazır bebek bezi ne zaman çıktı?

Böylelikle bebek bezi Marion Donovan tarafından 1951 yılında icat edilmiştir. Donovan, evde yaşamı kolaylaştırmak için, çoklu askı, diş ipi ve elbise arkasındaki fermuarı kolay kapatma gerecini de içeren bir düzineyi aşkın buluşun patentini alan üretken bir mucittir.

Süper emici polimer nasıl yapılır?

Bu polimerler, kimyasal veya fiziksel olarak hafifçe çapraz bağlandıklarında suda şişebilir ama suda çözünmez hâle gelirler. Günümüzün süper emici polimerleri, kısmen nötralize edilmiş, hafif çapraz bağlı poliakrilik asitten yapılmaktadır ve bunun en yüksek performans/maliyete oranına sahip olduğu bilinmektedir.

Hangi bebek bezi sağlıklı?

Hadi şimdi en iyi bebek bezi markalarını bir araya getirip oluşturduğumuz bebek bezi önerilerimize geçelim.

 • Sleepy Bebek Bezi.
 • Confy Bebek Bezi.
 • Molfix Bebek Bezi.
 • 5. Evy Baby Bebek Bezi.
 • 6. GOO.
 • 7. Önlem Bebek Bezi.
 • 8. Minies Bebek Bezi.
 • 9. Pine Bebek Bezi.
 • Neden yıkanabilir bebek bezi?

  Yıkanabilir bebek bezinin avantajları

  Alerjen madde, parfüm ve kanserojen madde içermedikleri için bebeğin cildini korur. 60 erecede yıkanabilir, hijyeniktir. Hazır bezlere kıyasla çok daha ekonomiktir. Bazı anneler ikinci bebekleri için bile aynı kumaş bezleri kullanmaktadır.

  You might be interested:  6 Aylık Bebek Ne Kadar Mama Içer?

  Bebek bezi yokken ne kullanılırdı?

  Höllük, eskiden bebek bezi yerine kullanılan bir çeşit topraktır. Eledim eledim höllük eledim.

  Yıkanabilir bebek bezi sağlıklı mı?

  Doğal kumaştan üretilen ve kimyasal içermeyen yıkanabilir bu bezler nefes alabiliyor, doğal, alerji yapmayan ve bakteri barındırmayan mikrofiber kumaştan üretiliyor. Böylece bebek sağlığı anlamında birçok fayda sağlıyor.

  Bebek bezi büyük olursa ne olur?

  Bebeğiniz için uygun olmayan bir bebek bezi numarası bir çok açıdan sorun yaşamanıza neden olabilir. Bebeğiniz için küçük olan bir bebek bezi pişik sorunlarına neden olabilecekken, bebeğinize büyük gelen bir bebek bezi de sızıntılara neden olabilir.

  Bebek bezi alırken nelere dikkat edilmeli?

  Bebek Bezi Alırken Bunlara Dikkat Edin

 • Bebeğin Yaşı ve Kilosu. Bez seçerken dikkat edilecek konuların başında bebeğin yaşı ve kilosu geliyor.
 • Emiş Gücü
 • Hava Alma Özelliği.
 • Bebeğin Cinsiyeti.
 • Malzemenin Niteliği.
 • Sodyum poliakrilat ne işe yarar?

  Akrilik asitin suda çözünür bir homopolimeri olarak sınıflandırılan ürün, ev deterjanları için değil aynı zamanda endüstriyel temizlik için de kullanılır. EXOlat C40, Oto Bakım endüstrisine adanmış müstahzarların yanı sıra su ve atık su arıtma proseslerinde de kullanılır.

  Sodyum poliakrilat ne için kullanılır?

  Kullanım Alanları Bebek bezlerinde, temizlik bezlerinde, hijyenik bakım ürünlerinde ve deterjanlarda kullanılan bir maddedir. Aynı zamanda film sektöründe yapay kar yapımında da kullanılan bir maddedir.

  Prima bebek bezlerinde kullanılan bileşenlerin seçiminde yaklaşık kaç kimyasala karşı test yapılır?

  Süper emiciler tamamen güvenlidir ve kimyasal reaksiyona girmezler. Bu bileşenin cilt ile olası temasına dair 300 binden fazla bebek bezi üzerinde 400’ü aşkın araştırma yapılmıştır.