Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyur?

Yenidoğan bebeklerde: 3 – 4 saatlik uykudan sonra ara vererek günde 16 ile 20 saat arası 6 haftalık bebeklerde: Gün içerisinde toplam 15 – 26 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. 4 aylık bebeklerde: 9 ile 12 saat arasında uzun uykuyla beraber gün içerisinde 2 kısa uyku uyunması gerekmektedir.
Bebeği Nasıl Uyutmalı?

 • Bebeklerin ilk 6 ay aile ile aynı odada, daha sonra kendi odasında ve kendi yatağında yatmalı
 • Bebekleri uyuturken oda loş bir ışıkla aydınlatılmalı
 • Sevilen bir battaniye, örtü ya da yumuşak bir oyuncak gibi geçiş nesneleri kullanılmalı
 • Yeni doğan bebek çok uyuyorsa nasıl uyandırılır? Yenidoğan bebeği en iyi uyandırma şekli kucağınıza alıp emzirme pozisyonuna geçirmek. Meme ucu ağzına değdiğinde beslenmeye başlar ve uykusu hafifler.

  En kolay bebek nasıl uyutulur?

  Bebeği besledikten sonra gazını çıkarmanız, sessiz, loş, ılık bir odada sizin sıcaklığınızı hissedeceği şekilde uyutmanız işleri kolaylaştırabilir. Bazen ılık bir banyo sonrası bebek daha kolay uyuyabilir. Beslenme de banyodan sonra yapılmalıdır; banyodan hemen önce değil.

  Yeni doğan bebeğin gece uyuması için ne yapmalı?

  Bebeğin rahat bir uykuya dalması için 8 altın kural;

  1. Ilık banyo yaptırmak.
  2. Badem, papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak.
  3. Kitap veya masal okumak.
  4. Şarkı söylemek.
  5. Hafif müzik dinletmek.
  6. Beslemek.
  7. Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak.
  8. Odasının karanlık olmasına özen gösterin.
  You might be interested:  2 Aylık Bebek Calpol Ne Kadar Verilir?

  Yenidoğan bebek sallamadan nasıl uyutulur?

  Bu durumda bebeğinizi kucağınıza almak yerine onun uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz. * Çok ağlayarak zorluk çıkaran bebeğinizi ilk günler kucağına alıp sakinleştirip onunla iletişime geçmeden uyumasını sağlayabilirsiniz. * Zamanla bebeğiniz bu rituele alışarak uykuya geçiş dönemi kolaylaşacaktır.

  Yeni doğan bebek hangi tarafa yatırılmalı?

  Bebekler doğduklarından itibaren hafif eğim verilerek sırtüstü veya her iki tarafa olacak şekilde yan yatma pozisyonunda yatırılmalıdır. Bebekleri yüzükoyun yatırmak tehlikelidir ve uygun değildir. Bebekler uyku ritüeli sonrası kaliteli bir uyku için yataklarına yatırılarak uyutulmalıdır.

  Hasta olan bebek nasıl uyutulur?

  Hastalık sırasında, hastalık semptomlarını hafifleterek bebeğinizin uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize bol sıvı içirin. Sıvı alması vücudunun susuz kalmasını engeller ve burun tıkanıklığını azaltır. Eğer bebeğinizin burnu tıkalıysa,serum fizyolojik damlatın.

  Şşş pat yöntemi nedir?

  Uyumadığı ve ağladığı durumda yanına gidilip, karyoladan alınır, sırtına hafifçe pat-pat yapılıp, bir yandan da şşş sesi çıkarılarak sakinleştirilir. Sustuğu anda beklemeden karyolasına geri konulur. Bebek tekrar ağlarsa, yeniden karyoladan alınıp sakinleştirilir ve ağlaması durunca tekrar karyolaya konulur.

  Yeni doğan bebek neden zor uyanır?

  Yenidoğan döneminde bebekler gündüzleri hayatlarının büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler. Çok az ve hatta hiç uyumayan bebekler de olabilir. Bu genellikle ortam şartlarına veya gaz, hazımsızlık gibi tıbbi sebeplere bağlı olarak gerçekleşir.

  Bir bebek gece neden uyumaz?

  İlk aylarda kolik sancıları anne-babaları uyutmazken, bebek büyüdükçe diş çıkarma dönemi, gündüz yaşanan korkuların rüyalarda tekrarlanması, annenin işe başlaması ile terk edilme korkusu, anne sütünün kesilme dönemi gibi çeşitli nedenler geceleri uyanmaya yol açabilir.

  Sallamadan bebek nasıl uyur?

  Uyku saatinin gelmesi ile aktiviteler azaltılmalıdır. Ilık bir banyo bebeğinizi gevşetmeye ve uykuya geçişini hızlandırır. Banyo sonrası karnını doyurup nazikçe masaj yaparak gazını çıkarın. Bebeğinizle konuşun, sarılın, şarkı, ninni söyleyin ya da kitap okuyun.

  You might be interested:  7 Aylık Bebek Ne Yapar?

  Bebekler desteksiz ne zaman uyur?

  ‘ sorusu için 3-4 aylık oldukları farkındalık dönemi, ideal bir zaman dilimi olacaktır. Yaklaşık 4 aylık olan bir bebek, yatağına tek başına bırakıldığında kendisi uykuya dalabilir. Üstelik bu dönemlerde, bebeğinizi gece beslemek amacıyla uyandırmak zorunda kalmazsınız.

  Bebek beşiğine nasıl alıştırılır?

  Uzm. Dr. Şükrü Yener, bebeklerin anne koynunda değil, beşikte uyumaya alıştırılması gerektiğini belirtti.

  1. ANNE KOYNUNDA DEĞİL BEŞİKTE UYUMALI.
  2. TEN KOKUNUZUN SİNDİĞİ ÇARŞAFI YATAĞINA KOYUN.
  3. ODAYI 6 AY SONRA AYIRABİLİRSİNİZ.
  4. LOŞ IŞIK SESSİZ ORTAM VE SAKİN MÜZİK.
  5. DALMADAN EMZİĞİNİ ÇIKARIN.
  6. ÖNCELİK GÜVENLİK.

  Bebekler ne zamana kadar yan yatırılmalı?

  Bebek ilk 3-4 aylık dönemde kusmuğunu dışarı itme yetisine sahip olmadığından boğulma riski olabilir. Ancak bu risk 3. aydan itibaren giderek azalır. Bu riski ilk 3 ayda en aza indirmek için bebeğin yine sırt üstü ama hafif yan pozisyonda yatırılması önerilir.

  Yatış pozisyonu bebeklerin kafa şekli için nasıl yatırılmalı?

  Sürekli düz sırt üstü yatan bebeklerde bebeği kafasının arka kısmı düzleşebilir. Bebeklerin zaman zaman yana çevrilerek yatırılması bu durumu engeller. Bazı bebeklerde sadece tek yöne (sağa ya da sola) dönme diğer yöne dönmeyi reddetme tepkisi görülebilir.

  Hangi pozisyonda bebekler nasıl yatırılmalı?

  Bebekler uyudukları zaman en güvenilir pozisyon olan sırtüstü pozisyonda yatırılmalı ve ara ara takip edilmelidir.