Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Sünnet Edilir?

Yenidoğan Sünneti Ne Zaman, Nerede Yapılmalıdır? Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasına engel bir durum yoksa ameliyathanede, özel ısıtılan ve aydınlatılan bir masada yapılır. Yenidoğan sünneti, üroloji bölümümüzde çan yöntemi ile yapılır ve çok ince dikişler kullanılır.
Sünnet için doğumdan sonraki ilk birkaç gün, bebeğin rahatlığı ve iyileşme kapasitesinin yüksekliği açısından en uygundur. İlk birkaç gün yapılamazsa, Yenidoğan dönemi sünneti, birinci ayın sonuna kadar da lokal anestezi ile yapılabilmektedir.
Bu da yeni doğan sünnet sayılmaktadır. Çünkü yeni doğan sünnetinin hemen ilk 1-2 günde yapılması şart değildir. Bebek hastaneden taburcu edilebilecek sağlık durumundaysa, biraz kilo aldıktan sonra, ortalama 1 ay içerisinde sünnet edilebilir.

40 günlük bebek sünnet olur mu?

Bebekler de Acıyı Hissediyor

Günümüzde en doğru kabul edilen uygulama, bebeğin 1 buçuk aylık olduktan sonra lokal anestezi uygulayarak yapılan sünnet işlemidir. Sünnet, 1 buçuk ila 6 ay arasındaki bebeklerde, genel anesteziye gerek kalmaksızın, sadece lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Yeni doğan sünneti doğru mu?

İdeal dönem doğumdan sonraki ilk gün

Çocuklar özellikle yenidoğan döneminde hatta doğumu takip eden günde dahi sünnet olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocukların erken dönemde sünnet ettirilmesi iyileşme sürecine önemli katkılar sağlamaktadır.

You might be interested:  Bebek Müslin Bezi Ne Demek?

Bebekler en erken ne zaman sünnet edilmeli?

Genellikle doğumu takip eden süreçte bebek hastaneden çıkmadan önce veya ilk 1 ay içerisinde sünnetin yapılması önerilir. İlk 2 yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde ise çocuğun sağlıklı iletişim kurabileceği 6-7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uygundur.

1 aylık bebek sünneti kaç günde iyileşir?

Yenidoğan dönemindeki sünnet yaraları yaklaşık 4 günde iyileşirken, daha büyük çocuklarda ise bu süre 10 güne kadar uzayabilir. Sünnet sonrası iyileşme sürecinde bir sıkıntı yoksa 4-5 gün sonra banyo yapılabilir.

Sünnet olacak bebek kaç saat aç kalmalı?

Yenidoğan sünneti lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tok karnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur. Yenidoğan sünneti ile hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları ve darlıkları önlenmiş olur.

Yenidoğan sünneti zor mu?

Yeni doğan sünneti tecrübeli ellerde kısa sürede biter ve bebek genel anestezi almadan ve acı hissetmeden bu önemli olayı kolayca atlatır. İşlem lokal anestezi ile yapıldığından bebeğin aç kalması gerekmez ve bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur ve herhangi bir ağrı hissetmez (resim 1).

Yenidoğan sünneti acıtır mı?

Cerrahi Müdahale sonrası iyileşme süresinin oldukça hızlı olduğunu belirten Kara, ‘ Yenidoğan sünneti sırasında bebekler de ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlemden yarım saat önce penisin çevresine uyuşturucu etkili bir krem sürülür, ayrıca sünnet işlemi sırasında da çok küçük bir iğne yardımı ile lokal anestetik

Hangi sünnet yöntemi daha sağlıklı?

Sünnet çan, gomco, plastik kıskaç ve cerrahi sünnet yöntemleriyle yapılabilirken, hastane ortamında komplikasyon gelişme ihtimali en düşük yöntem olan cerrahi sünnet yapılmaktadır.

4 yaş sünnet için uygun mu?

Çocuğun örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için, tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır. İsteğe bağlı sünnet için en ideal yaş aralıkları 6-15 ay, 2-4 yaş, 7-10 yaş en ideal yaş aralıklarıdır.’

You might be interested:  Bebek Nasıl Giydirilmeli Yeni Doğan Dönemi?

2 yaş sünnet için uygun mu?

2 yaşında sünnet işleminin uygulanması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. 2 yaşına kadar sünnet işleminin uygulanmaması durumunda bu işlem 6 yaşından sonraki sürece ertelenmelidir.

Çocuğun doğumunun ilk 7 gününde ne yapılır?

Yeni doğan çocuğa ilk yedi gün içinde yapmamız gerekenler:

 • ÇOCUĞA İSİM VERMEK.
 • AKÎKA KURBANININ KESİLMESİ
 • BAŞIN TIRAŞ EDİLMESİ
 • ÇOCUĞU SÜNNET ETTİRMEK.
 • ÇOCUĞUN KULAĞININ DELİNMESİ
 • BEBEĞİN BESLENMESİ
 • YASİN SÜTÜ İLE BÜYÜTÜLMÜŞ ÇOCUKLAR.
 • ÇOCUĞUN KARAKTERİNDE HELÂL RIZKIN TESİRİ VAR.
 • Sünnetten sonra pipi nasıl görünür?

  Sünnet derisi keilince de bağlar keildiği için pipi vücut içerisine kaçar. Kilosu fazla olan çocuklarda cilt altı doku daha da kalın olduğu için görünüm daha da gömük olarak gözükür. Yenidoğan sünnetlerinde durum daha sık olsa da yaşa kadar pipinin kendiliğinden dışarı doğru büyüdüğü izlenebilir.

  Lokal sünnet nasıl yapılır?

  Bazı sünnet klempleri bir süre peniste kalarak ezilen cilt hattında doku devamlılığı sağlandıktan sonra çıkartılır. Sünnet klempi uygulamaları lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bu uygulamalar, çoğunlukla ameliyathane ortamı olmayan yerlerde tercih edilmektedir.