Bebek Reflüsü Nasıl Anlaşılır?

Reflü hem yetişkinleri hem de çocukları rahatsız eden bir mide sorunudur ve birtakım bulgular ile kendini belli etmektedir. Bebek reflüsü belirtileri şunlardır; Sık sık kusma (Özellikle beslenme sonrası besinlerin geri gelmesi şeklinde oluşur.)
Yenidoğan ve bebek reflüsünde anlık solunum durmaları gözlenebilir. Hırıltılı solunum, burun tıkanıklığı, huzursuzluk gözlenir. Beslenmeyi reddetme, beslenmede güçlük çekme olabilir. Öğürme veya sütü boğazına kaçırma sık ve yaygın şikayettir.

Bebeklerde reflü tanısı nasıl konur?

Bebeklerde görülen geçici reflüler için tanısal bir teste ihtiyaç yoktur. Öykü ve bebeğin muayenesi ile kolaylıkla tanı koyulur. Gastroözofageal reflü hastalığının teşhisinde ise en güvenilir yöntem asit ölçümü olarak bilinen 24 saatlik pH-metre/impedans analizidir. Teşhis için endoskopik muayene de yardımcıdır.

Bebeklerde reflü testi nasıl yapılır?

Ancak günümüzde bebeklerde reflü testi için en çok tercih edilen yöntem, yemek borusuna takılan çok ince bir kablo ucu (prob) ile mideden gelen asidi ölçme yöntemidir. Bu prob 24 saat boyunca yemek borusunda kalır ve buradaki pH değişikliklerini ölçer. Bu ölçüm yöntemine 24 saatlik pH monitorizasyonu adı verilir.

Reflüsü olan bebek nasıl rahatlatılır?

Bebeğin beslenme sırasında ve beslenme sonrası en az 30 dakika boyunca dik tutulması reflü gelişimini önleyebilir. Emerek beslenen bebeklerin de tam yatay pozisyon yerine baş bölümlerinin yukarıda olduğu bir eğimle beslenmesi reflü riskini azaltır. Bebeği dik pozisyonda tutarken karnına basınç uygulamamak gerekir.

You might be interested:  15 Günlük Bebek Ne Kadar Mama Yer?

Bebeklerde reflü nedir nasıl geçer?

Bebeğin Pozisyonu: Bebeğin beslenme sırasında ve sonrasında sürekli yatay pozisyonda olması, mide içeriğinin geri kaçısını kolaylaştırarak reflüye sebep olur. Bebeğin emerken ya da yemek yerkenki pozisyonunda yapılacak değişimler, reflü oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Bebek reflüsü için hangi doktora gitmeliyim?

Reflü hastalığının tedavisi için dahiliye bölümüne gidilmelidir. Reflü hastalığının tanısı için ilk yapılacak işlem gastroskopidir. Bu işlem ile mide kapakçığı incelenerek mide fıtığı ve yemek borusuna verilen hasara bakılır.

Bebeklerde reflü tedavisi ne kadar sürer?

Bebeklerde reflü tedavisi 6 ay kadar sürebilir. Eğer ilaçlara rağmen reflü tedavi edilemiyorsa doktorunuz başka hastalıkları araştırmak isteyebilir. Bu süreçte doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve bebekler için önerilen reflü ilaçlarını düzenli kullanmalısınız.

Bebeklerde reflü ne zaman artar?

Bebeklik Çağında Reflü Hastalığı

Özellikle ilk 2 ile 6 ay arasında bebeklerin çoğunda reflü görülür. Buna bağlı olarak da sıklıkla emzirme sonrası gaz çıkarırken çoğu bebek kusar. Bu kusmalar genellikle doğumdan sonra 2-3. haftada başlar ve 4-5 ay arasında pik yapar.

Reflülü bebek nasıl uyur?

Reflü tanısı alan çocukta yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Özellikle sol yan pozisyonda yatırılmaları reflüyü azaltır. Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilecek nokta, kusmalar nedeniyle bebeğin normal koşullarda beslenmesini sürdürememesidir.

Reflü için hangi testler yapılır?

Tanıda, her hastalıkta olduğu gibi ayrıntılı bir hasta öyküsü ve muayenenin değeri tartışmasızdır. Muayenenin ardından yakınmaların şekline göre, gastroskopi, KBB muayenesi, pH-metre, manometrik çalışma, yemek borusu pasaj filmi veya karın ultrasonografisi incelemeleri yapılabilir.

Reflüsü olan bebek uyur mu?

Reflü problemi bulunan bebeklerde uyku

Reflü problemi yaşayan çoğu bebek aynı zamanda uyku problemi de çeker. Bebeğinin uykusunu alamaması hem senin hem de onun kötü zamanlar geçirmesine neden olabilir.

You might be interested:  Bebek Şapkası Nasıl Örülür?

Reflüsü olan bebek kilo alır mı?

Reflü olan bebeklerde kilo artışları oldukça önemlidir eğer kontrolsüz bir kilo alma durumu varsa bu reflü belirtileri arasında yer alır. Reflü olan bebeğin beslenmesi konusunda doğru yöntem bebeğin az miktarda sık sık beslenmesidir. Her beslenmeden sonra muhakkak gaz çıkarılmalıdır.

Reflüsü olan bebeklere ne verilir?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Verilen besinlerin koyulaştırılması ya da keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar kullanılabilir. İnek sütü alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.

Bebeklerde reflü nelere yol açar?

Reflü bebeklerde pek çok probleme yol açmakta ve farklı hastalıklara da zemin hazırlayabilmektedir.

 • Kilo kaybı ve gelişme geriliğine neden olur.
 • Yemek borusundaki tahrişe bağlı olarak ağrı ve iştahsızlığa yol açar.
 • Uyku pozisyonundan kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle huzursuzluk görülebilir.
 • Reflü için evde ne yapılabilir?

  Boğaz Reflüsüne Ne İyi Gelir?

 • Sebze Ağırlıklı Beslenin.
 • Baharatlardan Yararlanın.
 • Mide Asidini Azaltan Yiyecekler Tüketin.
 • Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Tercih Edin.
 • Az Az, Sık Sık Yemek Yeyin.
 • Yemekten Hemen Sonra Yatmayın.
 • Sıkı Kıyafetler Giymeyin.
 • Hareket Edin.