Uyumayan Bebek Için Ne Yapılmalı?

MALZEMELER: Muz ve kaynamış su. YAPILIŞI: En sevilen meyvelerden biri olan muzu bebeğinizin uykusu için kullanabilirsiniz! Muzu yıkayıp ortadan böldükten sonra kabuklarıyla beraber suya koyun. 10 dakikalık bir kaynama süresinden sonra süzüp çocuğunuza uyumadan 1 saat önce içirin.
Bebeğin rahat bir uykuya dalması için 8 altın kural;

 1. Ilık banyo yaptırmak.
 2. Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak.
 3. Kitap veya masal okumak.
 4. Şarkı söylemek.
 5. Hafif müzik dinletmek.
 6. Beslemek.
 7. Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak.
 8. Odasının karanlık olmasına özen gösterin.

Uyumayan bebeğe ne yapmalı sorunu özellikle yeni annelerin sık sık yaşadığı bir problem olarak ön plana çıkmaktadır. Bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak uyku ihtiyacı da değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle bebeğinize uygun saatlerde bir uyku düzeni belirlemek, ideal uyku süresini sağlamanız gerekmektedir.

Bebek uykusu olduğu halde neden uyumaz?

Bebeklerin uyumama nedenleri nelerdir? Bebeklerin başlıca uyumama nedenleri diş çıkarma, yüksek ateş, kolik bebek sendromu ya da açlıktır.

Bebek Uyumuyorsa ne yapmak gerekir?

İşte bebeğinizi kolay uyutmanın yollarını sizinle paylaştık.

 1. Ilık banyo.
 2. Birlikte yatmak.
 3. Güzel koku.
 4. Güvenli bir yatak.
 5. Reflü
 6. Dokunun.
 7. Uyku saati.
 8. Pijama.
You might be interested:  Bebek Kabızlığına Ne Iyi Gelir?

Bebeklerde uykuya direnme neden olur?

ÇOCUKLAR UYKUYA NİYE DİRENİR? Çocuğunuz yeteri kadar ilgi görememiş ve ilgi bekliyor olabilir. Çok sevdiği,onu heyecanlandıran veya korkutan bir televizyon programı uykusuna etki etmiş olabilir. Kabuslar, kötü rüyalar ya da karanlıktan korktuğu için uykuya dalmak istemiyor olabilir.

1 aylık bebek neden uyumaz?

Bebekler ilk aylarında çok sık uyuduğu gibi çok sık acıkırlar ve birkaç saatte bir beslenmeleri gerekir. Bebekler neden uyumaz dendiği zaman akla gelecek en olası neden aç olmalarıdır. Bebeğiniz size doymuş gibi gelebilir ancak o hala aç ya da çoktan acıkmış olabilir.

Bebekler neden uyumaz huzursuz olur?

Henüz dış dünyaya yeterince adapte olamayan bebekler için fazla sıcak ya da soğuk ortamlar bir huzursuzluk nedeni olabilir. Ayrıca pişik ve isilik gibi durumlar da bebeklerde huzursuzluk nedenleri arasında önemli yer tutar.

Sallamadan bebek nasıl uyur?

Uyku saatinin gelmesi ile aktiviteler azaltılmalıdır. Ilık bir banyo bebeğinizi gevşetmeye ve uykuya geçişini hızlandırır. Banyo sonrası karnını doyurup nazikçe masaj yaparak gazını çıkarın. Bebeğinizle konuşun, sarılın, şarkı, ninni söyleyin ya da kitap okuyun.

20 günlük bebek nasıl uyutulur?

Bebeği Nasıl Uyutmalı?

 1. Bebeklerin ilk 6 ay aile ile aynı odada, daha sonra kendi odasında ve kendi yatağında yatmalı
 2. Bebekleri uyuturken oda loş bir ışıkla aydınlatılmalı
 3. Sevilen bir battaniye, örtü ya da yumuşak bir oyuncak gibi geçiş nesneleri kullanılmalı

2 aylık bebek neden uyumaz?

Bebeklerde uykusuzluğun sebepleri çeşitlidir. Bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa büyük ihtimalle acıkmıştır. 2 aylık bebekler henüz çok küçük olduklarından sindirim sistemleri hassastır ve kolik olma riskleri yüksektir. Kolik, bebeklerde uykusuzluk yapan durumlardan biridir.

Uyumamak için direnen çocuğa ne yapmalı?

Sağlıklı uyku alışkanlığının gelişmesi için; sallayarak, emzirerek uyutma alışkanlığı varsa sonlandırılmalı. Bebek nerede yattıysa orada uyanmalı. Bebeğin sevdiği bir oyuncak veya battaniye ile uyumasına izin verilmelidir. Çocuğun kendi yatağında ve kendi kendine uyuması sağlanmalıdır.

You might be interested:  6 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Bebekler uykuya dalmadan neden ağlar?

Uyuması istenilen ortam onlar için rahat değilse, rahatsız eden bir şey varsa, hava soğuk ya da çok sıcaksa ağlayabilirler. Ayrıca dişlerin çıkarma sancıları genellikle gece bebeği daha fazla rahatsız eder. Pişik, gaz sancısı gibi sebepler de ağlamaya neden olabilir.

Bebeklerde uyku gerilemesi hangi aylarda olur?

Gündüzleri hiç uyumasa da geceleri üç saatte bir sadece beslenmek için uyanan bebek dördüncü aydan itibaren bu döngüyü değiştirir. Buna 4. ay uyku gerilemesi denir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 8. ayda, 10. ayda, 18. ayda ve 24. ayda da uyku gerilemesi görülebilir.

Uyku gerilemesi nasıl geçer?

4. aydaki uyku gerilemesi dışında bütün gerileme dönemleri birkaç gün içinde geçer. Sabırlı olmaya çalışın. Geçici çözümler bulmak adına yani bir an önce uyutabilmek için sağlıklı olmayan uyku alışkanlıklarından ve rutinlerden uzak durun (sallamak, memede uyutmak, kucakta uyutmak vb.).

1 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalı?

1 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Gündüzleri uyku saati çok az da olsa azaldığı için 7 saatlik uykuyu 2-3 periyodluk dilimde gerçekleştirebilir. Geceleri de aynı şekilde 2-3 saat uyuyup sonrasında uyanabilir. Bebeğinizin ilk aylarda bakım ihtiyaçlarını bir yetişkinin karşılaması gerekir. Uyku için de yardıma ihtiyacı vardır.

40 günlük bebek ne kadar uyur?

Bebeklerin Sağlıklı Uyku Süreleri

Yenidoğan döneminde bebekler günde toplam yaklaşık 12-16 saat uyurlar. 2-3 aylık dönemde 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır. Aktif uyku %43’e düşer. 3 aylık olduklarında bebeklerin %71’i tüm gece boyunca uyurlar.

Çok Ağlayan bebek nasıl uyutulur?

Bebeği besledikten sonra gazını çıkarmanız, sessiz, loş, ılık bir odada sizin sıcaklığınızı hissedeceği şekilde uyutmanız işleri kolaylaştırabilir. Bazen ılık bir banyo sonrası bebek daha kolay uyuyabilir. Beslenme de banyodan sonra yapılmalıdır; banyodan hemen önce değil.