Bebek Koltuğu Hangi Tarafa Konur?

Bütün çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu kolayca monte edilebilecekse, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılması tavsiye edilmektedir.
Bebek koltuğu aracın hangi tarafına bağlanır keşmekeşine de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesinde net bir yanıt verilmiş. Buna göre 1 yaşına kadar olan bebeklerde bebek koltuğu arabanın arkasına bakacak şekilde konumlandırılır.

Bebek oto koltuğu hangi yöne bakmalı?

Eğer oto koltuğu I-size bir oto koltuğu ise çocuğun 105 cm olana kadar seyahat yönünün tersine (arkaya dönük) bağlanmalı. Bunun dışındaki tüm oto koltukları ise seyahat yönünde kullanılıyor.

Bebek koltuğu ortaya konur mu?

Ancak Amerika’da yapılan araştırmalar çocuklar için arabadaki en güvenli yerin arka koltuğun ortası olduğunu ortaya koyuyor ve Amerikan Çocuk Doktorları Birliği de bunu tavsiye ediyor.

Bebek oto koltuğunda en fazla kaç saat oturabilir?

Bir yaşından küçük bebeklerin, araç içi bebek koltuklarında 30 dakikadan daha uzun süre oturtulması kalbini durdurabilir.

Bebek koltuğu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebek Araba Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

You might be interested:  Yeni Doğan Bebek Işitme Testi Nasıl Yapılır?
 • Bebek koltuklarının, Avrupa standartlarındaki çarpışma testlerinden geçmiş olması en önemli kriterdir.
 • Ürünlerin, nefes alan bir kumaşla kaplandığından emin olun.
 • Modeller, beş noktadan çıkan emniyet kemerine sahip olmalı.
 • Isofixli oto koltuğu emniyet kemerle bağlanır mı?

  İsofix Olmayan Araçta Bebek Oto Koltuğu Bağlama

  Sağlam olması için, emniyet kemerini bebek koltuğunun arkasında bulunan klipslerden geçirmenizi tavsiye ederiz.

  Uzun yolda bebek koltuğu zorunlu mu?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçlarda bebek koltuğunun bulundurulması zorunludur. Bebeklerin can güvenliğini sağlamak amacıyla, bebek koltuğunu kullanmazsanız, maddi olarak 108 TL civarında trafik cezası yersiniz. Aynı zamanda ceza puanı olarak da ehliyetinize 10 puan ceza yazılır.

  Oto koltuğu ortaya bağlanır mı?

  Eğer bebek koltuğu arka ortaya doğru bir teknikle monte edilir, emniyet kemeriyle doğru sabitlenirse çocuğun kaza esnasında ön camdan fırlaması söz konusu olmaz. Bu açıdan bebek koltuğunun ortada olması daha güvenlidir. Ancak koltuğun çok iyi monte edilmesi ve emniyet kemerinini doğru bağlanması gerekir.

  Arabanın en sağlam yeri neresidir?

  Araçlarda iskelet olarak tanımlayabileceğimiz şasi, aracın bir bütün halinde durmasını sağlar. Şasi araç güvenliğinde önemli bir yere sahiptir ve kaza anında arabanın dağılmasını önler.

  Bebek koltuğu arka ortaya nasıl baglanır?

  Bebek koltuğunu sabitlemek için isofix sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için oto koltuğunu arabanın arka koltuğuna düzgünce yerleştirin. Daha sonra oto koltuğunun arka tarafındaki iki çubuğu aracınızdaki isofix kancalarına birleştirin. Bağlantı tam ve sağlam bir şekilde yapıldığında oto koltuğu yerine oturacaktır.

  Bebek Puset ön koltuğa bağlanır mı?

  0-4 yaş kategorileri için dizayn edilen araç çocuk koltukları yan hava yastığı bulunan araçların ön koltuklarında kullanılmamalıdır. Kaza anında açılan hava yastığı koltuğa çarpıp, çocuğun ağır yaralanmasına hatta ölümüne bile neden olabilir.

  You might be interested:  4 Aylık Bebek Ateşi Nasıl Düşürülür?

  Yeni doğan bebek oto koltuğuna nasıl oturtulur?

  Çocuk koltukları her en güvenilir yer olan arka orta bölüme yerleştirmeniz önerilir. Yerleştirdikten sonra koltuğu iyice çekiştirin. Hiç kıpırdamaması gerekiyor. Eğer koltuğunu çocuk arabası ile de kullanacaksanız, boş vakitlerinizde koltuğu takıp sökme egzersizleri yapmanız iyi olacaktır.

  Bebeği oto koltuğunda uyutmak zararlı mı?

  Uzmanlar, bebekleri araba koltuklarında ya da salıncakta uyutmamaları için uyarıyor. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları, bebeklerin salıncak, araba koltuğu ve bunlar gibi pek çok hareket halinde olan yerlerde uyumalarının riskli olduğunu söylüyor.

  Kaç yaşına kadar oto koltuğu?

  Kanunlarımıza göre 12 yaşına kadar olan çocukların oto koltuğuna bağlı olması zaten bir zorunluluk. Ayrıca 12 yaşından sonra artık çocuk yetişkin olacağı için kendisi emniyet kemeri kullanacağından dolayı bebek oto koltuğu kullanılmamaktadır.

  Çocuklar kaç yaşına kadar arabanın arka koltuğunda oturmalıdır?

  Ceyhun Dalkan, çoğu çocuğun boyunun 10 – 11 yaşına kadar yükseltici koltuk kullanılmadan araç emniyet kemeri boyutuna gelemediğini bu nedenle de 13 yaşından küçük tüm çocukların arka koltukta oturması gerektiğini belirtti.