Bebek Boyun Yastığı Ne Ise Yarar?

Çocuk koltuğunda seyahat ederken uyuya kalan bebeğin konforlu bir şekilde uyumaya devam edebilmesi için bebek boyun yastığı kullanılır. Bebek boyun yastığı modelleri tasarımı; oldukça renkli kumaşlardan, renkli desenlerden ve sevimli figürlerden yapılır.

Bebekler neden yastıksız yatırılmalı?

Uzmanlar 2 yaşına kadar bebeklerin yastıksız yatırılmasını öneriyorlar. 2 yaşa kadar solunum yolunun başlangıcının bulunduğu boynun kısa olması nedeniyle ani bebek ölümleri yaşanabilmektedir. İlk 6 aylık dönemde bebeğinizi emzirme sonrası hemen yatırmayın.

Bebek yan yatma yastığı ne işe yarar?

Bebekleri yan yatış esnasında, doğru uyku pozisyonunda tutmak için tasarlanmıştır. Bebeğin genişliğine göre cırt bantlar ile ayarlanabilir. Yeni doğan bebeklerin yumuşak baş yapısına uygun, düzleşmeyi önleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Bebek yastığı ne zaman kullanılmalı?

1 yaşından küçük bebekler, hiçbir koşulda yastık kullanmamalıdır. Aksi takdirde, Ani Bebek Ölüm Sendromu riski artmaktadır. Bebeğinizin özel bir durumu yok ise (reflü gibi), en az 2 yaşına kadar yastık kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Bebeklerde yastık kullanımına başlamak için önerilen yaş aralığı 2-8’dir.

Bebekler için en iyi yastık hangisi?

Yastık arayışınızda silikon yastık miniğiniz için en doğru seçenek olabilir. Çünkü terletmeyen yastık demek bebeğiniz için sağlıklı ve konforlu uyku demek. Öncelikle bebeğinin ilk yastığı ince ve yumuşak olmalı. Sert ve kalın bir yastık bebeğine rahatsızlık vererek, boyun ağrılarına sebep olabilir.

You might be interested:  Bebek Ishalini Ne Keser?

Yastıksız yatmanın zararı var mı?

Uzmanlar yastıksız uyumanın sağlık açısından daha yararlı olduğunu belirtiyor. Yastıksız uyumaya başladığınızda daha az sırt ağrısı çektiğinizi göreceksiniz. Ortopedik olmayan yatıklar çoğu zaman boyun ağrısına yol açar. Bu sebeple ya ortopedik bir yastık kullanmalısınız ya da yastık olmadan uyumaya alışmalısınız.

Bebeklerin kafa şekli için nasıl yatırılmalı?

Sürekli düz sırt üstü yatan bebeklerde bebeği kafasının arka kısmı düzleşebilir. Bebeklerin zaman zaman yana çevrilerek yatırılması bu durumu engeller. Bazı bebeklerde sadece tek yöne (sağa ya da sola) dönme diğer yöne dönmeyi reddetme tepkisi görülebilir.

Yan yatma yastığı ne zamana kadar kullanılır?

Kaç Yaşa Kadar Kullanılır? 6 aydan sonra bebeklerde kaslar gelişir ve yan yatırma gereği ortadan kalkar. Ancak bebek halen yastığı kullanmak istiyorsa, kullanmasında sakınca yoktur.

Bebek kafa şekillendirici yastığı kaç aya kadar kullanılır?

Kafa şekli aşırı derecede bozuk olan bebeklerde kafa şekillendirici başlıklar ya da bantlar kullanılabilir. Bu yöntem genellikle bebek 4-6 ay arasındayken faydalı olur ve 10. aydan sonra yeterli gelmez. Başlıklar ve bantlar uzman hekim tarafından önerilmedikçe kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yeni doğan bebeğin başına yastık konur mu?

Son yıllarda yapılan çalışmalar, bebeklerin yüzüstü pozisyonda yatışı ile ani bebek ölüm sendromu arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ilk 4-6 ay bebeklerin sırtüstü pozisyonda yatırılması önerilmektedir. Yine aynı nedenlerden, ilk 1 sene yastık kullanımı tavsiye edilmemektedir.

3 aylık bebek yastığı nasıl olmalı?

Çocukların boyunları yetişkinlerden kısa olduğu için mümkün olduğunca ince bir yastık seçmenizi öneririm. Alerjik yapıda bir çocuğunuz varsa kuş tüyü/kaz tüyü ve yünlü yastık/yorgan tercih etmemelisiniz, alerjiyi tetikleyebilir. Ayrıca bu yastıklar çok yumuşak olacağı için, kafalarının yastığa gömülme riski oluşabilir.

You might be interested:  Bebek Ne Zaman Tuzlanır?

2 aylık bebek nasıl yatırılmalı?

Yenidoğan bebeği yan yatırmak önerilir. Bu pozisyonda reflü olmaları da engellenebilir. Yenidoğan bebeği yüzükoyun yatırmak, bebeğin nefes alamama ihtimaline karşı tehlikelidir. Yanına emzik zinciri, fazladan kumaş, yastık bırakmamak gerekir.

3 aylık bebek nasıl yatırılmalı?

Sırt üstü yatırmak, en doğru yatış pozisyonudur. Ancak ilk 3 ay, kafa çok yumuşak olduğu için hiç sağ ve soluna yatmayan bebeklerin zamanla arka kafaları düzleşir. Sadece sağ ya da sol tarafa da yatırılırsa kafada ve yüzde simetri bozuklukları oluşur. Doğru olan her emzirme sonrası ayrı pozisyonda yatırmaktır.

En sağlıklı yastık hangisi?

Yastık seçerken, en iyi yastık dolgu malzemesi kullanılmış olması, yüksekliğinin de size uygun olması gerekir. Bu nedenle size en sağlıklı dolgu malzemesi ipek kullanılmış, yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz ipek yastık kullanmanızı öneriyoruz.

Düz kafa yastığı işe yarıyor mu?

Babyjem yastığı, Düz Kafa Sendromunu önlemek için üretilir. Kafa düzleşmesi olan çocuklarda da etkilerin hafifletilmesi ve yok edilmesi amacıyla kullanılır. Doğum öncesi dönemde ve doğum sırasında oluşan kafa şekli bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Yumuşak ve elastik bir yapıya sahiptir.

Bebek yastığı elyaf mı Pamuk mu?

İlk tercih pamuklu olmalıdır. Özellikle alerjisi olan bir bebek için yün kesinlikle tercih edilmemelidir. Alerjisi olan bebekler için elyaf seçebilirsiniz.