Bebek Havale Geçirirse Ne Yapılmalı?

Bebeğim ateşli bir nöbet geçirirse ne yapmalıyım? Sert nesnelerden uzağa hızlıca yana yatırarak yere koyun. Başını hafifçe bir tarafa çevirin, böylece kusarsa mide içerikleri akciğerine kaçmaz. Çocuğun giysilerini gevşetin.

Havale geçiren çocuğa ilk müdahale nasıl olur?

Bu arada çocuğa şu şekilde müdahale edilir:

 1. Öncelikle ıslak havlu ya da çarşafa sarılır.
 2. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında bir küvete sokulur.
 3. Acilen doktora ulaşılmalıdır.
 4. Huysuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık, solunumda zorluk ve ağır baş ağrısı varsa tekrar tıbbi yardım istenmesi gerekir.

Havale geçiren bebek ne yapmalı?

Ateşi olan çocuğun hemen üstü açılmalıdır. Titrese dahi kesinlikle üzeri örtülmemeli, oda fazla ısıtılmamalıdır. Ateş düşürülemiyorsa çocuğun kilosuna uygun ölçekte ateş düşürücü şurup verilmelidir. Ilık su ile vücudu silinmeli; koltuk altı, alın, göğüs ve kasıklara pansuman yapılmalıdır.

Havale geçiren çocuğu nasıl anlarız?

Havale sırasında çocuğunuzun bilinci kapanabilir, titremeler, kollarında ve bacaklarında kasılmalar görülebilir. Çocuğun gözleri kayabilir,tuvaletini altına kaçırabilir, nefesi birkaç saniyeliğine durabilir hatta kusabilir. Burada aileye düşen görev nöbet esnasında çocuğu sakatlanmalardan korumaktır.

Bebeklerde havale kalıcı hasar bırakır mı?

Ateşli havaleler 30 dakikadan daha uzun sürmedikçe kalıcı bir hasara, sakatlığa neden olmamaktadır. Ateşli havale geçiren hastaların %2’sinde 6 yaşından sonra epilepsi gelişim riski bulunmaktadır.

You might be interested:  Bebek Koltuğu Arabaya Nasıl Takılır?

Havale ateşi kaç derece?

Ateşli havale genellikle vücut ısısının 38 derecenin üzerine çıktığı zamanlarda olur, bilincin kaybolması, tepkisiz kalma, gözlerin yukarı kayması, aniden nefesini tutma-morarma, kasılma, kol ve bacaklarda titreme şeklinde hareketlerin biri veya birkaçı eşlik eder.

Havale ilk yardım nedir?

Başının altına yumuşak bir şey koyun. Yan çevirin, böylece tükürüğü ve kusmuğu ağzından yere akar. Ağzına hiçbir şey koymayın. Çocuk arka arkaya havale geçiriyorsa veya havale 3-5 dakikadan uzun sürmüşse tıbbi destek gereklidir.

Havale nasıl engellenir?

Havale anında sakin olun!

 1. Bilinç kaybı ve ani kasılma olabilir.
 2. İLK ANDA YAPABİLECEKLERİNİZ.
 3. ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN. -Ateşi olan çocuğun hemen üstü açılmalıdır. Titrese dahi kesinlikle üzeri örtülmemeli, oda fazla ısıtılmamalıdır. -Ateş düşürülemiyorsa çocuğun kilosuna uygun ölçekte ateş düşürücü şurup verilmelidir.

Havale geçirdikten sonra nelere dikkat edilmeli?

– Havale nöbetinde bilmeniz gereken en önemli şey, havalenin çoğunlukla birkaç dakika sonra kendiliğinden geçeceğidir. – Eğer bebeğin/çocuğun ateşi yüksekse, giysilerini çıkartmak, özellikle koltuk altlarına ve kasıklarına olmak üzere tüm vücudu ıslatılmış bezlerle silmek yararlıdır.

Havale geçirme belirtileri nelerdir?

Havale sırasında çocuğunuzun bilinci kapanabilir, titremeler, kollarında ve bacaklarında kasılmalar görülebilir. Çocuğun gözleri kayabilir, tuvaletini altına kaçırabilir, nefesi birkaç saniyeliğine durabilir hatta kusabilir. Burada aileye düşen görev nöbet esnasında çocuğu sakatlanmalardan korumaktır.

Soğuk havaleye nasıl müdahale edilir?

Bebeklerde soğuk havalede, ilk müdahalenin amacı, bebeğin nefes almasını sağlamaktır. Bunun için öncelikle nöbet geçiren bebeğin nefes yolunun tıkanmaması ve beynin oksijensiz kalmasının önlenmesi gerekir. Bunu sağlamak için nöbet sırasında bebeği yan çevirip ağzı açık tutulmaya çalışılmalıdır.

Havale kaç yaşına kadar sürer?

Rabia Güneş, ateşli havalenin çocukluk çağında herhangi bir ateşli hastalık sırasında görülen havale olduğunun altını çizerek, “Ateşli havale, 6 ay ile 6 yaş arasında görülür. En sık da 2 ile 3 yaş arasıdır. Herhangi bir ateş yapan durumda görülebilir bir durumdur.

You might be interested:  Aşılamadan Sonra Bebek Rahime Ne Zaman Tutunur?

Havale riski ne zaman biter?

Işıkay, en erken 1 aylıkken havale görülebileceğini vurgulayarak, ‘Üst yaş sınırı yoktur. Hastaların yarısı 2 yaş altındadır. En sık 18-22 aylarda görülür. Yedi yaş üzerinde nadiren görülür.

Havale beyne zarar verir mi?

Dr. Şeyda Besen, ateşli havalenin beyinde hiçbir hasara yol açmadığını ve zekayı etkilemediğini belirterek, “Fakat havalenin nedeni kafa içi enfeksiyonsa yani menenjit veya ansefalitse o zaman hasar kalabilir.

Havale geçirmek nelere sebep olur?

Sinir sisteminin merkezindeki bir tahriş (irritasyon) yüzünden beyinde meydana gelen elektriksel boşalmalar sonucu oluşur. Vücudun adale yapısında kontrol edilemeyen kasılmalar olur.

Havale nedenleri nelerdir?

 • Kafa travmasına bağlı beyin yaralanmaları,
 • Beyin enfeksiyonları,
 • Yüksek ateş,
 • Bazı hastalıklar.