Yeni Doğan Bebek Nasıl Yatırılmalı?

Yenidoğan bebeği yan yatırmak önerilir. Bu pozisyonda reflü olmaları da engellenebilir. Yenidoğan bebeği yüzükoyun yatırmak, bebeğin nefes alamama ihtimaline karşı tehlikelidir. Yanına emzik zinciri, fazladan kumaş, yastık bırakmamak gerekir.
Yeni doğan bebekleri sırt üstü pozisyonda en sık yatarken gördüğümüz vakit emzirme daha sonra kucağa yatırılarak gaz çıkartılma sırasıdır. Karnı doyan bebeğe beslenme daha sonra hemen yapılan uygulama gaz çıkarma masajıdır. Bu esnada bebek yüz üstü yatarken çevresini fark etmeye başlar.

Yeni doğan bebekler ne zamana kadar yan yatırılmalı?

Fakat bu tehlike 3. aydan sonra azalır. Uzmanlar ilk aylardaki bu tehlikeyi en aza indirmek için bebeklerin yan yatırılmasını öneriyor. Ancak bebekler yüz üstü yatırılmasalar dahi, yan yatırıldıkları zaman kendi kendilerine dönüp yüz üstü yatabilirler.

Bebek uyurken nasıl yatırılmalı?

Bebekler ilk aylarda geceleri mutlaka sırtüstü pozisyonda yatırılmalıdır. Bebek uyurken kalın olmayan, terletmeyen kıyafetler giydirilmelidir. Bebek yatağında, yastık ve benzeri nesneler bulunmamalıdır. Bebeğin yatak çarşafı pamuk ve gergin serilmiş olmalıdır.

Bebek emdikten sonra ne tarafa yatmalı?

Sırt üstü yatırmak, en doğru yatış pozisyonudur. Ancak ilk 3 ay, kafa çok yumuşak olduğu için hiç sağ ve soluna yatmayan bebeklerin zamanla arka kafaları düzleşir. Sadece sağ ya da sol tarafa da yatırılırsa kafada ve yüzde simetri bozuklukları oluşur. Doğru olan her emzirme sonrası ayrı pozisyonda yatırmaktır.

You might be interested:  Bebek Yanığına Ne Iyi Gelir?

Yeni doğan bebek nasıl yatakta yatmalı?

Bebekler doğduklarından itibaren hafif eğim verilerek sırtüstü veya her iki tarafa olacak şekilde yan yatma pozisyonunda yatırılmalıdır. Bebekleri yüzükoyun yatırmak tehlikelidir ve uygun değildir. Bebekler uyku ritüeli sonrası kaliteli bir uyku için yataklarına yatırılarak uyutulmalıdır.

Ani bebek ölümü riski ne zaman biter?

Ani bebek ölümü sendromu riski ne zaman biter? Bebeğin ilk 1 yılında ABÖS ciddiye alınması gereken bir risktir. Bebek büyüdükçe ABÖS riski ortadan kalar. ABÖS vakaları en çok 4. aydan önce olur.

Yatış pozisyonu bebeklerin kafa şekli için nasıl yatırılmalı?

Sürekli düz sırt üstü yatan bebeklerde bebeği kafasının arka kısmı düzleşebilir. Bebeklerin zaman zaman yana çevrilerek yatırılması bu durumu engeller. Bazı bebeklerde sadece tek yöne (sağa ya da sola) dönme diğer yöne dönmeyi reddetme tepkisi görülebilir.

Uyurken kusan bebek boğulur mu?

Bazı bebekler başlangıçta sırtüstü yatırılmaktan pek de hoşnut olmazlar ama kısa zamanda alışırlar. Çoğu anne-baba da bebek sırt üstü uyurken kusarsa boğulacağından endişe eder ama yapılan çalışmalarda boğulma ve benzeri vakalarda herhangi bir artış saptamamıştır.’

Bebekler neden yüz üstü yatmayı sever?

– Bebek yüzükoyun pozisyonda ellerini kullanamıyorsa, – Yüzükoyun başını kaldıramıyorsa, – Bebeğin solunum zorluğu var ise yüzükoyun yatmaktan hoşlanmayabilir. – Yüzükoyun pozisyonda başını yana çevirmekte zorlanan bebekler burunları ile soluk alamadıklarından dolayı hoşlanmayabilirler.

Emdikten sonra uyuyan bebek gazı nasıl çıkarılır?

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

 1. Bebeğin gazını çıkarmak için midesinin alt kısmından yukarı doğru hafifçe ovuşturmak, gaza bir çıkış yönü verecektir.
 2. Bebeği kucağınıza alıp kolları ve başı, sizin omuzlarınızdan hafifçe aşağı sarkacak şekilde yerleştirip sırtına masaj yaparak da gazını çıkarabilirsiniz.

Yeni doğan bebek emzirdikten sonra nasıl yatırılır?

Emzirme sonrası bunlara dikkat edin

 1. Bebek doyduktan sonra anne bebeği göğsüne yatırıp aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayarak ve arada pat patlayarak gazı çıkartmalıdır.
 2. Bebek yatağa hafif yan yatırılarak sırtı küçük bir yastık ya da battaniye ile desteklenmelidir.
You might be interested:  Bebek Sepeti Nasıl Süslenir?

Her emzirmeden sonra gaz olur mu?

Her emzirme sonrası bebeğin mutlaka gazı çıkarılmalıdır, aksi takdirde bebek bir sonraki beslenmeye kadar rahat uyuyamaz sürekli huzursuzlanır. Ayrıca midedeki gaz bebekte tokluk hissi yaratacağından emzirme süreleri verimli geçmez.

Sağlıklı bebek yatağı nasıl olmalı?

Karyola seçiminde aşağıdaki noktalara dikkat edilmeli.

 • Keskin köşeler olmamalı
 • Sivri köşeler olmamalı
 • Boya kalitesi yüksek olmalı ve sentetik değil doğal boyalar kullanılmış olmalı
 • Parmaklıklar arasında 6cm’den fazla genişlik olmamalı. Büyük boşluklara bebeğin kafası veya vücudunu sıkışmasına neden olabilir.
 • Bebek için yaylı yatak mı sünger yatak mı?

  Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamak adına yaysız yatak bebekler için uygun yataklar olarak öne çıkmaktadır. Çünkü yaysız yataklarda doğal destekleyiciler bulunur ve bu destekleyiciler sayesinde bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi verimli bir şekilde gerçekleşir.

  Bebek yatağı hangi sertlikte olmalı?

  Bebeklerin yatağa gömülmemeleri, yüz üstü dönmemeleri ve kemik gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için ne çok yumuşak ne de çok sert olmayan, orta sertlikte yataklar tercih etmelisiniz. Çok sert yataklar da bebeğinizin kemik gelişimi açısından olumsuzdur.