Bebek Oto Koltuğu Nasıl Takılır?

Bebek koltuğunu sabitlemek için isofix sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için oto koltuğunu arabanın arka koltuğuna düzgünce yerleştirin. Daha sonra oto koltuğunun arka tarafındaki iki çubuğu aracınızdaki isofix kancalarına birleştirin. Bağlantı tam ve sağlam bir şekilde yapıldığında oto koltuğu yerine oturacaktır.
Bebek Oto Koltuğu Nasıl Takılır? Bebek oto koltuğu bağlamanın en pratik ve güvenli yolu isofix ile bağlamadır; ancak her arabada bu özellik bulunmayabilir. (2013 sonrasında üretilen araçların isofix özelliğine sahip olması zorunludur.)

Bebek oto koltuğu hangi tarafa takılır?

Bütün çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Çocuk koltuğu kolayca monte edilebilecekse, çarpma noktasından en uzak yer olan arka koltuğun orta kısmına takılması tavsiye edilmektedir.

Bebek oto koltuğu nasıl kullanılır?

Buna göre 1 yaşına kadar olan bebeklerde bebek koltuğu arabanın arkasına bakacak şekilde konumlandırılır. Yetişkinlere göre çok daha hassas kafa ve boyun yapısına sahip olan bebeğin kaza anında en iyi böyle korunduğu kanıtlanmıştır. Yani bebek koltuğunu ortalama 1 yaşına kadar kullanıyoruz ve arabaya ters bağlıyoruz.

Bebek oto koltuğuna nasıl oturtulur?

Bebekler 2 yaşına gelip, ağırlıkları 20 kg olana kadar yüzleri geriye bakacak şekilde otomobil koltuğuna oturtulmalıdır. Bunun nedeni çarpma anında oluşabilecek olan omurilik zedelenme riskini minimuma indirmektir.

You might be interested:  3 Aylık Bebek Grip Olursa Ne Yapmalı?

Bebek oto koltuğu hangi yöne bakmalı?

Eğer oto koltuğu I-size bir oto koltuğu ise çocuğun 105 cm olana kadar seyahat yönünün tersine (arkaya dönük) bağlanmalı. Bunun dışındaki tüm oto koltukları ise seyahat yönünde kullanılıyor.

Uzun yolda bebek koltuğu zorunlu mu?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçlarda bebek koltuğunun bulundurulması zorunludur. Bebeklerin can güvenliğini sağlamak amacıyla, bebek koltuğunu kullanmazsanız, maddi olarak 108 TL civarında trafik cezası yersiniz. Aynı zamanda ceza puanı olarak da ehliyetinize 10 puan ceza yazılır.

Bebek puseti arabanın ön koltuğa konulur mu?

0-4 yaş kategorileri için dizayn edilen araç çocuk koltukları yan hava yastığı bulunan araçların ön koltuklarında kullanılmamalıdır. Kaza anında açılan hava yastığı koltuğa çarpıp, çocuğun ağır yaralanmasına hatta ölümüne bile neden olabilir.

Yeni doğan oto koltuğu nasıl olmalı?

Bebekler ortalama olarak 9 kiloya ulaşıncaya kadar yüzü arka koltuğa dönük bir biçimde seyahat etmelidir. Bebeğinizin kemikleri henüz yeterince gelişmiş olmadığından koltuğa yatar pozisyonda yerleştirilmelidir. Bu nedenle mutlaka yatar pozisyona alınabilen ve mümkünse çift yönlü oto koltuklarını tercih edebilirsiniz.

Ana kucağı oto koltuğu olarak kullanılabilir mi?

Ana kucağı aslında oto koltuğu olarak da kullanılabilen, taşıma kolu yardımı ile bebeğini içerisinde taşıyabileceğin, bebeğinin minik vücudunu ergonomik bir şekilde desteklemek amacıyla tasarlanmış bir ürün.

Bebek oto koltuğunda en fazla kaç saat oturabilir?

Bir yaşından küçük bebeklerin, araç içi bebek koltuklarında 30 dakikadan daha uzun süre oturtulması kalbini durdurabilir.

Oto koltuğu cezası ne kadar 2019?

Karayollarının Trafik Kanununa göre araçlar bebek koltuğunun olmamasının cezaları belirtilmiş bulunuyor. Yaklaşık 144 TL’lik bir cezası bulunmaktadır. Aynı zamanda trafik polisleri tarafından bu durum fark edildiğinde yaklaşık 10 ceza puanı da kişilerin, ehliyetinden düşürülecektir.

You might be interested:  Anne Pozitif Baba Negatif Bebek Ne Olur?

Yeni doğan bebek Pusete nasıl konulur?

Bebeğiniz eğer çok küçük değilse sırtına destek olması için battaniye kullanılmamalıdır. Bebeği yatırdıktan sonra bacak arasından, belden ve omuzdan emniyet kemerlerini geçirin. Emniyet kemerlerini önden birleştirin ve çıkmayacağından emin olun. Ana kucağı kullanımı için tutma kulpunu taşıma pozisyonunda olsun.

İsofix olmayan araçlara isofix takılır mı?

Takılır hiç bir problem olmaz.

Her araçta isofix var mı?

Günümüzdeki otomobillerin hemen hepsinde isofix kullanılıyor. Avrupa otomobillerinde 2001, Japon otomobillerinde 2007 yılından itibaren kullanılmaya başlanan bir sistem. 2013 yılından sonra üretilen tüm arabalarda ise isofix donanımı bulunması zorunlu.

Kaç yaşına kadar oto koltuğu zorunlu?

Kanunlarımıza göre 12 yaşına kadar olan çocukların oto koltuğuna bağlı olması zaten bir zorunluluk. Ayrıca 12 yaşından sonra artık çocuk yetişkin olacağı için kendisi emniyet kemeri kullanacağından dolayı bebek oto koltuğu kullanılmamaktadır.